Rygter: Opgiver ikke jagten på Superliga-spiller

Vi er klar med fredagens første omgang transferrygter.



Lovro Majer fra Rennes til Arsenal
Note: Det er ikke kun Jesper Lindstrøm, der er varm på Arsenals transferradar. Det er kroatiske Lovro Majer, der scorede sejrsmålet mod Danmark torsdag aften, også. Udover Arsenal skulle Real Madrid og FC Barcelona også holde øje med ham.
Kilde: Fichajes
Sandsynlighed: Under middel

Naby Keita forlænger med Liverpool
Note: Midtbanespilleren har været rygtet væk fra Liverpool, men nu lyder den seneste melding på, at Naby Keita og Liverpool skulle være klar til at forlænge samarbejdet.
Kilde: Football Insider
Sandsynlighed: Middel

Jacob Steen Christensen fra FC Nordsjælland til Panathinaikos
Note: Midtbanespilleren fra FC Nordsjælland var et varmt navn i Panathinaikos kort ført lukketid i det græske transfervindue. Panathinaikos var klar med mange penge, men FC Nordsjælland ville ikke af med Jacob Steen Christensen, da han er et vitalt aktiv for Flemming Pedersen. Men det har ikke afskrækket Panathinaikos, der angiveligt fortsat er meget opsatte på at hente midtbanespilleren.
Kilde: newspao.gr
Sandsynlighed: Middel

Mauricio Pochettino til Juventus
Note: Den tidligere PSG- og Tottenham-træner er i denne uge blevet sat i forbindelse med kriseramte Nice, hvor Kasper Schmeichel måske snart skal ny chef. Pochettino er dog ikke interesseret i at fortsætte i Ligue 1, forlyder det nu. Argentineren ønsker således at fortsætte trænerkarrieren i enten Premier League, La Liga eller Serie A. Juventus beskrives som en interessant mulighed for Pochettino, der tidligere har talt varmt om sin forbindelse til Piemonte-regionen, hvor Juventus hører til. Torino-klubbens nuværende cheftræner, Massimiliano Allegri, er i øjeblikket under hårdt pres efter flere skuffende resultater. 
Kilde: Evening Standard
Sandsynlighed: Under middel

Leicester vil give Brendan Rodgers mere tid
Note: Leicester ligger på sidstepladsen i Premier League efter en skrækkelig indledning på sæsonen. Klubben er dog parat til at give den tidligere Liverpool-boss mere tid, forlyder det. Meget afhænger dog angiveligt også af fansenes modtagelse af Rodgers i Leicesters næste hjemmekamp.
Kilde: The Athletic
Sandsynlighed: Over middel

Barcelona kan ophæve Gerard Piqués kontrakt
Note: Den 35-årige Piqué har en kontrakt frem til 2024, men Barcelona kan ophæve aftalen allerede i 2023, hvis klublegenden i denne sæson spiller mindre end 35 procent af kampene.
Kilde: Mundo Deportivo
Sandsynlighed: Middel

Christian Pulisic fra Chelsea til Juventus
Note: Pulisic har længe været rygtet væk fra Chelsea, hvor der er hård kamp om spilletiden, og i Juventus er man angiveligt meget interesseret i den amerikanske kantspiller. 
Kilde: Tuttosport
Sandsynlighed: Middel

Adama Traoré fra Wolverhampton til Juventus
Note: Den lynhurtige spanier, der i sidste sæson var udlejet til Barcelona, siges nu at være et emne i Juventus. 
Kilde: ESPN
Sandsynlighed: Middel







LIVE

TransferLIVE: City-bud afvist – koster en milliard

Medier sender ham hjem til AGF

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Afslører dansk toptræners millionløn

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Superliga-profil jubler: ‘Enormt stort’

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Lurer på dyr Real Madrid-stjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Han var i spil som Brøndby-træner

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Manchester United afbryder forhandlingerne

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Jess Thorup fyret

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Benhård kritik af Danmark

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort