United henter næppe eftertragtet målræv: Vil smadre klubbens lønstruktur

Både Manchester United og Manchester City har været meldt interesserede i Erling Haaland, men nordmanden kræver angiveligt en løn, der er højere end de to klubbers i øjeblikket bedst betalte spillere. Og ifølge The Athletic er ingen af de to Manchester-klubber klar til at bryde lønstrukturen for den 20-årige nordmand.



Manchester United er blevet nævnt blandt de klubber, der angiveligt har tænkt sig at gå efter Erling Haaland til sommer, hvor den 20-årige nordmand måske forlader Dortmund. 

Men ifølge The Athletic er der meget, der tyder på, at de røde djævle ikke kommer til at gå efter Haaland. 

– Manchester United vil være varsomme med at indlede endnu en transfersaga med Dortmund i jagten på Erling Haaland, efter at klubben sidste sommer brugte 10 uger på at forhandle prisen på holdkammeraten Jadon Sancho ned, lyder det således fra The Athletic. 

– Manchester Uniteds forhandlere vil blive bedt om at vurdere, om det er en reel mulighed at hente Haaland, men de vil samtidig få besked på at melde sig hurtigt ud af forhandlingerne, hvis udgifterne viser sig at være for høje, således at klubben kan rette blikket mod andre angribere. De klubber, der jagter Haaland, er blevet informeret om, at et indkøb af nordmanden vil bryde lønstrukturen i klubber på tværs af Europa, idet agenten Mino Raiola og den 20-åriges far, Alf-Inge Haaland, fortsætter med at forberede et stort anlagt sommerskifte. 

– Det vil helt sikkert gælde for både United, men også for Dortmunds modstander i Champions League-kvartfinalen, Manchester City, idet et lønkrav, der ligger over klubbernes i øjeblikket bedst betalte spillere, er blevet kommunikeret. David De Gea, der tjener mere end 3,2 millioner kroner ugentligt, er Uniteds bedst betalte spiller, mens Kevin De Bruyne i sidste uge underskrev en ny aftale med City, der bringer belgieren op på et lignende niveau. 

– Dilemmaet for begge klubber er, hvorvidt man skal vælge at lade Haaland blive bedre betalt end holdets etablerede stjerner, idet han vil være en ny spiller i truppen, der lige vil være fyldt 21 år. Markante udbetalinger til Raiola og Haalands far er også vigtige faktorer, og så er der selvfølgelig selve transferbeløbet til Dortmund. 

Ifølge The Athletic er Harry Kane Manchester Uniteds andenprioritet, hvis man ikke kan hente Erling Haaland. Manchester United er dog angiveligt ikke klar til at betale lidt over én milliard kroner, som Tottenham angiveligt vil have for englænderen, der fylder 28 år til juni. Ifølge The Athletic er Tottenhams bestyrelsesformand, Daniel Levy, desuden ikke villig til at sælge Kane til en engelsk klub. 





Afsløring: OB tjener kassen på Luca Kjerrumgaard



LIVE

TransferLIVE: Her er Scott McKennas nye klub


Crystal Palace smidt ud af Europa League

Stor Györkeres-ballade: Sporting vil straffe ham

Klar for FC København – nu er han landet i Danmark

Godt nyt for FC København

Kæmpe ballade i Brøndbys søsterklub

Chokskifte: De henter Christian ‘Greko’ Jakobsen

Han bliver det helt store gennembrud i Vejle!


EKSKLUSIVT

Transferguru: Så dyr er Morten Frendrup


Martin Braithwaite til stjernetræner: Ring bare

Alvorlige bekymringer i Real Madrid

Ny Superliga-træner? Startede med Football Manager

‘Derfor skiftede jeg til FC København’



Medier fælder dom over Christian Nørgaard-transfer


Uha, FC København: Taber til Hillerød

Brian Riemer jubler: Det ser vi ikke hver dag

Afsløring: OB millimeter fra Kjerrumgaard-salg

Vild med FCK-flop: Alle burde frygte ham

Kæmpetransfer – kun overgået af Højlund


HELT VILDT

Kræver mindst 67 millioner for dansk bomber


Er han Viborgs næste cheftræner?

Superligaens vinder? ‘Gab, gab, gab’

Rasmus Højlund er storklubs ‘drømmetransfer’

Gravesen i ekstase over dansker-skifte

‘Det er Peter Christiansens idé’

Mister Thomas Frank vigtig forsvarsspiller?

Newcastle køber FCM-træner – her er erstatningen



Her er Jesper Fredbergs nye job

Mileta Rajovic smadrer transferrekord 

Yussuf Poulsen kan få udbetalt egen transfersum

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

Ny drejning: Rasende Gyökeres føler sig forrådt


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


På vej til lægetjek i Vejle Boldklub

Afsløring: Hillerød køber landsholdsspiller

Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

Vallys er åben for BIF-forlængelse

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris

FC Midtjylland har ikke budt på La Liga-kant



AaB på rov i Norge – roses til skyerne

Milliard-sommer: Ny kæmpetransfer på vej

Her er Jacob Bruun Larsens nye klub

Vild afslutning! Pogacar overlegen igen

Afsløring: Viborg sælger Ibrahim Said

Enighed – tæt på skifte til Silkeborg IF

Jordan Henderson til lægetjek

Nu må dele af Sektion 12 hoppe igen

Gypsies & Tribesmen i målfattig dyst

Derfor bruger de millioner på Sørensen og Duelund

Storklub byder på FCK- og FCM-emne

Bekræfter interesse



Skidt nyt for Frederik Rønnow?

HSV-boss: Han er her om et par dage

Arsenal køber Christian Nørgaard