Fodbold i januar og februar er en kold fornøjelse, men de kolde måneder er ikke desto mindre utrolig vigtige for formen i forårets afgørende kampe i SAS Ligaen. FC København lægger tidligere ud end alle andre, da løverne allerede 18. februar møder Marseille i Europa League. Nogen ville måske frygte, at kampene kunne flytte fokus fra den tætte top i SAS Ligaen, men københavnerne ser selv store fordele i kampene.
– Det bliver en hård opstart, fordi vi skal toppe tidligere, end vi normalt plejer. Men vi har prøvet det før, og det er enormt fedt at have de kampe til at komme i gang på. Vi har brugt det tidligere til at være en tand højre rent tempomæssigt end de andre i Ligaen, og jeg tror ikke, man kan finde træningskampe med det spændingsniveau og tempo, som vi kan få i de kampe. Så udover det bliver sjovt, kan vi bruge dem som et springbræt til SAS Ligaen, siger William Kvist til tipsbladet.dk.
FC København er kun en uge inde i forberedelserne, så hvordan kampene præcist skal tackles, har spillerne endnu ikke på nethinden.
– Vi kommer til at møde et toptunet mandskab, som kører i deres sæson, og det bliver svært. Jeg tror, vi skal prøve at angribe kampene som sidste år mod Manchester City, men hvad vi præcis skal gøre anderledes, må vi se de næste uger på træningsbanen, forklarer Kvist.
Han og holdkammeraterne deltager i træningsturneringen Copa del Sol i den sydspanske by Marbella fra 3. til 12. februar. Her møder FC København, Kalmar FF, Molde og Shakhtar Donetsk.
LIVE
VM-LIVE: ‘Så skal Tyskland-træner ud’
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han får et gennembrud til VM
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
MEDIE
Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
STORT INTERVIEW
Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
Nye regler ved VM: Dommere kan give helt ny straf
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Callaku
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
NYHEDER
Succestræner forlader Premier League-klub
MEDIE
Har talt med Bruno Fernandes om transfer
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
Supercomputer: De vinder VM
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
AVIS
‘Det er slut’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
MEDIE