Han har tidligere drevet gæk med forsvarsspillerne i Serie A, da han tørnede ud for Atalanta, og i Italien har de ikke glemt Rasmus Højlund, der som bekendt tog til Manchester United i 2023.
Ifølge La Gazzetta dello Sport er Rasmus Højlund lige nu et varmt emne i storklubben Napoli. Den berømte lyserøde avis skriver, at Antonio Contes mandskab slider med at score mål, og at der er brug for en ny angriber til frontkæden.
Trods søndagens 0-0-kamp mod Venezia ligger Napoli stadig med helt i toppen i Serie A, tre point efter topholdet Inter, og den syditalienske storklub er stort set garanteret Champions League-fodbold, hvilket betyder, at der skal investeres markant til sommer, hvor der blandt andet skal findes en afløser for Khvicha Kvaratskhelia, der tog til Paris Saint-Germain i januar, og derudover forventes Napoli at indkassere omtrent 560 millioner kroner for angriberen Victor Osimhen, der aktuelt er udlejet til Galatasaray.
Ifølge La Gazzetta dello Sport vil Napoli-sportsdirektør Giovanni Manna gerne hente en ung og ærgerrig angriber, hvor Udineses Lorenzo Lucca og danske Rasmus Højlund netop nu står øverst på ønskelisten.
Avisen peger på, at Rasmus Højlund er en af de spillere, som Manchester United potentielt kan sælge til sommer for at få styr på økonomien. Et priskrav på omtrent 450 millioner kroner vurderes til at være vanskeligt for Napoli at kunne matche, men ifølge La Gazzetta dello Sport har den syditalienske klub tænkt sig at fortsætte med at undersøge muligheden for at hente Rasmus Højlund frem imod sommerens transfervindue.
På Viaplay Sport News er kommentator Niels Christian Frederiksen blevet spurgt, om han mener, at det giver god mening, at Napoli skulle være ude efter Rasmus Højlund.
– Ja, det synes jeg, at det gør, for de har mange kampe, de skal spille i Napoli i næste sæson. Champions League-billetten er næsten sikker, siger Niels Christian Frederiksen og fortsætter:
– De har Romelu Lukaku som angriber, og han er selvfølgelig førstevalg, men Lukaku fylder altså 32 år her i maj, så de skal have et alternativ til ham. Måske skal de også under Conte i virkeligheden spille med to angribere i visse kampe, han er en mand som godt kan finde på det, så jeg synes egentlig, at det giver god mening.
Rasmus Højlunds kontrakt med Manchester United løber frem til 2028.
Du kan se Niels Christian Frederiksens analyse af historien i afspilleren over artiklen.
Vil det være godt for Rasmus Højlund at skifte til Napoli?
0 Votes
LIVE
LIVE: Rapper køber sig ind i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen
HELT VILDT
Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
NYHEDER
10 spillere nægtet indrejse til USA
Giver to spillere livstidskarantæne
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
NYHEDER
Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud
FC København skriver kontrakt med juvel
LIGE NU
AGF tager pis på FC Midtjylland
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt
Vil have ham væk fra FC København
MEDIE
‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade
FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham
Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
NYHEDER
‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’
MEDIE
Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job
NYHEDER
Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’
MEDIE
Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’
MEDIE
Monstertransfer? Melder om ‘done deal’
To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller
Var direkte fra træningsbanen
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
NYHEDER
Mileta Rajovic i stor optur
NYHEDER
Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud
NYHEDER
Han er Eriksen og co’s nye træner
I svime: Som en ny spiller
NYHEDER
– Han har måske været lagt lidt på is
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
Krig komplicerer Iraks VM-jagt
DAGENS SPILFORSLAG
Italiensk Zlatan kan zappe Bayern
Betyder det David Nielsen-fyring?
OPTAKT
Real Madrid – Manchester City
OPTAKT
Paris Saint-Germain – Chelsea
Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg
HELT VILDT
23 røde kort i vanvidskamp
OPTAKT
Newcastle – Barcelona
Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her
INTERVIEW
Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark
Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’
DAGENS SPILFORSLAG
Tung mandagskamp i Rom
Froholdt på tavlen i storkamp
NYHEDER