AC Milan byder på FCM-spiller

Det 16-årige danske stortalent Viktor Fischer har fået et konkret tilbud fra den italienske storklub AC Milan, som han besøgte i sidste uge.



– Jeg håber, vi får dig at se hernede.

Ordene stammer fra en af de største stjerner i international fodbold, svenske Zlatan Ibrahimovic. Modtageren af komplimenten er 16 år, dansk og et af de absolut mest lysende stjerneskud på fodboldhimmelen herhjemme. FC Midtjyllands Viktor Fischer var i starten af sidste uge i Amsterdam, hvor han så på forholdene i storklubben Ajax. To dage senere gjorde han det samme i en endnu større klub, da han sammen med sin familie besøgte AC Milan. Det var her, han fik de store ord med på vejen fra Zlatan Ibrahimovic.

– Det var to fede, og samtidig vidt forskellige oplevelser. Ajax er en stor ungdomsfabrik, mens Milan er så stor på seniorplan. Det var en kæmpe oplevelse at være begge steder. Men nu må vi se hvad der sker, siger Viktor Fischer til tipsbladet.dk.

Besøget hos AC Milan forløb over to dage – onsdag og torsdag i sidste uge – og udover en snak med Zlatan Ibrahimovic hilste Viktor Fischer også på AC Milans øvrige stjerner med Clarence Seedorf og Alexandre Pato i spidsen. Det blev dog ikke kun til uformelle snakke med spillerne. Der blev også ført mere konkrete samtaler med den sportslige ledelse i AC Milan. Endda så konkrete, at Viktor Fischer ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger fik et regulært tilbud med sig hjem. Et særdeles godt et af slagsen endda. Dét tilbud overvejer Fischer nu med sin familie. Nøjagtig som han gør det med et tilbud fra Ajax Amsterdam, der også er helt solgt på den 16-årige offensivspiller.

Læs også: Dansk stortalent på vej til AC Milan

Viktor Fischer står altså med to konkrete tilbud på hånden fra to af de mest navnkundige klubber i Europa. Andre klubber er dog også interesserede, men de må vente lidt, inden de kan få besøg af det danske talent, der nu tager en lille pause fra besøgene i de store klubber. I stedet bruger han blandt andet tiden på en EM-kvalifikationsturnering i Grækenland med det danske U/17-landshold. En turnering, hvor adskillige spejdere i øvrigt vil være til stede for at se på FC Midtjylland-profilen, som der er meget store forventninger til på den jyske hede.

– Viktor er et ungt menneske med et kæmpestort potentiale. Han er langt foran sine kolleger på årgangen. Vi glæder os meget til at se, om han kan gå hele vejen, bedyrer FC Midtjyllands sportsdirektør, Jens Ørgaard.

Om vejen fører ham til Ajax Amsterdam, AC Milan eller en helt tredje europæisk storklub kommer der formentlig et svar på i løbet af de kommende måneder.







LIVE

VM-LIVE: England overvejer det nu

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes



LIVE

TransferLIVE: ‘Vi er kede af det’

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Argentina – Egypten

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Enig med FC Midtjylland-angriber

Scorer vanvittig løn i Premier League

AGF-spiller idømt karantæne

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

Her er 1/8-finalerne ved VM

Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb

Superliga-træner forbereder sig på stjernetransfer

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Uefa kritiserer Fifa: ‘Det skader VM’

Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet

David Nielsen er stensikker

Don Ø: Mange rystede på hovedet