Vild plan: Klubber vil splejse om Messis løn

Ifølge den spanske avis Sport er klubberne i MLS blevet enige om at finansiere Lionel Messis løn i fællesskab, i et forsøg på at lokke den argentinske superstjerne til USA.



Det er meget svært at forestille sig et scenarie, hvor de andre Superliga-klubber valgte at skyde penge i puljen, så eksempelvis FC København eller FC Midtjylland kunne få råd til at hente en løntung stjerne.

Tingene hænger dog anderledes sammen i USA end i Europa, og ifølge den spanske avis Sport er MLS-klubberne nu blevet enige om en noget speciel idé. 

Sport skriver, at Inter Miami igennem længere tid har forsøgt forskellige måder til at finansiere et kontrakttilbud, der kan lokke Lionel Messi til at tage turen over Atlanterhavet. 

– Muligheden for et USA-skifte virkede til at løbe ud i sandet… indtil MLS besluttede, at det er værd at gå sammen om det. Under et møde mellem klubejerne for seks uger siden blev man enige om, at man vil forsøge at gå efter Lionel Messi, for at hente verdenshistoriens bedste til den amerikanske liga. Og strategien, man har valgt, er unik, skriver Sport. 

– MLS-klubberne har besluttet, at de alle vil betale en del af Messis løn, for at han på den på den måde kan skifte til USA. Alle betaler en del af lønnen, og så kan Messi selv vælge, hvilken klub han vil spille for. Om det så er Miami, Los Angeles eller New York. 

Ifølge Sport har MLS-bosserne vurderet, at det stadig vil være en god forretning at betale en del af lønnen til en spiller, selvom han spiller for en rivaliserende klub. 

Lionel Messis tilstedeværelse i MLS vil nemlig øge den amerikanske ligas kommercielle værdi gevaldigt, hvor eksempelvis tv-rettighederne utvivlsomt vil kunne sælges for mange flere penge, hvis den argentinske superstjerne optræder i en af de amerikanske klubber. 

Lionel Messi har selv tidligere udtalt, at han er interesseret i at spille i USA. Argentinerens kontrakt med Paris Saint-Germain udløber til juni. 





Skuffet Brian Riemer reagerer

Udvist dansker tager skylden for VM-kiks

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Michael Gregoritch i kæmpe helterolle

Skuffer igen

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

– Det er så ringe, begge dele!

Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’

‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’

‘Køb ikke Franculino Djú’

Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland

Riemer svarer på Tøftings kritik

Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’

Skal han allerede væk fra Tottenham?

Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark

Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Medier: Han bliver ny træner for Norwich

Øv! Nedtur for Aral Simsir

Norsk toptræner ude med kræftsygdom

Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub

– Havde måske brug for slag i ansigtet

Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.

Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’

Vejen tilbage?

Steve Coopers højre hånd afviser

Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte

Her kan du se Skotland mod Danmark

‘Don Ø’ euforisk: Varmer mit hjerte utroligt meget

Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’

OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden

Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’

Frank afslører: Var i spil til landstrænerjob

Storklub meldes interesseret

Røde Djævle kan overrumple Ulvinder

Her trækkes der lod til VM

Stjerner tilbage – sådan starter Danmark

Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub

Stor dansk chance!

Kan blive historisk: Den mindste nogensinde

Riemer: ‘Jeg har været heldig’