Træner med i kæmpeklub: Ribéry rygtes på vej mod chokerende transfer

Efter to sæsoner i Fiorentina leder Franck Ribéry i øjeblikket efter en ny klub, og ifølge La Gazzetta dello Sport kan franskmanden stå foran en højst uventet retur til Bayern München.



Franck Ribéry forlod Bayern München for to år siden, men den 38-årige franskmand er i øjeblikket tilbage i den tyske storklub, hvor han i øjeblikket træner med. 

Sådan lyder det fra den italienske avis La Gazzetta dello Sport, der skriver, at det samtidig ikke kan udelukkes, at Ribéry kan tørne ud for Bayern München i den kommende sæson, idet de tyske mestre leder efter en kantspiller. 

Talte med Nagelsmann
Franck Ribéry er i øjeblikket klubløs, idet franskmandens kontrakt med Fiorentina udløb tidligere på sommeren. Og den rutinerede kantspiller leder derfor efter en ny arbejdsgiver. 

– Efter legende-kampen i München (en showkamp, hvor tidligere Bayern München-stjerner optrådte, red.) og en snak med Julian Nagelsmann træner Franck i øjeblikket med i sin gamle kub. Og fansene drømmer om igen at se ham på Allianz Arena, lyder det således fra La Gazzetta dello Sport. 

– Nogle gange kræver det ikke meget at sætte drømme i gang. I disse første dage af august deltog Franck Ribéry, som har forladt Fiorentina, i Bayern München-legendernes kamp på Allianz Arena. Til stede var også fansene og klubbens nuværende cheftræner, Julian Nagelsmann, hvilket ikke er helt uvæsentligt. For blandt fansene var der stor begejstring for præstationen fra Ribéry, der efter kampen havde en nær samtale med Nagelsmann.

Vil tilbage til München
La Gazzetta dello Sport skriver, at Franck Ribéry aldrig har lagt skjul på, at hans ønske er at vende tilbage til München og bo i byen efter sin aktive karriere. 

Samtidig har Bayern München sagt farvel til Douglas Costa, og sydtyskerne leder derfor efter et alternativ til Kingsley Coman på fløjen. Førsteprioriteten er selvfølgelig at hente en yngre spiller, men på grund af økonomiske begrænsninger kan det angiveligt ikke udelukkes, at Bayern München vælger at give Ribéry chancen i den kommende sæson.





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Spaniens premierminister forsvarer Yamal

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Stjerner gav klar besked til Eriksen



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

De overvejer Christian Eriksen

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Raser: Det er latterligt!

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

LIVE: Slutfløjt i Parken

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job