Christian Eriksens dage i Manchester United ser ud til at være talte, da han er blevet overhalet indenom i køen om spilletid.
Danskeren har et år tilbage af sin aftale med Manchester United og har endnu til gode at notere sig for spilletid i denne sæson. Det er som regel nogle af ingredienserne i et klubskifte, og rygter har der også været mange af.
På det seneste er et comeback til Ajax blevet nævnt, men det lader nu til at være gået i vasken. The Athletic skriver i hvert fald, at Ajax ikke har råd til at købe Christian Eriksen, der spillede i Ajax fra 2009 til 2013, ligesom han også trænede med i en kort periode, mens han var kontratkfri.
Nyheden om det fejlslagne Ajax-comeback er nedslående for klubbens fans, der begyndte at dufte en genforening.
– Jeg tror, alle, der holder med Ajax, ønskede at se ham vende tilbage. Desværre har Ajax ikke pengene lige nu, da de bliver nødt til at sælge spillere først, siger Bart Veenstra, der dækker den hollandske storklub tæt for Ajax Showtime, til Tipsbladet og tilføjer:
– Derudover har Ajax for mange midtbanespillere, så de skal sælge først. Det er en skam (at han ikke kommer tilbage, red.), men det er ikke fansenes største bekymring. De ønsker, at der skal sælges noget dødvægt, så der kan komme nye spillere til.
32-årige Christian Eriksen får selvsagt en enorm lønpose i Manchester United, som han skal gå på kompromis med ved et skifte til Ajax, mens De Røde Djævle også skal kompenseres økonomisk.
Den samlede pakke blev altså ifølge The Athletic for stor en mundfuld for Ajax, der ifølge Bart Veenstra reelt havde en chance for at hente Christian Eriksen, hvis ellers lommerne var dybe nok.
– Hvorfor ikke? Hvis Ajax havde pengene, tror jeg, at Eriksen ville have skiftet hertil. Han elsker Ajax, og Ajax elsker ham. Han kommer ikke til at spille mange kampe i denne sæson for Manchester United, så det vil være bedst for ham at skifte klub, lyder vurderingen fra Ajax-eksperten.
Der resterer under en uge af sommerens transfervindue, hvor det bliver afgjort, hvad Christian Eriksen skal i fremtiden. De seneste to sæsoner har han været på kontrakt i Manchester United.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
LIVE: Stjernes lillebror skifter til dansk klub
Klar transferbesked til Christian Eriksen
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
Frygtede rødt: Måtte skifte stjerne ud
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
INTERVIEW
Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på
EKSKLUSIVT
Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
NYHEDER
AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
MEDIE