Storklub lurer på Højlund: ‘Giver god mening’

Rasmus Højlund sættes i forbindelse med en retur til Serie A.



Han har tidligere drevet gæk med forsvarsspillerne i Serie A, da han tørnede ud for Atalanta, og i Italien har de ikke glemt Rasmus Højlund, der som bekendt tog til Manchester United i 2023.

Ifølge La Gazzetta dello Sport er Rasmus Højlund lige nu et varmt emne i storklubben Napoli. Den berømte lyserøde avis skriver, at Antonio Contes mandskab slider med at score mål, og at der er brug for en ny angriber til frontkæden.

Trods søndagens 0-0-kamp mod Venezia ligger Napoli stadig med helt i toppen i Serie A, tre point efter topholdet Inter, og den syditalienske storklub er stort set garanteret Champions League-fodbold, hvilket betyder, at der skal investeres markant til sommer, hvor der blandt andet skal findes en afløser for Khvicha Kvaratskhelia, der tog til Paris Saint-Germain i januar, og derudover forventes Napoli at indkassere omtrent 560 millioner kroner for angriberen Victor Osimhen, der aktuelt er udlejet til Galatasaray.

Ifølge La Gazzetta dello Sport vil Napoli-sportsdirektør Giovanni Manna gerne hente en ung og ærgerrig angriber, hvor Udineses Lorenzo Lucca og danske Rasmus Højlund netop nu står øverst på ønskelisten.

Avisen peger på, at Rasmus Højlund er en af de spillere, som Manchester United potentielt kan sælge til sommer for at få styr på økonomien. Et priskrav på omtrent 450 millioner kroner vurderes til at være vanskeligt for Napoli at kunne matche, men ifølge La Gazzetta dello Sport har den syditalienske klub tænkt sig at fortsætte med at undersøge muligheden for at hente Rasmus Højlund frem imod sommerens transfervindue.

På Viaplay Sport News er kommentator Niels Christian Frederiksen blevet spurgt, om han mener, at det giver god mening, at Napoli skulle være ude efter Rasmus Højlund.

– Ja, det synes jeg, at det gør, for de har mange kampe, de skal spille i Napoli i næste sæson. Champions League-billetten er næsten sikker, siger Niels Christian Frederiksen og fortsætter:

– De har Romelu Lukaku som angriber, og han er selvfølgelig førstevalg, men Lukaku fylder altså 32 år her i maj, så de skal have et alternativ til ham. Måske skal de også under Conte i virkeligheden spille med to angribere i visse kampe, han er en mand som godt kan finde på det, så jeg synes egentlig, at det giver god mening.

Rasmus Højlunds kontrakt med Manchester United løber frem til 2028.

Du kan se Niels Christian Frederiksens analyse af historien i afspilleren over artiklen.

Vil det være godt for Rasmus Højlund at skifte til Napoli?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes





LIVE

LIVE: Drømmemelding om Lars Friis

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Bombe på vej i Real Madrid?

Kæmpekøb retur til FC København?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Arsenal skal til Danmark

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Kalder tronskifte i Danmark

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’