I weekenden kom det frem, at Brøndbys store forsvarstalent Nicolai Boilesen til januar skifter til Ajax. Talentets kontrakt udløber til januar, men på trods af at være kontraktfri, skal der stadig penge på bordet for Brøndbys udvikling af spilleren, for at Ajax kan sikre sig Boilesens underskrift, og de penge kan ende med at sætte en stopper for skiftet.
Tipsbladet erfarer, at der i forhandlingerne mellem Brøndby og Ajax er så stor afstand, at skiftet kan ende med gå i vasken.
I følge FIFA’s regler for træningskompensation skal Ajax betale Brøndby omkring fire millioner kroner, men så meget ønsker hollænderne ikke at smide. Grunden til den hollandske modvilje bunder i, at taksterne for træningskompensation pr. 1. oktober er blevet skruet i vejret.
– Jeg er ude af forhandlingerne og kan ikke sige noget om, hvor det står. De to klubber har nu været i gang en uges tid. Taksterne er klare nok, men der bliver alligevel altid forhandlet om den slags. For Nicolais skyld håber jeg, at det falder på plads, men hvis det skulle ske, at de to klubber ikke kan blive enige, ender det formentligt med et skifte til en anden dansk klub, siger Nicolai Boilesens agent Frank Hansen til tipsbladet.dk.
Læs også: Stor rift om Brøndby-stjernskud
Inden 1. oktober ville prisen for Nicolai Boilesens udvikling i Brøndby ligge på omkring 1,5 millioner kroner, men på grund af de nye takster, ligger træningskompensationen nu på næsten fire millioner kroner.
– Det er nogle fuldstændig vanvittige regler. Spillere over 18 år falder ind under den gamle takst på 1,5 millioner kroner, mens spillere på 17 år, kommer til at koste fire millioner kroner. Nicolai fylder 18 år til februar, og hvis man forestiller sig, at han havde fyldt år her og nu, ville han stadig kun koste 1,5 millioner kroner. Var Nicolais kontrakt først udløbet til sommer, havde han også kun kostet 1,5 millioner kroner, da han så var fyldt 18 år, siger Frank Hansen.
Ender forhandlingerne mellem Brøndby og Ajax med at strande, kan det åbne op for en absurd situation, som kan ende med at sende sorteper til Brøndby.
Skifter Nicolai Boilesen til en anden dansk klub pr. januar, vil der ikke være krav om træningskompensation, da talentet stadig befinder sig i Danmark. Den nye danske klub vil i princippet allerede i januars transfervindue så kunne sælge Nicolai Boilesen til Ajax for et beløb, der ligger under Brøndbys aktuelle krav om fire millioner kroner.
Læs også: Vilfort: Boilesen er ikke Agger
Da kravet om træningskompensation kun gælder ved kontraktudløb og ikke ved et regulært salg, vil Brøndby gå glip millionbeløbet, som de lige nu forhandler med Ajax om. Kun fem procent af salgsprisen vil gå til Nicolai Boilesens ungdomsklubber som følge af reglerne om solidaritetsbetaling.
– Hvis der skulle ende med, at Nicolai må acceptere at blive i en dansk klub, skal vi være sikre på, at han ikke igen bliver fanget i lignende regler. Så taler vi om, at der i kontrakten skal være vished for, at han kan komme afsted, når han gerne vil, siger Frank Hansen til tipsbladet.dk.
Seriøse klubber i Danmark
Brøndby har længe søgt at forlænge kontrakten med Nicolai Boilesen, hvilket ikke er lykkes, men den 17-årige forsvarsspiller er også i høj kurs hos andre danske klubber.
– Jeg kan bekræfte, at der er tre seriøse klubber i Danmark, som gerne vil have Nicolai, lyder det fra agenten, der ikke ønsker at sætte navn på klubberne
Tidligere har både OB og FC Midtjylland været nævnt som klubber, der er interesseret i det unge talent, der altså helst fortsætter i Ajax.
– Det er drengens store ønske, og jeg håber at det hele falder på plads for ham, siger Frank Hansen.
Ajax var allerede i sommer mere end interesseret i at hente Nicolai Boilesen til klubben.
LIVE
LIVE: AGF tænder røde lamper
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
EKSKLUSIVT
Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
NYHEDER
Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet
‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
Harry Maguire ryger i skammekrogen
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
Hugo Ekitike misser VM
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh!
‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’
CUSTOM
Arsenal – Sporting CP
TOPNYHED
Langer ud efter Peter Sørensen
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
MEDIE
Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet
EKSKLUSIVT
Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub
MEDIE
22 millioner kroner!
TOPNYHED
FC Københavns budget overrasker Lars Seier
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
STORT INTERVIEW
Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens
NYHEDER
Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade
Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen
NYHEDER
Presset Cooper tager drastiske metoder i brug
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
MEDIE
Tidligere FCK-spiller skal for retten
CUSTOM
Bayern München – Real Madrid
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
NYHEDER
Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
Øjner europæisk trofæ
DAGENS SPILFORSLAG
Dansker ser gult i London
Retssag om Maradonas død begynder forfra
NYHEDER
Heldige danske damer slår Sverige
NYHEDER
SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’
NYHEDER
Legende stopper som cheftræner for Messi
HELT VILDT
Brøndby er de dårligste i Europa
NYHEDER
Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken
EKSKLUSIVT