Fodbold i januar og februar er en kold fornøjelse, men de kolde måneder er ikke desto mindre utrolig vigtige for formen i forårets afgørende kampe i SAS Ligaen. FC København lægger tidligere ud end alle andre, da løverne allerede 18. februar møder Marseille i Europa League. Nogen ville måske frygte, at kampene kunne flytte fokus fra den tætte top i SAS Ligaen, men københavnerne ser selv store fordele i kampene.
– Det bliver en hård opstart, fordi vi skal toppe tidligere, end vi normalt plejer. Men vi har prøvet det før, og det er enormt fedt at have de kampe til at komme i gang på. Vi har brugt det tidligere til at være en tand højre rent tempomæssigt end de andre i Ligaen, og jeg tror ikke, man kan finde træningskampe med det spændingsniveau og tempo, som vi kan få i de kampe. Så udover det bliver sjovt, kan vi bruge dem som et springbræt til SAS Ligaen, siger William Kvist til tipsbladet.dk.
FC København er kun en uge inde i forberedelserne, så hvordan kampene præcist skal tackles, har spillerne endnu ikke på nethinden.
– Vi kommer til at møde et toptunet mandskab, som kører i deres sæson, og det bliver svært. Jeg tror, vi skal prøve at angribe kampene som sidste år mod Manchester City, men hvad vi præcis skal gøre anderledes, må vi se de næste uger på træningsbanen, forklarer Kvist.
Han og holdkammeraterne deltager i træningsturneringen Copa del Sol i den sydspanske by Marbella fra 3. til 12. februar. Her møder FC København, Kalmar FF, Molde og Shakhtar Donetsk.
LIVE
LIVE: Mål mod Danmark skildres på pengesedler
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
INTERVIEW
Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TOPNYHED
Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
EKSKLUSIVT
Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
AVIS
Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
INTERVIEW