Storklub lurer på Højlund: ‘Giver god mening’

Rasmus Højlund sættes i forbindelse med en retur til Serie A.



Han har tidligere drevet gæk med forsvarsspillerne i Serie A, da han tørnede ud for Atalanta, og i Italien har de ikke glemt Rasmus Højlund, der som bekendt tog til Manchester United i 2023.

Ifølge La Gazzetta dello Sport er Rasmus Højlund lige nu et varmt emne i storklubben Napoli. Den berømte lyserøde avis skriver, at Antonio Contes mandskab slider med at score mål, og at der er brug for en ny angriber til frontkæden.

Trods søndagens 0-0-kamp mod Venezia ligger Napoli stadig med helt i toppen i Serie A, tre point efter topholdet Inter, og den syditalienske storklub er stort set garanteret Champions League-fodbold, hvilket betyder, at der skal investeres markant til sommer, hvor der blandt andet skal findes en afløser for Khvicha Kvaratskhelia, der tog til Paris Saint-Germain i januar, og derudover forventes Napoli at indkassere omtrent 560 millioner kroner for angriberen Victor Osimhen, der aktuelt er udlejet til Galatasaray.

Ifølge La Gazzetta dello Sport vil Napoli-sportsdirektør Giovanni Manna gerne hente en ung og ærgerrig angriber, hvor Udineses Lorenzo Lucca og danske Rasmus Højlund netop nu står øverst på ønskelisten.

Avisen peger på, at Rasmus Højlund er en af de spillere, som Manchester United potentielt kan sælge til sommer for at få styr på økonomien. Et priskrav på omtrent 450 millioner kroner vurderes til at være vanskeligt for Napoli at kunne matche, men ifølge La Gazzetta dello Sport har den syditalienske klub tænkt sig at fortsætte med at undersøge muligheden for at hente Rasmus Højlund frem imod sommerens transfervindue.

På Viaplay Sport News er kommentator Niels Christian Frederiksen blevet spurgt, om han mener, at det giver god mening, at Napoli skulle være ude efter Rasmus Højlund.

– Ja, det synes jeg, at det gør, for de har mange kampe, de skal spille i Napoli i næste sæson. Champions League-billetten er næsten sikker, siger Niels Christian Frederiksen og fortsætter:

– De har Romelu Lukaku som angriber, og han er selvfølgelig førstevalg, men Lukaku fylder altså 32 år her i maj, så de skal have et alternativ til ham. Måske skal de også under Conte i virkeligheden spille med to angribere i visse kampe, han er en mand som godt kan finde på det, så jeg synes egentlig, at det giver god mening.

Rasmus Højlunds kontrakt med Manchester United løber frem til 2028.

Du kan se Niels Christian Frederiksens analyse af historien i afspilleren over artiklen.

Vil det være godt for Rasmus Højlund at skifte til Napoli?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes





EKSKLUSIVT

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

OB – FC København

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

Cooper afslører: Han starter inde

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund



Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

FC Nordsjælland – Vejle Boldklub

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

AGF-profil overvejer karrierestop



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

Iskold Xabi Alonso afviser topklub

– Pinligt for rigtig mange at se

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

Bekræfter – kan købe Superliga-spiller

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’

Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen

Man Utd-stjerne hylder Amorim

Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann 

Fire fede stats til Superligaens 21. runde

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen

Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben

Færdig i FC Midtjylland?

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser

Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp

Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes

Vejle får fredagstæv i Farum

I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’

Høgh hyldes af UEFA

Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte

Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart

OB straffer angriber

Yoram Zague sigtet i Danmark

Morten Olsen mindes Sepp Piontek

Manden der fik Danmark til at vinde er død

Kærlige beskeder vælter ind

Sepp Piontek er død