Juventus har gang i klubbens dårligste sæson i 10 år, og der spekuleres nu intenst i Andrea Pirlos fremtid som Torino-klubbens cheftræner.
Ifølge den italienske avis La Gazzetta dello Sport ‘er tiden kommet til, at Den Gamle Dame skal tage beslutninger, der ikke kan udskydes’.
– Mandag var endnu værre end søndag: Som alle ved, er slagene mere smertefulde dagen derpå. Chokket fra Benevento-kampen 36 timer forinden var stadig ikke aftaget, og situationen er hverken blevet normaliseret eller forbedret. Pirlo-projektet er nu i meget alvorlig fare. Det står meget klart, at Benevento-kampen ikke var en kamp, som Juventus havde råd til at tabe. Og slet ikke på den måde, med et sløvt hold. Meget, meget skuffende for Andrea Agnelli (Juventus’ præsident, red.), lyder det fra La Gazzetta dello Sport.
Juventus er nu 10 point efter topholdet Inter.
Allegri eller Zidane?
Ifølge La Gazzetta dello Sport ligner den tidligere Juventus-cheftræner Massimiliano Allegri nu ‘den mest logiske løsning for fremtiden, hvis Juventus beslutter sig for en ændring’. Avisen peger på, at mange personligheder kan være på vej væk fra Juventus. Cristiano Ronaldo ‘har aldrig været længere væk fra Juventus’, og også sportsdirektøren Fabio Paratici ligner en færdig mand, lyder det fra La Gazzetta dello Sport.
Allegri udtalte søndag, at han ‘ønsker at vende tilbage til trænerbænken til juni’, så den 53-årige italiener kan sagtens været et godt bud på en Pirlo-afløser. La Gazzetta dello Sport nævner dog også Zinedine Zidane som et potentielt alternativ til Allegri.
– Der er Zidane, som er et navn, der altid vækker fascination i Juventus, men som er bundet til Real Madrid og deres resultater i resten af sæsonen. Og der er Mancini og Spalletti, der, af forskellige årsager, vil give mindre mening, skriver La Gazzetta dello Sport.
Er Zidane på vej ud?
Tilbage i januar reporterede Goal, at Zinedine Zidane med al sandsynlighed stopper i Real Madrid til sommer, hvilket altså vil kunne åbne op for, at den 48-årige franskmand ville kunne rykke til Juventus. Zidane spillede for Juventus fra 1996 til 2001, inden han rykkede til Real Madrid.
I Real Madrid overvejer man angiveligt at ansætte klublegenden Raúl González som klubbens næste cheftræner.
NYHEDER
Slot: Internt opgør med Salah påvirker holdet
MEDIE
De vil hente Andreas Maxsø
TOPNYHED
Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’
Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup
Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
TOPNYHED
Brøndbys store karantænemareridt
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
HELT VILDT
Thomas Thomasberg: Det koster Franculino
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
EKSKLUSIVT
Dommerekspert: Det giver ingen mening
TRANSFER
AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba
STORT INTERVIEW
Store ændringer: Her er Coopers transferplan
Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
INTERVIEW
‘Jeg har det ikke særlig godt’
TOPNYHED
Dansk dominans: Ikke sket i 70 år
STORT INTERVIEW
Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM
NYHEDER
Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz
TOPNYHED
Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning
MEDIE
Ny sportsdirektør til Eriksen og co.
EKSKLUSIVT
Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’
INTERVIEW
Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud
MEDIE
Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej
INTERVIEW
Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked
TOPNYHED
Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’
TRANSFER
“Han bør følges af de største klubber i Danmark”
NYHEDER
Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper
TOPNYHED
Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed
TOPNYHED
Tænker ikke på Danmarks landshold
MEDIE
Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub
TOPNYHED
– Det er fuldkommen meningsløst
TOPNYHED
Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’
Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt
NYHEDER
Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr
HELT VILDT
Kræver benhård straf til Mohamed Salah
TOPNYHED
Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee
TOPNYHED
Wolfsburg-boss roser Eriksen
NYHEDER
Thomas Frank afviser at tale om det
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 18. runde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny assistent til David Nielsen
BIZART
Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job
NYHEDER
Salah-løse Liverpool snupper sen sejr i Milano
DAGENS SPILFORSLAG
Man City erobrer Madrid
– Vi tror på et godt resultat
Bayern München sejrer over Sporting CP
NYHEDER
