Storklub i knæ: De dropper Christian Eriksen

Ifølge The Athletic bliver det ikke til noget comeback for Christian Eriksen.



Christian Eriksens dage i Manchester United ser ud til at være talte, da han er blevet overhalet indenom i køen om spilletid.

Danskeren har et år tilbage af sin aftale med Manchester United og har endnu til gode at notere sig for spilletid i denne sæson. Det er som regel nogle af ingredienserne i et klubskifte, og rygter har der også været mange af.

På det seneste er et comeback til Ajax blevet nævnt, men det lader nu til at være gået i vasken. The Athletic skriver i hvert fald, at Ajax ikke har råd til at købe Christian Eriksen, der spillede i Ajax fra 2009 til 2013, ligesom han også trænede med i en kort periode, mens han var kontratkfri.

Nyheden om det fejlslagne Ajax-comeback er nedslående for klubbens fans, der begyndte at dufte en genforening.

– Jeg tror, alle, der holder med Ajax, ønskede at se ham vende tilbage. Desværre har Ajax ikke pengene lige nu, da de bliver nødt til at sælge spillere først, siger Bart Veenstra, der dækker den hollandske storklub tæt for Ajax Showtime, til Tipsbladet og tilføjer:

– Derudover har Ajax for mange midtbanespillere, så de skal sælge først. Det er en skam (at han ikke kommer tilbage, red.), men det er ikke fansenes største bekymring. De ønsker, at der skal sælges noget dødvægt, så der kan komme nye spillere til.

Christian Eriksen har mest af alt været iført træningstøj i denne sæson. Foto: Alamy

32-årige Christian Eriksen får selvsagt en enorm lønpose i Manchester United, som han skal gå på kompromis med ved et skifte til Ajax, mens De Røde Djævle også skal kompenseres økonomisk.

Den samlede pakke blev altså ifølge The Athletic for stor en mundfuld for Ajax, der ifølge Bart Veenstra reelt havde en chance for at hente Christian Eriksen, hvis ellers lommerne var dybe nok.

– Hvorfor ikke? Hvis Ajax havde pengene, tror jeg, at Eriksen ville have skiftet hertil. Han elsker Ajax, og Ajax elsker ham. Han kommer ikke til at spille mange kampe i denne sæson for Manchester United, så det vil være bedst for ham at skifte klub, lyder vurderingen fra Ajax-eksperten.

Der resterer under en uge af sommerens transfervindue, hvor det bliver afgjort, hvad Christian Eriksen skal i fremtiden. De seneste to sæsoner har han været på kontrakt i Manchester United.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’




LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Stort medie hylder AGF-profil

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Født i Danmark og på vej til VM

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

FC Midtjylland henter ny back



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig