Vild plan: Klubber vil splejse om Messis løn

Ifølge den spanske avis Sport er klubberne i MLS blevet enige om at finansiere Lionel Messis løn i fællesskab, i et forsøg på at lokke den argentinske superstjerne til USA.



Det er meget svært at forestille sig et scenarie, hvor de andre Superliga-klubber valgte at skyde penge i puljen, så eksempelvis FC København eller FC Midtjylland kunne få råd til at hente en løntung stjerne.

Tingene hænger dog anderledes sammen i USA end i Europa, og ifølge den spanske avis Sport er MLS-klubberne nu blevet enige om en noget speciel idé. 

Sport skriver, at Inter Miami igennem længere tid har forsøgt forskellige måder til at finansiere et kontrakttilbud, der kan lokke Lionel Messi til at tage turen over Atlanterhavet. 

– Muligheden for et USA-skifte virkede til at løbe ud i sandet… indtil MLS besluttede, at det er værd at gå sammen om det. Under et møde mellem klubejerne for seks uger siden blev man enige om, at man vil forsøge at gå efter Lionel Messi, for at hente verdenshistoriens bedste til den amerikanske liga. Og strategien, man har valgt, er unik, skriver Sport. 

– MLS-klubberne har besluttet, at de alle vil betale en del af Messis løn, for at han på den på den måde kan skifte til USA. Alle betaler en del af lønnen, og så kan Messi selv vælge, hvilken klub han vil spille for. Om det så er Miami, Los Angeles eller New York. 

Ifølge Sport har MLS-bosserne vurderet, at det stadig vil være en god forretning at betale en del af lønnen til en spiller, selvom han spiller for en rivaliserende klub. 

Lionel Messis tilstedeværelse i MLS vil nemlig øge den amerikanske ligas kommercielle værdi gevaldigt, hvor eksempelvis tv-rettighederne utvivlsomt vil kunne sælges for mange flere penge, hvis den argentinske superstjerne optræder i en af de amerikanske klubber. 

Lionel Messi har selv tidligere udtalt, at han er interesseret i at spille i USA. Argentinerens kontrakt med Paris Saint-Germain udløber til juni. 







LIVE

VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’

Portugal kan sejre i iberisk nabodyst

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Scorer vanvittig løn i Premier League

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir



LIVE

TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Mexico – England

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Enige med Hjulmand – her er kontrakten



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

“Du er en fucking maskine!”

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

USA – Belgien

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

FCK-direktør får job i West Ham

Stort FCK-talent er blevet solgt

USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’

Belgien i chok over Balogun-beslutning

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Skyder stor FCM-historie ned



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

‘Det er et angreb på FCK’

Storklub forhørte sig på FCK-boss