AC Milan byder på FCM-spiller

Det 16-årige danske stortalent Viktor Fischer har fået et konkret tilbud fra den italienske storklub AC Milan, som han besøgte i sidste uge.



– Jeg håber, vi får dig at se hernede.

Ordene stammer fra en af de største stjerner i international fodbold, svenske Zlatan Ibrahimovic. Modtageren af komplimenten er 16 år, dansk og et af de absolut mest lysende stjerneskud på fodboldhimmelen herhjemme. FC Midtjyllands Viktor Fischer var i starten af sidste uge i Amsterdam, hvor han så på forholdene i storklubben Ajax. To dage senere gjorde han det samme i en endnu større klub, da han sammen med sin familie besøgte AC Milan. Det var her, han fik de store ord med på vejen fra Zlatan Ibrahimovic.

– Det var to fede, og samtidig vidt forskellige oplevelser. Ajax er en stor ungdomsfabrik, mens Milan er så stor på seniorplan. Det var en kæmpe oplevelse at være begge steder. Men nu må vi se hvad der sker, siger Viktor Fischer til tipsbladet.dk.

Besøget hos AC Milan forløb over to dage – onsdag og torsdag i sidste uge – og udover en snak med Zlatan Ibrahimovic hilste Viktor Fischer også på AC Milans øvrige stjerner med Clarence Seedorf og Alexandre Pato i spidsen. Det blev dog ikke kun til uformelle snakke med spillerne. Der blev også ført mere konkrete samtaler med den sportslige ledelse i AC Milan. Endda så konkrete, at Viktor Fischer ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger fik et regulært tilbud med sig hjem. Et særdeles godt et af slagsen endda. Dét tilbud overvejer Fischer nu med sin familie. Nøjagtig som han gør det med et tilbud fra Ajax Amsterdam, der også er helt solgt på den 16-årige offensivspiller.

Læs også: Dansk stortalent på vej til AC Milan

Viktor Fischer står altså med to konkrete tilbud på hånden fra to af de mest navnkundige klubber i Europa. Andre klubber er dog også interesserede, men de må vente lidt, inden de kan få besøg af det danske talent, der nu tager en lille pause fra besøgene i de store klubber. I stedet bruger han blandt andet tiden på en EM-kvalifikationsturnering i Grækenland med det danske U/17-landshold. En turnering, hvor adskillige spejdere i øvrigt vil være til stede for at se på FC Midtjylland-profilen, som der er meget store forventninger til på den jyske hede.

– Viktor er et ungt menneske med et kæmpestort potentiale. Han er langt foran sine kolleger på årgangen. Vi glæder os meget til at se, om han kan gå hele vejen, bedyrer FC Midtjyllands sportsdirektør, Jens Ørgaard.

Om vejen fører ham til Ajax Amsterdam, AC Milan eller en helt tredje europæisk storklub kommer der formentlig et svar på i løbet af de kommende måneder.





FCK-talenter ydmyger Brøndby




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Klar tale: Han bør fyres nu



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!

Divisionsforeningen med markant udmelding

Av, FCK! Her er de værst af alle

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

LIVE: Det er slut

Nu flytter anfører til Danmark

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

Kæmpe nyhed i udlandet

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

– Presset er på Danmark!

Alexander Lind blæst bagover

– Er der 120 millioner i klubkassen?

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

Victor Froholdt undviger FC København-misere



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

Han ville være guf for større Superliga-klubber

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Josip Radošević på samtlige forsider

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Dansker drillet af Mourinho

Albert Rudé er færdig i Kolding

I chok over Steve Cooper-historie

Det har hjemsøgt Højbjerg

Mbappé afviser teori

– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!

The Gunners deprimerer The Blues

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

– Glem 4-4-4-4-0

Rystede eksperter slår alarm om Larsson