Vild plan: Klubber vil splejse om Messis løn

Ifølge den spanske avis Sport er klubberne i MLS blevet enige om at finansiere Lionel Messis løn i fællesskab, i et forsøg på at lokke den argentinske superstjerne til USA.



Det er meget svært at forestille sig et scenarie, hvor de andre Superliga-klubber valgte at skyde penge i puljen, så eksempelvis FC København eller FC Midtjylland kunne få råd til at hente en løntung stjerne.

Tingene hænger dog anderledes sammen i USA end i Europa, og ifølge den spanske avis Sport er MLS-klubberne nu blevet enige om en noget speciel idé. 

Sport skriver, at Inter Miami igennem længere tid har forsøgt forskellige måder til at finansiere et kontrakttilbud, der kan lokke Lionel Messi til at tage turen over Atlanterhavet. 

– Muligheden for et USA-skifte virkede til at løbe ud i sandet… indtil MLS besluttede, at det er værd at gå sammen om det. Under et møde mellem klubejerne for seks uger siden blev man enige om, at man vil forsøge at gå efter Lionel Messi, for at hente verdenshistoriens bedste til den amerikanske liga. Og strategien, man har valgt, er unik, skriver Sport. 

– MLS-klubberne har besluttet, at de alle vil betale en del af Messis løn, for at han på den på den måde kan skifte til USA. Alle betaler en del af lønnen, og så kan Messi selv vælge, hvilken klub han vil spille for. Om det så er Miami, Los Angeles eller New York. 

Ifølge Sport har MLS-bosserne vurderet, at det stadig vil være en god forretning at betale en del af lønnen til en spiller, selvom han spiller for en rivaliserende klub. 

Lionel Messis tilstedeværelse i MLS vil nemlig øge den amerikanske ligas kommercielle værdi gevaldigt, hvor eksempelvis tv-rettighederne utvivlsomt vil kunne sælges for mange flere penge, hvis den argentinske superstjerne optræder i en af de amerikanske klubber. 

Lionel Messi har selv tidligere udtalt, at han er interesseret i at spille i USA. Argentinerens kontrakt med Paris Saint-Germain udløber til juni. 





Kultklub jagtede Brøndby-flop




LIVE

LIVE: Oprykning i hus – se de vilde billeder

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

– Det var virkelig pinligt



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Storklub i dialog med Mohamed Salah

OB – Silkeborg IF

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

FCK lurer på landsholdsspiller

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Superliga-komet overgår flere monstersalg

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Martin Jørgensen lander nyt job

Manchester United – Liverpool

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Emre Mor færdig

Et markant problem for Silkeborg

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Ipswich er tilbage i Premier League

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Melder Lindstrøm helt færdig

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’