Utilfreds fransk stjerne rygtes til engelsk topklub

Antoine Griezmann udtalte sig for nyligt særdeles kritisk om den måde, som Ronald Koeman bruger ham i Barcelona, og nu forlyder det, at franskmanden potentielt kan være på vej til Premier League.



Antoine Griezmann har spillet hele sin karriere i La Liga, men den 30-årige franskmand rygtes nu til Premier League. 

Således reporterer det spanske medie Fichajes, at Manchester City har ambitiøse planer på sommerens transfermarked. Planer, der kan komme til at involvere Griezmann. 

Passer perfekt ind
Den engelske stjerneduo Harry Kane og Jack Grealish er ganske vist Pep Guardiolas førsteprioritet, men spanieren har altså angiveligt også et godt øje til Antoine Griezmann, hvis Kane og Grealish bliver for besværlige at hente. 

– Franskmanden er et gammelt ønske for Pep Guardiola, der ser ham som den ideelle forstærkning til at fortsætte med systemet med en falsk nier, men som samtidig kan tilføje lidt af den ekstra målfarlighed, som Kevin De Bruyne, Bernardo Silva, Riyad Mahrez og kompagni mangler. En angriber, der passer perfekt til spillestilen, men som stadig er farlig i modstanderens felt, lyder det således fra Fichajes. 

Træt af Koeman
Ifølge Fichajes er Manchester City klar til at udnytte det faktum, at Barcelona har hårdt brug for penge. Barcelona har da også umiddelbart råd til at sige farvel til Griezmann, idet catalanerne har hentet både Memphis Depay og Sergio Agüero i dette transfervindue. 

Antoine Griezmann, der for nyligt brokkede sig over sin rolle i Barcelona, har da også været rygtet til både Atlético Madrid og Juventus i den seneste tid. 





Manchester United med chokbud på Real-stjerne?




LIVE

LIVE: Barcelona deler godt nyt om AC

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Transferfri stjerne i København

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Thomas Frank scorer sommerjob

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Født i Danmark og på vej til VM



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej