Det er meget svært at forestille sig et scenarie, hvor de andre Superliga-klubber valgte at skyde penge i puljen, så eksempelvis FC København eller FC Midtjylland kunne få råd til at hente en løntung stjerne.
Tingene hænger dog anderledes sammen i USA end i Europa, og ifølge den spanske avis Sport er MLS-klubberne nu blevet enige om en noget speciel idé.
Sport skriver, at Inter Miami igennem længere tid har forsøgt forskellige måder til at finansiere et kontrakttilbud, der kan lokke Lionel Messi til at tage turen over Atlanterhavet.
– Muligheden for et USA-skifte virkede til at løbe ud i sandet… indtil MLS besluttede, at det er værd at gå sammen om det. Under et møde mellem klubejerne for seks uger siden blev man enige om, at man vil forsøge at gå efter Lionel Messi, for at hente verdenshistoriens bedste til den amerikanske liga. Og strategien, man har valgt, er unik, skriver Sport.
– MLS-klubberne har besluttet, at de alle vil betale en del af Messis løn, for at han på den på den måde kan skifte til USA. Alle betaler en del af lønnen, og så kan Messi selv vælge, hvilken klub han vil spille for. Om det så er Miami, Los Angeles eller New York.
Ifølge Sport har MLS-bosserne vurderet, at det stadig vil være en god forretning at betale en del af lønnen til en spiller, selvom han spiller for en rivaliserende klub.
Lionel Messis tilstedeværelse i MLS vil nemlig øge den amerikanske ligas kommercielle værdi gevaldigt, hvor eksempelvis tv-rettighederne utvivlsomt vil kunne sælges for mange flere penge, hvis den argentinske superstjerne optræder i en af de amerikanske klubber.
Lionel Messi har selv tidligere udtalt, at han er interesseret i at spille i USA. Argentinerens kontrakt med Paris Saint-Germain udløber til juni.
LIVE
TransferLIVE: Martin Erlic på vej væk fra FCM?
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
Danskerne har stor tiltro til Norge
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
Danske klubber scorer millioner på VM
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
LIGE NU
DBU med dugfrisk status på Christian Eriksen
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
EKSKLUSIVT
Wolfsburg-direktør til Tipsbladet: Nu må vi vente
MEDIE
Monsterbud på vej
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
TOPNYHED
Ståle revser Skotland
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TOPNYHED