Jadon Sancho er det tredjedyreste indkøb i Manchester Uniteds historie, men den 21-årige kantspiller har stadig til gode at levere en assist eller et mål.
Sancho har indtil videre været brugt på kanten i Solskjærs 4-2-3-1-formation, men ifølge The Athletic tyder noget på, at den tidligere Dortmund-stjerne skal til at vænne sig til en væsentligt mere defensiv rolle. Solskjær pønser således angiveligt på at bruge Sancho på den position, som Aaron-Wan Bissaka har spillet på i de seneste tre kampe.
Optræk til ny rolle
The Athletic peger således på, at Sancho leverede et par gode defensive aktioner i lørdags, da han blev indskiftet i pausen af 2-0-nederlaget til Manchester City.
– Med denne defensive disciplin er der potentiale til, at vi kan få Sancho at se i en ny rolle, såfremt Solskjær vælger at fortsætte med sit 3-4-1-2-system. Trænerstaben har således prøvet Sancho af som højre wingback i de seneste træningssessioner, og med tanke på Wan-Bissakas tvivlsomme offensive kvaliteter, så kan Solskjær meget vel vælge den taktik imod hold, der stiller sig langt tilbage, lyder det således fra The Athletic.
– Sådan en omskoling fremstår muligvis ikke åbenlys, når man ser på Sanchos åbenlyse offensive kvaliteter, men under de rette omstændigheder kan det hjælpe Solskjær i jagten på at skabe balance på holdet.
Jadon Sancho kostede 630 millioner kroner, men har altså ikke formået at levere hverken assister eller mål i sine første 13 kampe for Manchester United. I Dortmund blev Sancho ellers noteret for 64 assister og 50 mål i 137 kampe.
Sancho seems to be collateral damage of the crisis at United, with Solskjaer using a 3-4-1-2 system that has no room for wingers
— The Athletic UK (@TheAthleticUK) November 9, 2021
Yet stories that emerge from behind the scenes suggest there is cause to give Sancho’s situation patience
📝 @lauriewhitwellhttps://t.co/JFIOmhsHK1
LIVE
VM-LIVE: Surt show
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Frankrig – Sverige
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
OPTAKT
Holland – Marokko
NYHEDER
Stort drama: Brasilien er videre!
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
