Vil give dyrt flop ny position efter rædsom start

Jadon Sancho har lagt voldsomt undervældende fra land på Old Trafford, og ifølge The Athletic vil Ole Gunnar Solskjær nu prøve dribleren af på en uvant position.



Jadon Sancho er det tredjedyreste indkøb i Manchester Uniteds historie, men den 21-årige kantspiller har stadig til gode at levere en assist eller et mål. 

Sancho har indtil videre været brugt på kanten i Solskjærs 4-2-3-1-formation, men ifølge The Athletic tyder noget på, at den tidligere Dortmund-stjerne skal til at vænne sig til en væsentligt mere defensiv rolle. Solskjær pønser således angiveligt på at bruge Sancho på den position, som Aaron-Wan Bissaka har spillet på i de seneste tre kampe.

Optræk til ny rolle
The Athletic peger således på, at Sancho leverede et par gode defensive aktioner i lørdags, da han blev indskiftet i pausen af 2-0-nederlaget til Manchester City.

– Med denne defensive disciplin er der potentiale til, at vi kan få Sancho at se i en ny rolle, såfremt Solskjær vælger at fortsætte med sit 3-4-1-2-system. Trænerstaben har således prøvet Sancho af som højre wingback i de seneste træningssessioner, og med tanke på Wan-Bissakas tvivlsomme offensive kvaliteter, så kan Solskjær meget vel vælge den taktik imod hold, der stiller sig langt tilbage, lyder det således fra The Athletic. 

– Sådan en omskoling fremstår muligvis ikke åbenlys, når man ser på Sanchos åbenlyse offensive kvaliteter, men under de rette omstændigheder kan det hjælpe Solskjær i jagten på at skabe balance på holdet. 

Jadon Sancho kostede 630 millioner kroner, men har altså ikke formået at levere hverken assister eller mål i sine første 13 kampe for Manchester United. I Dortmund blev Sancho ellers noteret for 64 assister og 50 mål i 137 kampe.





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Raser: Det er latterligt!

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

LIVE: Slutfløjt i Parken

Rival sender stor ros til Bo Svensson

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?