Real Madrid har gang i en noget blandet sæson, og ifølge den spanske avis Mundo Deportivo ser Zinedine Zidane og ledelsen relativt forskelligt på et centralt emne, nemlig spillervalg.
Selv i en sæson, hvor Barcelona har været uhørt dårlige, har Real Madrid ikke formået at sætte sig på førstepladsen i La Liga. Den sidder Atlético Madrid således på. Diego Simeones mandskab har spillet to kampe færre end Real Madrid, men har alligevel et forspring på fire point ned til naborivalerne.
Satser på at hente fremtidens stjerner
Og ifølge Mundo Deportivo er Real Madrid-ledelsen og Zidane altså uenige om, hvilke spillere, som franskmanden skal give chancen.
– Real Madrid er dedikerede til at hente unge spillere, men cheftræneren ser bort fra dem og viser i stedet tillid til den gamle garde, lyder det fra Mundo Deportivo.
– Real Madrids transferstrategi har i de senere år været klar og tydelig: Man går efter unge spillere. Klubben ved, at den, rent økonomisk, ikke kan hamle op med klubber som City og PSG, når det kommer til mega-indkøb. Derfor har man valgt at gå efter unge spillere, som kan udvikle sig og blive fremtidens stjerner, fremfor først at købe dem, når de har nået toppen.
Eksempler på denne stragi er indkøbene af folk som Vinicius (335 millioner kroner), Rodrygo (335 millioner kroner), Ødegaard (21 millioner kroner), Reinier (225 millioner kroner), Kubo (fri transfer) og Brahim Diaz (142 millioner kroner).
En dårlig forretning
Zinedine Zidane gør dog ikke den store brug af de unge folk, skriver Mundo Deportivo.
– Zidane bruger ikke de unge, og foretrækker i stedet at satse på velkendte folk. Den gamle garde, som han vandt tre Champions League-finaler med, senest i 2018. De eneste ændringer, som Zidane har lavet i startopstillingen siden da, er inklusionen af Courtois, Hazard og Mendy. De to sidstnævnte var spillere, som han selv bad om.
– Klubben kan således se, at alle investeringerne i unge spillere ikke fungerer, samt at alle indkøbene har været fejlkøb, undtagen i Brahim Diaz’ tilfælde. Der er blevet brugt mange penge på fremtiden, men disse projekter er forsvundet lige nu, fordi Zidane har valgt at gå sin egen vej, ved at satse på veteranerne og efterlade de unge spillere på bænken.
Ifølge Mundo Deportivo er Zidanes beslutning et stort problem for Real Madrid, idet klubbens mange store investeringer i fremtidens stjerner kan ende med at blive en dårlig forretning, da talenternes værdi bevæger sig nedad, hvis de sidder på bænken hele tiden. Et godt eksempel er norske Martin Ødegaard, hvis retur til Real Madrid har været lidt af en skuffelse.

TransferLIVE: Onyeka på vej til Spanien?

Afslører: Thomas Frank er interesseret i ham

Her fejler de fatalt på transfermarkedet

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

Den helt rigtige Højlund-beslutning

Afsløring: Kvistgaarden nærmer sig Norwich-skifte

Femkløver vil væk fra Manchester United

Megatransfer på vej?

Nye rygter: ‘Eriksen passer perfekt ind’

TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne

Bud afgivet på dansk komet: Vil have over 45 mio.

Superliga-klub smadrer transferrekord

Pogacar hylder Jonas: Her er han bedst i verden

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Falk går markant ned i løn i OB: ‘Kæmpe tak, FCK’

På vej mod retur?

– Han kan blive vigtig

Indleder forhandlinger om Brøndby-profil i dag

Kæmpe stjerne bliver Oliver Sonnes konkurrent

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Kæmpetransfer på vej – Man Utd scorer millioner

Færdig – Andreas Bruus på klubjagt

Kæmpe milliontab

– Vi kan udfordre de bedste

Helt vildt – dansk målmaskine tæt på kæmpe rekord

FC Barcelona forsøger sig med dansker

‘Jeg ville så gerne have ham til Brøndby’

Nu bliver FCK nødt til at tage det alvorligt!

Tv-station beklager brøler i Diogo Jota-udsendelse

Hemmeligt møde: Er dette Eriksens næste klub?

“Et kup” at hente dansk angriber

Falk er den bedste, jeg nogensinde har spillet med

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Politiet forklarer teori bag Diogo Jota-dødsfald

Blæst bagover: ‘Så ville han koste 750 mio.’

Bo Henriksen forudser gigantisk transfer

Rasmus Falk: ‘Det er sgu smukt, det her’

Afsløring: Bombe – BIF tæt på salg af Kvistgaarden

Imponeret Neestrup: ‘Hvem er Fredericia?’

Afsløring: FCN sælger Dorgeles i transferrekord

– Jeg er stærkere end nogensinde

Mystisk: Dansk målmand solgt af tidligere ledelse

Diogo Jota død i trafikulykke

Kevin Mensah vender tilbage til Brøndby

Danmark taber knebent til Sverige

Chelsea og Barcelona får enorme bøder

FC Nordsjælland sælger Dorgeles

Thomas Partey tiltalt for voldtægt

Derfor giver én type transfer særlig mening

Slut – øv, Danmark: Smalt nederlag

– Bolden er rund, og jeg er Nadia Nadim!

Stjerneagent anklaget for voldtægt

Danskerne jubler over opbakning

Formsvage Saints i svært Dublin-derby

Kan skifte fra AC Horsens til PSG