AC Milan byder på FCM-spiller

Det 16-årige danske stortalent Viktor Fischer har fået et konkret tilbud fra den italienske storklub AC Milan, som han besøgte i sidste uge.



– Jeg håber, vi får dig at se hernede.

Ordene stammer fra en af de største stjerner i international fodbold, svenske Zlatan Ibrahimovic. Modtageren af komplimenten er 16 år, dansk og et af de absolut mest lysende stjerneskud på fodboldhimmelen herhjemme. FC Midtjyllands Viktor Fischer var i starten af sidste uge i Amsterdam, hvor han så på forholdene i storklubben Ajax. To dage senere gjorde han det samme i en endnu større klub, da han sammen med sin familie besøgte AC Milan. Det var her, han fik de store ord med på vejen fra Zlatan Ibrahimovic.

– Det var to fede, og samtidig vidt forskellige oplevelser. Ajax er en stor ungdomsfabrik, mens Milan er så stor på seniorplan. Det var en kæmpe oplevelse at være begge steder. Men nu må vi se hvad der sker, siger Viktor Fischer til tipsbladet.dk.

Besøget hos AC Milan forløb over to dage – onsdag og torsdag i sidste uge – og udover en snak med Zlatan Ibrahimovic hilste Viktor Fischer også på AC Milans øvrige stjerner med Clarence Seedorf og Alexandre Pato i spidsen. Det blev dog ikke kun til uformelle snakke med spillerne. Der blev også ført mere konkrete samtaler med den sportslige ledelse i AC Milan. Endda så konkrete, at Viktor Fischer ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger fik et regulært tilbud med sig hjem. Et særdeles godt et af slagsen endda. Dét tilbud overvejer Fischer nu med sin familie. Nøjagtig som han gør det med et tilbud fra Ajax Amsterdam, der også er helt solgt på den 16-årige offensivspiller.

Læs også: Dansk stortalent på vej til AC Milan

Viktor Fischer står altså med to konkrete tilbud på hånden fra to af de mest navnkundige klubber i Europa. Andre klubber er dog også interesserede, men de må vente lidt, inden de kan få besøg af det danske talent, der nu tager en lille pause fra besøgene i de store klubber. I stedet bruger han blandt andet tiden på en EM-kvalifikationsturnering i Grækenland med det danske U/17-landshold. En turnering, hvor adskillige spejdere i øvrigt vil være til stede for at se på FC Midtjylland-profilen, som der er meget store forventninger til på den jyske hede.

– Viktor er et ungt menneske med et kæmpestort potentiale. Han er langt foran sine kolleger på årgangen. Vi glæder os meget til at se, om han kan gå hele vejen, bedyrer FC Midtjyllands sportsdirektør, Jens Ørgaard.

Om vejen fører ham til Ajax Amsterdam, AC Milan eller en helt tredje europæisk storklub kommer der formentlig et svar på i løbet af de kommende måneder.



Frederik Birk bryder tavsheden

Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Afsløring: FC København binder stortalent

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Solgt for 285 millioner

Storklub lurer på Mohamed Salah

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører 

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback

Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit

Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner

Spøger i kæmpeklub

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby

Roberto Carlos akutopereret i hjertet

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF

Liverpool skuffer stort mod oprykker

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Årets mest læste – I elsker transfers!

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber 

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26

Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’

Reagerer på opsigtsvækkende udmelding

Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr

Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’

Dansker skuffet over manglende Fifa-svar

Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea

Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage

Her er Tipsbladets drømmehold i Superligaen

Thomas Franks afløser har trodset dystre spådomme

Bombe på vej – sker det i dag? 

Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker

Her er syv Superliga-spillere, der skal oppe sig

Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering

Medier fælder dom over Patrick Dorgu