Han har tidligere drevet gæk med forsvarsspillerne i Serie A, da han tørnede ud for Atalanta, og i Italien har de ikke glemt Rasmus Højlund, der som bekendt tog til Manchester United i 2023.
Ifølge La Gazzetta dello Sport er Rasmus Højlund lige nu et varmt emne i storklubben Napoli. Den berømte lyserøde avis skriver, at Antonio Contes mandskab slider med at score mål, og at der er brug for en ny angriber til frontkæden.
Trods søndagens 0-0-kamp mod Venezia ligger Napoli stadig med helt i toppen i Serie A, tre point efter topholdet Inter, og den syditalienske storklub er stort set garanteret Champions League-fodbold, hvilket betyder, at der skal investeres markant til sommer, hvor der blandt andet skal findes en afløser for Khvicha Kvaratskhelia, der tog til Paris Saint-Germain i januar, og derudover forventes Napoli at indkassere omtrent 560 millioner kroner for angriberen Victor Osimhen, der aktuelt er udlejet til Galatasaray.
Ifølge La Gazzetta dello Sport vil Napoli-sportsdirektør Giovanni Manna gerne hente en ung og ærgerrig angriber, hvor Udineses Lorenzo Lucca og danske Rasmus Højlund netop nu står øverst på ønskelisten.
Avisen peger på, at Rasmus Højlund er en af de spillere, som Manchester United potentielt kan sælge til sommer for at få styr på økonomien. Et priskrav på omtrent 450 millioner kroner vurderes til at være vanskeligt for Napoli at kunne matche, men ifølge La Gazzetta dello Sport har den syditalienske klub tænkt sig at fortsætte med at undersøge muligheden for at hente Rasmus Højlund frem imod sommerens transfervindue.
På Viaplay Sport News er kommentator Niels Christian Frederiksen blevet spurgt, om han mener, at det giver god mening, at Napoli skulle være ude efter Rasmus Højlund.
– Ja, det synes jeg, at det gør, for de har mange kampe, de skal spille i Napoli i næste sæson. Champions League-billetten er næsten sikker, siger Niels Christian Frederiksen og fortsætter:
– De har Romelu Lukaku som angriber, og han er selvfølgelig førstevalg, men Lukaku fylder altså 32 år her i maj, så de skal have et alternativ til ham. Måske skal de også under Conte i virkeligheden spille med to angribere i visse kampe, han er en mand som godt kan finde på det, så jeg synes egentlig, at det giver god mening.
Rasmus Højlunds kontrakt med Manchester United løber frem til 2028.
Du kan se Niels Christian Frederiksens analyse af historien i afspilleren over artiklen.
Vil det være godt for Rasmus Højlund at skifte til Napoli?
0 Votes
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
MEDIE
Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
England – Argentina
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
INTERVIEW
‘Det er jeg træt af’
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Melder ud om Mbappé
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
EKSKLUSIVT