Der er blot lidt over en uge tilbage af vinterens transfervindue, og Christian Eriksens fremtid er fortsat ganske uafklaret.
I de seneste 24 timer er det kommet frem, at Leicester kontaktede Inter i sidste uge, men at den engelske klub har droppet interessen i Eriksen, da man ikke ønsker at betale hele den danske landsholdsprofils betragtelige løn, hvilket er et ufravigeligt krav fra Inters side.
Tottenham er fortsat også en mulighed, men en retur for Eriksen er besværliggjort af Inters beslutning om, at Tottenham – som den eneste klub – skal betale for at leje Eriksen.
Uruguayaner kan rykke fra Madrid til Milano
Og ifølge det italienske medie Tuttosport har denne udvikling åbnet for, at Christian Eriksen i stedet kan blive del af en byttehandel, der sender den tidligere Tottenham-profil til Arsenal. Ifølge Tuttosport arbejder mellemmænd således på en aftale, der skal sende Eriksen til Emirates Stadium.
– Selv i kampen mod Pro Sesto valgte Antonio Conte at placere Christian Eriksen langt tilbage på banen. En rolle, som danskeren også blev tidelt i Coppa Italia-kampen i Firenze. Det ligger nu klart, at hvis danskeren bliver i Inter, så bliver det som Brozovic’ reserve. Problemet, som Inter ser det, er at det kan blive meget risikabelt at bruge en spiller, der ingen erfaring har på den position, som reserve.
– Af denne årsag undersøger Inter lige nu muligheden for en byttehandel-lejeaftale, der inkluderer Christian Eriksen og Lucas Torreira. Sidstnævnte har ikke haft det store held i Atlético Madrid, hvortil han blev udlejet af Arsenal. Simeone vil ikke have noget problem med at give grønt lys for uruguayanerens afsked, og Arsenal vil med glæde tage imod danskeren, idet Özil skal erstattes. Eriksens fortid i Tottenham er ikke umiddelbart en forhindring. Mourinho er klar til at hente danskeren tilbage, men i det tilfælde kræver Inter altså en kompensation for en udlejning.
Ifølge flere fremtrædende medier er Arsenal meget tæt på at hente Real Madrid-nordmanden Martin Ødegaard på en lejeaftale, og spørgsmålet er altså, om London-klubben har tænkt sig at gå efter endnu en kreativ midtbanespiller.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
OPTAKT
Frankrig – Sverige
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Holland – Marokko
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
NYHEDER
Stort drama: Brasilien er videre!
TOPNYHED
