Vil hente Morata tilbage til Premier League

Alvaro Moratas tid i Juventus kan være tæt på at lakke mod enden, og den 28-årige angriber indgår angiveligt heller ikke i Atlético Madrids planer, hvorfor der kan være lagt op til en snarlig Premier League-retur.



Alvaro Morata havde absolut ikke et succesfuldt ophold i Chelsea, men nu forlyder det, at den spanske landsholdsprofil alligevel kan være på vej tilbage til engelsk fodbold. 

Således beretter det spanske medie Fichajes, at Tottenham holder skarpt øje med den 28-årige Morata, der siden september sidste år har været udlejet fra Atlético Madrid til Juventus. 

Kane kan søge væk
Ifølge Fichajes arbejder Tottenham på en strategi, der kan bringe London-klubben tilbage blandt de bedste klubber i Premier League. En status, som man har mistet i de senere år. Og det er altså blandt andet i offensiven, at Tottenham er på udkig efter forstærkninger. 

Fichajes peger på, at Harry Kane formentlig igen vil blive bedt om at blive solgt, når denne sæson er slut. Og derfor leder London-klubbens italienske sportsdirektør, Fabio Paratici, altså angiveligt efter mulige erstatninger. Tottenham har også været meldt interesseret i Fiorentina-målræven Dusan Vlahovic.

Real Madrid solgte i 2017 Alvaro Morata til Chelsea for omtrent 490 millioner kroner, men spanieren floppede i England, hvor det blot blev til 16 mål i 47 Premier League-kampe, inden han han i januar 2019 blev udlejet til Atlético Madrid. 





LIVE

TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

AGF-scoop: Hijackede transfer

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson



LIVE

VM-LIVE: Senegal tager første stik

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Dårligt nyt for Isaksen

Steve Cooper med stor beslutning

Tullberg teaser for transfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Portugal – Kroatien

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Nu er Brøndby IF konkret på banen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

De køber ham for 740 mio.

De tager ikke med FC København på træningslejr

Belgien – Senegal

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

‘Det er en interessant spiller’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’