Kvist: Europa League som springbræt til SAS Ligaen

FC København vil bruge kampene i Europa League til at være et skridt foran konkurrenterne, når mesterskabskampen i SAS Ligaen begynder i marts.



Fodbold i januar og februar er en kold fornøjelse, men de kolde måneder er ikke desto mindre utrolig vigtige for formen i forårets afgørende kampe i SAS Ligaen. FC København lægger tidligere ud end alle andre, da løverne allerede 18. februar møder Marseille i Europa League. Nogen ville måske frygte, at kampene kunne flytte fokus fra den tætte top i SAS Ligaen, men københavnerne ser selv store fordele i kampene.

– Det bliver en hård opstart, fordi vi skal toppe tidligere, end vi normalt plejer. Men vi har prøvet det før, og det er enormt fedt at have de kampe til at komme i gang på. Vi har brugt det tidligere til at være en tand højre rent tempomæssigt end de andre i Ligaen, og jeg tror ikke, man kan finde træningskampe med det spændingsniveau og tempo, som vi kan få i de kampe. Så udover det bliver sjovt, kan vi bruge dem som et springbræt til SAS Ligaen, siger William Kvist til tipsbladet.dk.

FC København er kun en uge inde i forberedelserne, så hvordan kampene præcist skal tackles, har spillerne endnu ikke på nethinden.

– Vi kommer til at møde et toptunet mandskab, som kører i deres sæson, og det bliver svært. Jeg tror, vi skal prøve at angribe kampene som sidste år mod Manchester City, men hvad vi præcis skal gøre anderledes, må vi se de næste uger på træningsbanen, forklarer Kvist.

Han og holdkammeraterne deltager i træningsturneringen Copa del Sol i den sydspanske by Marbella fra 3. til 12. februar. Her møder FC København, Kalmar FF, Molde og Shakhtar Donetsk.






VM-LIVE: Drama – raser mod egne stjerner




LIVE

TransferLIVE: Det sker i dag eller i morgen

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Afslører vilde kontraktdetaljer

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Hård dom over Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Usikker på Chido Obi-transfer

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Spændende melding

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Storroser 18-årig FCK-spiller

Zorniger fremhæver transfervindue

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Holland – Marokko

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Brasilien – Japan

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet