Vingaard tilfreds trods svær lodtrækning

FC Københavns Martin Vingaard er positiv over dagens lodtrækning til Europa League. Marseille er en stærk modstander, men Vingaard ser muligheder for FCK.



Martin Vingaard var en af arkitekterne bag FC Københavns overbevisende sejr i Prag onsdag aften, da fynboen lagde op til Dame N’Doyes to kasser i den tjekkiske dybfryser. I dag blev FC København så parret med Marseille, og selvom der er respekt for det franske storhold, ser Vingaard også muligheder i opgørene.

Det er selvfølgelig en svær modstander fra en stærk liga, men jeg synes, der er flere positive ting. I forhold til tidspunktet var det godt at trække et hold fra Sydeuropa frem for at skulle til Østeuropa. Franske hold vil gerne frem og spille fodbold, og det kan vi måske straffe, siger Martin Vingaard til tipsbladet.dk, og fortsætter:

– Det kunne være værre. Marseille er favorit, men med vores nuværende niveau, og den styrke vi har vist internationalt, er vi slet ikke uden chance, siger Vingaard.

Han fremhæver blandt andet franskmændenes tempo og teknik, som nogle af de ting FC København skal være opmærksomme på, og kampene vil uden tvivl styrke holdet.

– Det er vigtigt for både klubben og holdet, at vi får disse kampe. Det gør os stærkere og kan også give en fordel i forhold til den hjemlige liga, slutter Martin Vingaard.

Kampene spilles 18. og 25. februar med FC København som værter i første opgør. Skulle Vingaard og holdkammeraterne spille sig videre i Europa League, venter flere stærke udfordringer. FCK skal i næste runde møde enten Hertha Berlin eller Benfica.





Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen




LIVE

LIVE: Mål mod Danmark skildres på pengesedler

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Her er FC Københavns vej i Europa

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Højlund slutter sæsonen med bravour

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Storkamp af Patrick Dorgu

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Fem bud på Brøndbys nye træner

FC København kan få Jens Stage-millioner

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Conte stopper i Napoli

Superliga-oprykker varsler flere transfers

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til