Storklub har Jon Dahl Tomasson på blokken

Feyenoord har Jon Dahl Tomasson på blokken, hvis deres succestræner Arne Slot skal prøve kræfter med et andet eventyr, fortæller hollandsk journalist.



Arne Slot har masser af succes som cheftræner i Feyenoord, men det er formentlig på lånt tid.

Hollænderen kom til klubben for snart tre år siden, og har været en succes fra første fløjt. I hans første sæson var man igen en del af topkampen i Eredivisie, og i år topper man aktuelt ligaen med tre point ned til AFC Ajax.

Derfor er det ikke utænkeligt, at større klubber begynder at få øjnene op for den hollandsk cheftræner. Således var der allerede spekulationer fremme omkring et skifte til Leeds, da de var på trænerjagt tidligere på måneden.

Skulle det ske, at man mister Arne Slot, så har man i Feyenoord angiveligt allerede en plan klar. Det fortæller Voetbal International-journalisten Martijn Krabbendam i sin podcast.

– Jeg har hørt, at Tomasson helt sikkert er på listen som en af afløserne til Arne Slot. Han har haft succes i Målmö. Han gjorde dem til mestre og kender Feyenoord. Han er super professionel og mentalt stærk, siger Martijn Krabbendam ifølge 1908.nl.

Efter afskeden med Malmö FF i 2021 brugte Jon Dahl Tomasson et halvt år på at finde frem til sit næste trænereventyr. Det blev i Blackburn Rovers, som han sidste sommer underskrev en treårig aftale med.

Samarbejdet har indtil videre været en succes, hvor man aktuelt er en del af de sekundære oprykningspladser i The Championship. Senere tirsdag kan danskeren tage en stor skalp, hvis man spiller sig videre i FA Cuppen mod Leicester City.

46-årige Jon Dahl Tomasson skiftede for ganske nyligt agentbureau, så han nu repræsenteres af SEG. Firmaet har et bredt netværk i Holland, hvilket ikke gør nyheden mindre interessant.

Jon Dahl Tomasson har tidligere haft forskellige trænerjobs i Holland hos Excelsior, Roda og Vitesse, mens han også af to omgange scorede masser af mål for Feyenoord som aktiv fodboldspiller.





– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

FC København scorer millionbeløb

Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Vild med ny Eriksen-løsning

FC København interesseret i denne angriber

Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’

Køber sig ind i dansk klub

Neestrup jubler: ‘Noget af det største’

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Danske stjerner fik klø: ‘Det er irriterende’

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Brøndbys store karantænemareridt

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set

– Ville være godt med en mere pålidelig målmand

Trist Kvistgaarden-melding

Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup

Peger på mulig gave til FCK

AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba

Rigtig dårlig melding

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby

De vil hente Andreas Maxsø

Drenge mod mænd i Bern

FC København tager vild sejr i Champions League

Revser stjerner: ‘Skidt!’

Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør

Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’

Pogba investerer i kamelvæddeløb

FCM-stjerne færdig for i år

Udpeger: Her kan FCK straffe os