Larsson er utilfreds med sig selv

FC Københavns svenske midtstopper Peter Larsson indrømmer, at han ikke har levet op til forventningerne i Danmark, men hænger i for at bevise sit høje niveau.



Men efteråret bød kun kun på syv kampe fra start i SAS Ligaen, og det har ikke kunnet tilfredsstille den 25-årige svensker.

– Det er svært at sige, hvad der er gået skidt her i København, men jeg ved, jeg kan præstere mere. I visse kampe, synes jeg, det er gået godt, men det er for meget op og ned. Efter en god kamp skal jeg vise, at mit niveau er højt hele tiden, og det arbejder jeg på at vise, siger Peter Larsson til tipsbladet.dk, og fortsætter:

– Jeg skal køre på til træning, for jeg ved, hvilket højt niveau jeg har, og det viste jeg i Halmstad, og da jeg var med på landsholdet. Det skal jeg op på igen, siger den svenske forsvarsspiller.

Peter Larsson ser kun sig selv som centralforsvarer, hvor konkurrencen med Ulrik Laursen, Mathias “Zanka” Jørgensen og Mikael Antonsson er hård. Men svenskeren agter at vise sit værd, og sætter igen målet højt.

– Det er klart, at jeg ikke har spillet så meget, og derfor vil jeg gerne spille meget mere her i foråret. Jeg ved det bliver svært, og der er stor konkurrence, men jeg må hænge i til træning. Alt kan ske, og jeg vil vise, at det er mig, der skal spille fra start, så må chancen også komme, siger Larsson.

Den 25-årige svensker kom til FC København fra Halmstad i 2008, hvor han skrev under på en 5-årig kontrakt.





Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Braithwaite del af stor transferplan

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Afvist – Brøndby undrer sig

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

PSG – Bayern München

Bo Svensson svært utilfreds

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Smider Salah-bombe

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Skidt nyt om Lukas Lerager

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr