Vild plan: Klubber vil splejse om Messis løn

Ifølge den spanske avis Sport er klubberne i MLS blevet enige om at finansiere Lionel Messis løn i fællesskab, i et forsøg på at lokke den argentinske superstjerne til USA.



Det er meget svært at forestille sig et scenarie, hvor de andre Superliga-klubber valgte at skyde penge i puljen, så eksempelvis FC København eller FC Midtjylland kunne få råd til at hente en løntung stjerne.

Tingene hænger dog anderledes sammen i USA end i Europa, og ifølge den spanske avis Sport er MLS-klubberne nu blevet enige om en noget speciel idé. 

Sport skriver, at Inter Miami igennem længere tid har forsøgt forskellige måder til at finansiere et kontrakttilbud, der kan lokke Lionel Messi til at tage turen over Atlanterhavet. 

– Muligheden for et USA-skifte virkede til at løbe ud i sandet… indtil MLS besluttede, at det er værd at gå sammen om det. Under et møde mellem klubejerne for seks uger siden blev man enige om, at man vil forsøge at gå efter Lionel Messi, for at hente verdenshistoriens bedste til den amerikanske liga. Og strategien, man har valgt, er unik, skriver Sport. 

– MLS-klubberne har besluttet, at de alle vil betale en del af Messis løn, for at han på den på den måde kan skifte til USA. Alle betaler en del af lønnen, og så kan Messi selv vælge, hvilken klub han vil spille for. Om det så er Miami, Los Angeles eller New York. 

Ifølge Sport har MLS-bosserne vurderet, at det stadig vil være en god forretning at betale en del af lønnen til en spiller, selvom han spiller for en rivaliserende klub. 

Lionel Messis tilstedeværelse i MLS vil nemlig øge den amerikanske ligas kommercielle værdi gevaldigt, hvor eksempelvis tv-rettighederne utvivlsomt vil kunne sælges for mange flere penge, hvis den argentinske superstjerne optræder i en af de amerikanske klubber. 

Lionel Messi har selv tidligere udtalt, at han er interesseret i at spille i USA. Argentinerens kontrakt med Paris Saint-Germain udløber til juni. 





Brøndby-stjerne langer ud efter dommer


Diskuteres heftigt – her er Neestrups svar

“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”

Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven

Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Neestrup slår fast: ‘Hans bedste kamp i FCK’

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Sønderjyske slår FCM i sent drama

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

Andreas Christensen i chokskifte?

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

Derby-dommer: Det var et klart straffespark

Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

FC Barcelona med chokerende besked til stjerne

Biereth og Dolberg bryder måltørke

Superliga-gennembrud? “Han har været rigtig god”

Kongesæson – de køber Pep Biel

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

FCK slår Brøndby efter kontroversielt straffespark

Superliga-legende stråler som 41-årig

– PC’s “Wolfsburg-stil” har fejlet spektakulært

Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?

I karambolage med Brøndby-stjerne: ‘Hold din kæft’

Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp

Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’

Ekspert undrer sig over dommervalg til derby

FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

FC Midtjylland kan score gode penge

Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK

Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig

Var på vej ud inden afgørende derby-mål

Randers FC – OB

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

Købt for en slik: Nu er danskers værdi eksploderet

Viborg udspiller Vejles gennemhullede defensiv

Pogba er lettet

Cooper overrasker – bænker to profiler til derby

Her er FC Københavns startopstilling mod Brøndby

Arne Slot i kæmpe krise: ‘Horror show på Anfield’

Brøndby-stjerne slår fast: Dem vil jeg spille for

Slut: FC København vinder intenst derby

FC København – Brøndby IF

Brøndby-truppen er udtaget: Mangler kun én spiller

FC København er uden fem spillere mod Brøndby IF

Her kan du se FC København mod Brøndby IF