Christian Eriksens dage i Manchester United ser ud til at være talte, da han er blevet overhalet indenom i køen om spilletid.
Danskeren har et år tilbage af sin aftale med Manchester United og har endnu til gode at notere sig for spilletid i denne sæson. Det er som regel nogle af ingredienserne i et klubskifte, og rygter har der også været mange af.
På det seneste er et comeback til Ajax blevet nævnt, men det lader nu til at være gået i vasken. The Athletic skriver i hvert fald, at Ajax ikke har råd til at købe Christian Eriksen, der spillede i Ajax fra 2009 til 2013, ligesom han også trænede med i en kort periode, mens han var kontratkfri.
Nyheden om det fejlslagne Ajax-comeback er nedslående for klubbens fans, der begyndte at dufte en genforening.
– Jeg tror, alle, der holder med Ajax, ønskede at se ham vende tilbage. Desværre har Ajax ikke pengene lige nu, da de bliver nødt til at sælge spillere først, siger Bart Veenstra, der dækker den hollandske storklub tæt for Ajax Showtime, til Tipsbladet og tilføjer:
– Derudover har Ajax for mange midtbanespillere, så de skal sælge først. Det er en skam (at han ikke kommer tilbage, red.), men det er ikke fansenes største bekymring. De ønsker, at der skal sælges noget dødvægt, så der kan komme nye spillere til.
32-årige Christian Eriksen får selvsagt en enorm lønpose i Manchester United, som han skal gå på kompromis med ved et skifte til Ajax, mens De Røde Djævle også skal kompenseres økonomisk.
Den samlede pakke blev altså ifølge The Athletic for stor en mundfuld for Ajax, der ifølge Bart Veenstra reelt havde en chance for at hente Christian Eriksen, hvis ellers lommerne var dybe nok.
– Hvorfor ikke? Hvis Ajax havde pengene, tror jeg, at Eriksen ville have skiftet hertil. Han elsker Ajax, og Ajax elsker ham. Han kommer ikke til at spille mange kampe i denne sæson for Manchester United, så det vil være bedst for ham at skifte klub, lyder vurderingen fra Ajax-eksperten.
Der resterer under en uge af sommerens transfervindue, hvor det bliver afgjort, hvad Christian Eriksen skal i fremtiden. De seneste to sæsoner har han været på kontrakt i Manchester United.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
Her er Kamil Wilczek i dag
HELT VILDT
Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne
– Den her sidder dybt i sjælen
TOPNYHED
Ekspert undrer sig over dommervalg til derby
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord
AGF tilbage på førstepladsen
TOPNYHED
Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan
TOPNYHED
Rosenborg-ledelse til topmøde i Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne
TRANSFER
Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK
NYHEDER
Av, Danmark! Største tab i hele verden
Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse
NYHEDER
Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’
INTERVIEW
Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’
Superstjerne er tilbage for Barcelona
TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag
AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele
Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien
TOPNYHED
Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller
EKSKLUSIVT
Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde
INTERVIEW
Drama i Parken: Brøndby-keeper ville gøre det igen
INTERVIEW
– Agger og Kahlenberg var specielt
AVIS
Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper
MEDIE
Derfor har Lerager takket nej til FC København
STORT INTERVIEW
Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen
INTERVIEW
Friis ryster på hovedet af TV2-eksperts udtalelser
NYHEDER
Dansk cykelrytter stopper karrieren
NYHEDER
OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’
NYHEDER
Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
OPTAKT
Silkeborg IF – AGF
MEDIE
Er det nu? Storklub mener det seriøst med dansker
INTERVIEW
Kæmpe omvæltning for Frank: ‘Læser ikke noget’
Lyngby går alene i front
NYHEDER
Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’
HELT VILDT
Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?
Thomas Frank taler inden derby
NYHEDER
Nu blander borgmesteren sig
INTERVIEW
– Jeg får næsten gåsehud af at tænke på det
NYHEDER
– Korthuset er væltet
NYHEDER
Ekspert med klar besked til FCK efter Lerager-exit
NYHEDER
Kæmpe slag for Danmark – stjerner misser VM
DBU går på jagt efter fans bag banner
NYHEDER
Tre landsholdsstjerner nomineret til stor pris
NYHEDER
