Martin Vingaard var en af arkitekterne bag FC Københavns overbevisende sejr i Prag onsdag aften, da fynboen lagde op til Dame N’Doyes to kasser i den tjekkiske dybfryser. I dag blev FC København så parret med Marseille, og selvom der er respekt for det franske storhold, ser Vingaard også muligheder i opgørene.
– Det er selvfølgelig en svær modstander fra en stærk liga, men jeg synes, der er flere positive ting. I forhold til tidspunktet var det godt at trække et hold fra Sydeuropa frem for at skulle til Østeuropa. Franske hold vil gerne frem og spille fodbold, og det kan vi måske straffe, siger Martin Vingaard til tipsbladet.dk, og fortsætter:
– Det kunne være værre. Marseille er favorit, men med vores nuværende niveau, og den styrke vi har vist internationalt, er vi slet ikke uden chance, siger Vingaard.
Han fremhæver blandt andet franskmændenes tempo og teknik, som nogle af de ting FC København skal være opmærksomme på, og kampene vil uden tvivl styrke holdet.
– Det er vigtigt for både klubben og holdet, at vi får disse kampe. Det gør os stærkere og kan også give en fordel i forhold til den hjemlige liga, slutter Martin Vingaard.
Kampene spilles 18. og 25. februar med FC København som værter i første opgør. Skulle Vingaard og holdkammeraterne spille sig videre i Europa League, venter flere stærke udfordringer. FCK skal i næste runde møde enten Hertha Berlin eller Benfica.
LIVE
LIVE: Andreas Cornelius skadet
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
Iran kommer med krav før VM
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
Hjulmand og co. taber stort skridt
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
City holder liv i mesterskabsdrømmen
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TOPNYHED
De er tilbage i Superligaen
NYHEDER