To Superliga-klubber interesseret i svensk stopper

Det vrimler med interesse for svensk midtstopper.



Med kun fem spillerunder tilbage af sæsonen kæmper Dalkurd en hård kamp for at sikre sig oprykning til Superettan, som er den næstbedste svenske række.

Skal de lykkes med at rykke tilbage til den række, som de sidste år rykkede ud af, kræver det, at midtstopper Tim Hartzell spiller op til sit højeste niveau. Han har hele sæsonen været bundsolid, hvilket større adresser har fået øjnene op for.

Svenske FotbollDirekt skriver, at OB skulle være interesseret. Fodbolddirektør, Björn Wesström har angiveligt startet dialogen med forsvarsspillerens agent Martin Dahlin. Samme medie tilføjer, at Lyngby BK også skulle holde sig fremme i kampen om Tim Hartzell.

Tipsbladet har forsøgt at få en kommentar fra både OB og Lyngby BK, men indtil videre har de ikke returneret vores henvendelser.

Tim Hartzell er 21 år gammel og skiftede i februar til Dalkurd fra Sandvikens IF. Han rager næsten to meter op i luften og har spillet fuld tid i samtlige kampe denne sæson for Dalkurd.

Både OB og Lyngby BK gik i sommer gennem noget af en transformation i de bagerste geledder. OB sagde farvel til Jeppe Tverskov og Jørgen Skjelvik, mens man hentede Sauli Väisänen og senere Filip Helander til.

Lyngby BK sagde farvel til deres forsvarsprofil Lucas Hey, mens Kristian Riis forlod ved sommerens kontraktudløb. Marc Muniesa og Magnus Jensen kom den anden vej, så begge klubber er egentlig godt besat defensivt.

Andreas Bjelland og Brian Hamalainen har dog kontraktudløb næste sommer, så det kunne tænkes, at Lyngby er interesseret i at køre en ung stopper ind fra januar. Filip Helander har også kontraktudløb i OB’s forsvar næste sommer.

Tim Hartzell spillede ungdomsfodbold i Djurgården, indtil han ville prøve sig af på seniorniveau, hvor AFC Eskilstuna slog til i sommeren 2020.





LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Martin Jørgensen lander nyt job

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

FCM stanger lang karantæne ud til fan

AC Milan kigger på dansker

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Braithwaite del af stor transferplan

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Særlig velkomst til ‘AC’ i Barcelona

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

FIFA overvejer vildt U-21-tiltag – vil ramme alle

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho