Vild plan: Klubber vil splejse om Messis løn

Ifølge den spanske avis Sport er klubberne i MLS blevet enige om at finansiere Lionel Messis løn i fællesskab, i et forsøg på at lokke den argentinske superstjerne til USA.



Det er meget svært at forestille sig et scenarie, hvor de andre Superliga-klubber valgte at skyde penge i puljen, så eksempelvis FC København eller FC Midtjylland kunne få råd til at hente en løntung stjerne.

Tingene hænger dog anderledes sammen i USA end i Europa, og ifølge den spanske avis Sport er MLS-klubberne nu blevet enige om en noget speciel idé. 

Sport skriver, at Inter Miami igennem længere tid har forsøgt forskellige måder til at finansiere et kontrakttilbud, der kan lokke Lionel Messi til at tage turen over Atlanterhavet. 

– Muligheden for et USA-skifte virkede til at løbe ud i sandet… indtil MLS besluttede, at det er værd at gå sammen om det. Under et møde mellem klubejerne for seks uger siden blev man enige om, at man vil forsøge at gå efter Lionel Messi, for at hente verdenshistoriens bedste til den amerikanske liga. Og strategien, man har valgt, er unik, skriver Sport. 

– MLS-klubberne har besluttet, at de alle vil betale en del af Messis løn, for at han på den på den måde kan skifte til USA. Alle betaler en del af lønnen, og så kan Messi selv vælge, hvilken klub han vil spille for. Om det så er Miami, Los Angeles eller New York. 

Ifølge Sport har MLS-bosserne vurderet, at det stadig vil være en god forretning at betale en del af lønnen til en spiller, selvom han spiller for en rivaliserende klub. 

Lionel Messis tilstedeværelse i MLS vil nemlig øge den amerikanske ligas kommercielle værdi gevaldigt, hvor eksempelvis tv-rettighederne utvivlsomt vil kunne sælges for mange flere penge, hvis den argentinske superstjerne optræder i en af de amerikanske klubber. 

Lionel Messi har selv tidligere udtalt, at han er interesseret i at spille i USA. Argentinerens kontrakt med Paris Saint-Germain udløber til juni. 





Rådede Manchester United: Hent ham i FCK!


Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!

Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’

Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet

‘AC’ med spændende Brøndby-melding

Kæmpeklub jagter Højbjerg

Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’

Har flere gange skældt Horsens-profiler ud

Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han

Yussuf Poulsen skadet – Riemer indkalder afløser

Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Er det Chido Obis store chance?

Mathias “Zanka” Jørgensen skal hjem til København

Pernille Harder med perlemål

Jages af giganter – nu deaktiveres særlig klausul

Kylet af holdet i Ajax? Nu svarer dansker

Jens Stage med overraskende transfer-melding

På trænerjagt: ‘Jacob Neestrup er førstevalget’

Her afgøres Kasper Schmeichels fremtid

Afsløring: FCM hapser toptalent i Malmö FF

Dansk stjerne kommer med gave til Philip Billing

‘AC’ storroser dansk komet: ‘Det er utroligt’

Talentfabrik scouter Chiakha og Flø

Ekspert om FCK-krise: ‘Ancelotti blev også fyret’

Skal ikke til FCK: Hans løn er for høj

Mads Valentin Pedersen ventes på vej videre

Tog smutvej – Billing er overrasket

Nye detaljer: Revsede stjerne foran holdkammerater

Sagsøger Manchester United for 8,5 millioner

Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil

Ekspert: Her er Riemers udfordring

Afslører transferhistorie om Christian Eriksen

Bøjer sig i støvet for Michael Laudrup

Langer ud efter Seier: ‘Det er helt uhørt’

– Kraftedeme det sidste jeg gider

Tidligere Chelsea-stjerne indlagt

Tuchel ser ingen plads til engelske eksperimenter

Begrænset spilletid: ‘Det giver god mening’

Premier Leagues bundprop henter ny træner

Jon Dahl til samtale i engelsk klub

Brown sigtet for drabsforsøg: Nægter sig skyldig

VM-problemer: Helle Thomsen indkalder ny spiller

Ekspert: Dom kan koste Schjelderup VM

Jonas Vingegaard kan vinde stor pris

Målfattigt i Manchester

Jens Stage: ‘Det er jeg ikke glad for’

Chelsea-stjerne var hjemme med børn under indbrud

‘En selvforskyldt katastrofe’

Superliga-løgn

Schöne anbefaler topklub: Ansæt Ten Hag