Med kun fem spillerunder tilbage af sæsonen kæmper Dalkurd en hård kamp for at sikre sig oprykning til Superettan, som er den næstbedste svenske række.
Skal de lykkes med at rykke tilbage til den række, som de sidste år rykkede ud af, kræver det, at midtstopper Tim Hartzell spiller op til sit højeste niveau. Han har hele sæsonen været bundsolid, hvilket større adresser har fået øjnene op for.
Svenske FotbollDirekt skriver, at OB skulle være interesseret. Fodbolddirektør, Björn Wesström har angiveligt startet dialogen med forsvarsspillerens agent Martin Dahlin. Samme medie tilføjer, at Lyngby BK også skulle holde sig fremme i kampen om Tim Hartzell.
Tipsbladet har forsøgt at få en kommentar fra både OB og Lyngby BK, men indtil videre har de ikke returneret vores henvendelser.
Tim Hartzell er 21 år gammel og skiftede i februar til Dalkurd fra Sandvikens IF. Han rager næsten to meter op i luften og har spillet fuld tid i samtlige kampe denne sæson for Dalkurd.
Både OB og Lyngby BK gik i sommer gennem noget af en transformation i de bagerste geledder. OB sagde farvel til Jeppe Tverskov og Jørgen Skjelvik, mens man hentede Sauli Väisänen og senere Filip Helander til.
Lyngby BK sagde farvel til deres forsvarsprofil Lucas Hey, mens Kristian Riis forlod ved sommerens kontraktudløb. Marc Muniesa og Magnus Jensen kom den anden vej, så begge klubber er egentlig godt besat defensivt.
Andreas Bjelland og Brian Hamalainen har dog kontraktudløb næste sommer, så det kunne tænkes, at Lyngby er interesseret i at køre en ung stopper ind fra januar. Filip Helander har også kontraktudløb i OB’s forsvar næste sommer.
Tim Hartzell spillede ungdomsfodbold i Djurgården, indtil han ville prøve sig af på seniorniveau, hvor AFC Eskilstuna slog til i sommeren 2020.
LIVE
LIVE: Amini vinker farvel
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
Bo Svensson skriver Superliga-historie
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
NYHEDER
Stjerne alvorligt skadet – misser VM
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
MEDIE
