Rygter: Opgiver ikke jagten på Superliga-spiller

Vi er klar med fredagens første omgang transferrygter.



Lovro Majer fra Rennes til Arsenal
Note: Det er ikke kun Jesper Lindstrøm, der er varm på Arsenals transferradar. Det er kroatiske Lovro Majer, der scorede sejrsmålet mod Danmark torsdag aften, også. Udover Arsenal skulle Real Madrid og FC Barcelona også holde øje med ham.
Kilde: Fichajes
Sandsynlighed: Under middel

Naby Keita forlænger med Liverpool
Note: Midtbanespilleren har været rygtet væk fra Liverpool, men nu lyder den seneste melding på, at Naby Keita og Liverpool skulle være klar til at forlænge samarbejdet.
Kilde: Football Insider
Sandsynlighed: Middel

Jacob Steen Christensen fra FC Nordsjælland til Panathinaikos
Note: Midtbanespilleren fra FC Nordsjælland var et varmt navn i Panathinaikos kort ført lukketid i det græske transfervindue. Panathinaikos var klar med mange penge, men FC Nordsjælland ville ikke af med Jacob Steen Christensen, da han er et vitalt aktiv for Flemming Pedersen. Men det har ikke afskrækket Panathinaikos, der angiveligt fortsat er meget opsatte på at hente midtbanespilleren.
Kilde: newspao.gr
Sandsynlighed: Middel

Mauricio Pochettino til Juventus
Note: Den tidligere PSG- og Tottenham-træner er i denne uge blevet sat i forbindelse med kriseramte Nice, hvor Kasper Schmeichel måske snart skal ny chef. Pochettino er dog ikke interesseret i at fortsætte i Ligue 1, forlyder det nu. Argentineren ønsker således at fortsætte trænerkarrieren i enten Premier League, La Liga eller Serie A. Juventus beskrives som en interessant mulighed for Pochettino, der tidligere har talt varmt om sin forbindelse til Piemonte-regionen, hvor Juventus hører til. Torino-klubbens nuværende cheftræner, Massimiliano Allegri, er i øjeblikket under hårdt pres efter flere skuffende resultater. 
Kilde: Evening Standard
Sandsynlighed: Under middel

Leicester vil give Brendan Rodgers mere tid
Note: Leicester ligger på sidstepladsen i Premier League efter en skrækkelig indledning på sæsonen. Klubben er dog parat til at give den tidligere Liverpool-boss mere tid, forlyder det. Meget afhænger dog angiveligt også af fansenes modtagelse af Rodgers i Leicesters næste hjemmekamp.
Kilde: The Athletic
Sandsynlighed: Over middel

Barcelona kan ophæve Gerard Piqués kontrakt
Note: Den 35-årige Piqué har en kontrakt frem til 2024, men Barcelona kan ophæve aftalen allerede i 2023, hvis klublegenden i denne sæson spiller mindre end 35 procent af kampene.
Kilde: Mundo Deportivo
Sandsynlighed: Middel

Christian Pulisic fra Chelsea til Juventus
Note: Pulisic har længe været rygtet væk fra Chelsea, hvor der er hård kamp om spilletiden, og i Juventus er man angiveligt meget interesseret i den amerikanske kantspiller. 
Kilde: Tuttosport
Sandsynlighed: Middel

Adama Traoré fra Wolverhampton til Juventus
Note: Den lynhurtige spanier, der i sidste sæson var udlejet til Barcelona, siges nu at være et emne i Juventus. 
Kilde: ESPN
Sandsynlighed: Middel





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

De overvejer Christian Eriksen

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Stjerner gav klar besked til Eriksen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Raser: Det er latterligt!

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

LIVE: Slutfløjt i Parken

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Pokalhelt knækker FC København

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger