Fodbold i januar og februar er en kold fornøjelse, men de kolde måneder er ikke desto mindre utrolig vigtige for formen i forårets afgørende kampe i SAS Ligaen. FC København lægger tidligere ud end alle andre, da løverne allerede 18. februar møder Marseille i Europa League. Nogen ville måske frygte, at kampene kunne flytte fokus fra den tætte top i SAS Ligaen, men københavnerne ser selv store fordele i kampene.
– Det bliver en hård opstart, fordi vi skal toppe tidligere, end vi normalt plejer. Men vi har prøvet det før, og det er enormt fedt at have de kampe til at komme i gang på. Vi har brugt det tidligere til at være en tand højre rent tempomæssigt end de andre i Ligaen, og jeg tror ikke, man kan finde træningskampe med det spændingsniveau og tempo, som vi kan få i de kampe. Så udover det bliver sjovt, kan vi bruge dem som et springbræt til SAS Ligaen, siger William Kvist til tipsbladet.dk.
FC København er kun en uge inde i forberedelserne, så hvordan kampene præcist skal tackles, har spillerne endnu ikke på nethinden.
– Vi kommer til at møde et toptunet mandskab, som kører i deres sæson, og det bliver svært. Jeg tror, vi skal prøve at angribe kampene som sidste år mod Manchester City, men hvad vi præcis skal gøre anderledes, må vi se de næste uger på træningsbanen, forklarer Kvist.
Han og holdkammeraterne deltager i træningsturneringen Copa del Sol i den sydspanske by Marbella fra 3. til 12. februar. Her møder FC København, Kalmar FF, Molde og Shakhtar Donetsk.
LIVE
TransferLIVE: Martin Erlic på vej væk fra FCM?
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Fifas guldkalv skal stå på egne ben
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
EKSKLUSIVT
Wolfsburg-direktør til Tipsbladet: Nu må vi vente
LIGE NU
DBU med dugfrisk status på Christian Eriksen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
Danske klubber scorer millioner på VM
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
TOPNYHED
Ståle revser Skotland
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
TOPNYHED
Ekspert: Formentlig Eriksens sidste kamp
Overlæge: Flere mulige årsager til Eriksen-kollaps
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
MEDIE