Storklub i knæ: De dropper Christian Eriksen

Ifølge The Athletic bliver det ikke til noget comeback for Christian Eriksen.



Christian Eriksens dage i Manchester United ser ud til at være talte, da han er blevet overhalet indenom i køen om spilletid.

Danskeren har et år tilbage af sin aftale med Manchester United og har endnu til gode at notere sig for spilletid i denne sæson. Det er som regel nogle af ingredienserne i et klubskifte, og rygter har der også været mange af.

På det seneste er et comeback til Ajax blevet nævnt, men det lader nu til at være gået i vasken. The Athletic skriver i hvert fald, at Ajax ikke har råd til at købe Christian Eriksen, der spillede i Ajax fra 2009 til 2013, ligesom han også trænede med i en kort periode, mens han var kontratkfri.

Nyheden om det fejlslagne Ajax-comeback er nedslående for klubbens fans, der begyndte at dufte en genforening.

– Jeg tror, alle, der holder med Ajax, ønskede at se ham vende tilbage. Desværre har Ajax ikke pengene lige nu, da de bliver nødt til at sælge spillere først, siger Bart Veenstra, der dækker den hollandske storklub tæt for Ajax Showtime, til Tipsbladet og tilføjer:

– Derudover har Ajax for mange midtbanespillere, så de skal sælge først. Det er en skam (at han ikke kommer tilbage, red.), men det er ikke fansenes største bekymring. De ønsker, at der skal sælges noget dødvægt, så der kan komme nye spillere til.

Christian Eriksen har mest af alt været iført træningstøj i denne sæson. Foto: Alamy

32-årige Christian Eriksen får selvsagt en enorm lønpose i Manchester United, som han skal gå på kompromis med ved et skifte til Ajax, mens De Røde Djævle også skal kompenseres økonomisk.

Den samlede pakke blev altså ifølge The Athletic for stor en mundfuld for Ajax, der ifølge Bart Veenstra reelt havde en chance for at hente Christian Eriksen, hvis ellers lommerne var dybe nok.

– Hvorfor ikke? Hvis Ajax havde pengene, tror jeg, at Eriksen ville have skiftet hertil. Han elsker Ajax, og Ajax elsker ham. Han kommer ikke til at spille mange kampe i denne sæson for Manchester United, så det vil være bedst for ham at skifte klub, lyder vurderingen fra Ajax-eksperten.

Der resterer under en uge af sommerens transfervindue, hvor det bliver afgjort, hvad Christian Eriksen skal i fremtiden. De seneste to sæsoner har han været på kontrakt i Manchester United.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Massiv kritik efter skandaløse scener

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

‘Det er ringe ad helvede til’

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!

‘Jeg håber bare, at Aarhus stadig står’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Ruben Amorim favorit til dette job

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

De bliver monstersalg til sommer

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Randers FC – OB

Magiske Messi slår til igen



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Fredericia er nærmest rykket ned

Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken