Storklub lurer på Højlund: ‘Giver god mening’

Rasmus Højlund sættes i forbindelse med en retur til Serie A.



Han har tidligere drevet gæk med forsvarsspillerne i Serie A, da han tørnede ud for Atalanta, og i Italien har de ikke glemt Rasmus Højlund, der som bekendt tog til Manchester United i 2023.

Ifølge La Gazzetta dello Sport er Rasmus Højlund lige nu et varmt emne i storklubben Napoli. Den berømte lyserøde avis skriver, at Antonio Contes mandskab slider med at score mål, og at der er brug for en ny angriber til frontkæden.

Trods søndagens 0-0-kamp mod Venezia ligger Napoli stadig med helt i toppen i Serie A, tre point efter topholdet Inter, og den syditalienske storklub er stort set garanteret Champions League-fodbold, hvilket betyder, at der skal investeres markant til sommer, hvor der blandt andet skal findes en afløser for Khvicha Kvaratskhelia, der tog til Paris Saint-Germain i januar, og derudover forventes Napoli at indkassere omtrent 560 millioner kroner for angriberen Victor Osimhen, der aktuelt er udlejet til Galatasaray.

Ifølge La Gazzetta dello Sport vil Napoli-sportsdirektør Giovanni Manna gerne hente en ung og ærgerrig angriber, hvor Udineses Lorenzo Lucca og danske Rasmus Højlund netop nu står øverst på ønskelisten.

Avisen peger på, at Rasmus Højlund er en af de spillere, som Manchester United potentielt kan sælge til sommer for at få styr på økonomien. Et priskrav på omtrent 450 millioner kroner vurderes til at være vanskeligt for Napoli at kunne matche, men ifølge La Gazzetta dello Sport har den syditalienske klub tænkt sig at fortsætte med at undersøge muligheden for at hente Rasmus Højlund frem imod sommerens transfervindue.

På Viaplay Sport News er kommentator Niels Christian Frederiksen blevet spurgt, om han mener, at det giver god mening, at Napoli skulle være ude efter Rasmus Højlund.

– Ja, det synes jeg, at det gør, for de har mange kampe, de skal spille i Napoli i næste sæson. Champions League-billetten er næsten sikker, siger Niels Christian Frederiksen og fortsætter:

– De har Romelu Lukaku som angriber, og han er selvfølgelig førstevalg, men Lukaku fylder altså 32 år her i maj, så de skal have et alternativ til ham. Måske skal de også under Conte i virkeligheden spille med to angribere i visse kampe, han er en mand som godt kan finde på det, så jeg synes egentlig, at det giver god mening.

Rasmus Højlunds kontrakt med Manchester United løber frem til 2028.

Du kan se Niels Christian Frederiksens analyse af historien i afspilleren over artiklen.

Vil det være godt for Rasmus Højlund at skifte til Napoli?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes



Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

– Han har været en decideret atombombe

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Danske klubber var ude efter Lukas Lerager

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Han peger på Simon Kjær

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Overvejer Mathias Jensen-køb

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

– Alle taler om dem!

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Presset Frank: Her er vores store problem

Magisk aften for FC København-stjerne

Fælder dom over Højlund

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

– Et frygteligt scenarie

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

– Du har udstråling som tagpap

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Gounies kan røve Banken

Målfattigt lokalderby i Afrika

Ny nedtur for Ansu Fati

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

Henter dansker – får god pakke

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM

‘Mohamed Salah er et ikon’