Med kun fem spillerunder tilbage af sæsonen kæmper Dalkurd en hård kamp for at sikre sig oprykning til Superettan, som er den næstbedste svenske række.
Skal de lykkes med at rykke tilbage til den række, som de sidste år rykkede ud af, kræver det, at midtstopper Tim Hartzell spiller op til sit højeste niveau. Han har hele sæsonen været bundsolid, hvilket større adresser har fået øjnene op for.
Svenske FotbollDirekt skriver, at OB skulle være interesseret. Fodbolddirektør, Björn Wesström har angiveligt startet dialogen med forsvarsspillerens agent Martin Dahlin. Samme medie tilføjer, at Lyngby BK også skulle holde sig fremme i kampen om Tim Hartzell.
Tipsbladet har forsøgt at få en kommentar fra både OB og Lyngby BK, men indtil videre har de ikke returneret vores henvendelser.
Tim Hartzell er 21 år gammel og skiftede i februar til Dalkurd fra Sandvikens IF. Han rager næsten to meter op i luften og har spillet fuld tid i samtlige kampe denne sæson for Dalkurd.
Både OB og Lyngby BK gik i sommer gennem noget af en transformation i de bagerste geledder. OB sagde farvel til Jeppe Tverskov og Jørgen Skjelvik, mens man hentede Sauli Väisänen og senere Filip Helander til.
Lyngby BK sagde farvel til deres forsvarsprofil Lucas Hey, mens Kristian Riis forlod ved sommerens kontraktudløb. Marc Muniesa og Magnus Jensen kom den anden vej, så begge klubber er egentlig godt besat defensivt.
Andreas Bjelland og Brian Hamalainen har dog kontraktudløb næste sommer, så det kunne tænkes, at Lyngby er interesseret i at køre en ung stopper ind fra januar. Filip Helander har også kontraktudløb i OB’s forsvar næste sommer.
Tim Hartzell spillede ungdomsfodbold i Djurgården, indtil han ville prøve sig af på seniorniveau, hvor AFC Eskilstuna slog til i sommeren 2020.
LIVE
VM-LIVE: Stort brag – sådan starter de
MEDIE
Medie: FCK-spiller enig med ny klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
OPTAKT
Portugal – Spanien
TOPNYHED
AGF-spiller idømt karantæne
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
MEDIE
Byder på dansker – 44,5 millioner i spil
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’
NYHEDER
Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’
OPTAKT
Schweiz – Colombia
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Don Ø: Mange rystede på hovedet
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
NYHEDER
‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’
EKSKLUSIVT
