Storklub lurer på Højlund: ‘Giver god mening’

Rasmus Højlund sættes i forbindelse med en retur til Serie A.



Han har tidligere drevet gæk med forsvarsspillerne i Serie A, da han tørnede ud for Atalanta, og i Italien har de ikke glemt Rasmus Højlund, der som bekendt tog til Manchester United i 2023.

Ifølge La Gazzetta dello Sport er Rasmus Højlund lige nu et varmt emne i storklubben Napoli. Den berømte lyserøde avis skriver, at Antonio Contes mandskab slider med at score mål, og at der er brug for en ny angriber til frontkæden.

Trods søndagens 0-0-kamp mod Venezia ligger Napoli stadig med helt i toppen i Serie A, tre point efter topholdet Inter, og den syditalienske storklub er stort set garanteret Champions League-fodbold, hvilket betyder, at der skal investeres markant til sommer, hvor der blandt andet skal findes en afløser for Khvicha Kvaratskhelia, der tog til Paris Saint-Germain i januar, og derudover forventes Napoli at indkassere omtrent 560 millioner kroner for angriberen Victor Osimhen, der aktuelt er udlejet til Galatasaray.

Ifølge La Gazzetta dello Sport vil Napoli-sportsdirektør Giovanni Manna gerne hente en ung og ærgerrig angriber, hvor Udineses Lorenzo Lucca og danske Rasmus Højlund netop nu står øverst på ønskelisten.

Avisen peger på, at Rasmus Højlund er en af de spillere, som Manchester United potentielt kan sælge til sommer for at få styr på økonomien. Et priskrav på omtrent 450 millioner kroner vurderes til at være vanskeligt for Napoli at kunne matche, men ifølge La Gazzetta dello Sport har den syditalienske klub tænkt sig at fortsætte med at undersøge muligheden for at hente Rasmus Højlund frem imod sommerens transfervindue.

På Viaplay Sport News er kommentator Niels Christian Frederiksen blevet spurgt, om han mener, at det giver god mening, at Napoli skulle være ude efter Rasmus Højlund.

– Ja, det synes jeg, at det gør, for de har mange kampe, de skal spille i Napoli i næste sæson. Champions League-billetten er næsten sikker, siger Niels Christian Frederiksen og fortsætter:

– De har Romelu Lukaku som angriber, og han er selvfølgelig førstevalg, men Lukaku fylder altså 32 år her i maj, så de skal have et alternativ til ham. Måske skal de også under Conte i virkeligheden spille med to angribere i visse kampe, han er en mand som godt kan finde på det, så jeg synes egentlig, at det giver god mening.

Rasmus Højlunds kontrakt med Manchester United løber frem til 2028.

Du kan se Niels Christian Frederiksens analyse af historien i afspilleren over artiklen.

Vil det være godt for Rasmus Højlund at skifte til Napoli?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes





TransferLIVE: Nu forlader han Brøndby




LIVE

VM-LIVE: Skotlands stjerne kan misse første opgør

Brasilien – Marokko

Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’

Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Brøndby henter Alexander Drexel



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Nu melder Christian Eriksen ud



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Horsens-oprykning sender million til Rumænien

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Australien – Tyrkiet

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal

Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel