AC Milan byder på FCM-spiller

Det 16-årige danske stortalent Viktor Fischer har fået et konkret tilbud fra den italienske storklub AC Milan, som han besøgte i sidste uge.



– Jeg håber, vi får dig at se hernede.

Ordene stammer fra en af de største stjerner i international fodbold, svenske Zlatan Ibrahimovic. Modtageren af komplimenten er 16 år, dansk og et af de absolut mest lysende stjerneskud på fodboldhimmelen herhjemme. FC Midtjyllands Viktor Fischer var i starten af sidste uge i Amsterdam, hvor han så på forholdene i storklubben Ajax. To dage senere gjorde han det samme i en endnu større klub, da han sammen med sin familie besøgte AC Milan. Det var her, han fik de store ord med på vejen fra Zlatan Ibrahimovic.

– Det var to fede, og samtidig vidt forskellige oplevelser. Ajax er en stor ungdomsfabrik, mens Milan er så stor på seniorplan. Det var en kæmpe oplevelse at være begge steder. Men nu må vi se hvad der sker, siger Viktor Fischer til tipsbladet.dk.

Besøget hos AC Milan forløb over to dage – onsdag og torsdag i sidste uge – og udover en snak med Zlatan Ibrahimovic hilste Viktor Fischer også på AC Milans øvrige stjerner med Clarence Seedorf og Alexandre Pato i spidsen. Det blev dog ikke kun til uformelle snakke med spillerne. Der blev også ført mere konkrete samtaler med den sportslige ledelse i AC Milan. Endda så konkrete, at Viktor Fischer ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger fik et regulært tilbud med sig hjem. Et særdeles godt et af slagsen endda. Dét tilbud overvejer Fischer nu med sin familie. Nøjagtig som han gør det med et tilbud fra Ajax Amsterdam, der også er helt solgt på den 16-årige offensivspiller.

Læs også: Dansk stortalent på vej til AC Milan

Viktor Fischer står altså med to konkrete tilbud på hånden fra to af de mest navnkundige klubber i Europa. Andre klubber er dog også interesserede, men de må vente lidt, inden de kan få besøg af det danske talent, der nu tager en lille pause fra besøgene i de store klubber. I stedet bruger han blandt andet tiden på en EM-kvalifikationsturnering i Grækenland med det danske U/17-landshold. En turnering, hvor adskillige spejdere i øvrigt vil være til stede for at se på FC Midtjylland-profilen, som der er meget store forventninger til på den jyske hede.

– Viktor er et ungt menneske med et kæmpestort potentiale. Han er langt foran sine kolleger på årgangen. Vi glæder os meget til at se, om han kan gå hele vejen, bedyrer FC Midtjyllands sportsdirektør, Jens Ørgaard.

Om vejen fører ham til Ajax Amsterdam, AC Milan eller en helt tredje europæisk storklub kommer der formentlig et svar på i løbet af de kommende måneder.





Peter Schmeichel: Sådan skal Man City straffes




► LIVE

LIVE: Jensen og Tingager med skadesopdateringer

FC København snydt? ‘Har jo ikke styr på en skid’

‘Han står ikke til rådighed det næste stykke tid’

Morten Bruun i svime: ‘På niveau med Roony’

Sportschef færdig efter Frihedsbrevet-artikel

Helt vilde tal: AGF’er målamok i U17 Ligaen

Carlo Holse med historisk præstation



INTERVIEW ►

Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’

Slagter FCK-stjerne: ‘Det ødelægger holdet’

– Hvorfor har de brugt så mange millioner på ham!?

Revser Man Utd: ‘Nu har vi set nok til de to!’

Magtdemonstration! Han er den manglende brik, BIF

– Helt særlig situation med Dolberg



EKSKLUSIVT ►

Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø

Voldsomt prisskilt efter FCK-exit

Et sort hul for FC København – fornærmende ringe

‘Han græd, da jeg skiftede til FC København’

Trækker overskrifter: ‘Viser sin dårlige side’

Ude af FCK-truppen: ‘Han kom for sent til træning’

Er han FCK’s nye assistent? ‘Det vil jeg gerne’

FCK-direktør afslører: Det er helt vanvittig dyrt

Antyder chok-beslutning



TRANSFER ►

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Osula får comeback i stor Newcastle-skuffelse

FC København bekræfter transfer

Boilesen revser SL-hold: ‘Langt fra værdigt’

Erik Sviatchenko kalder FCM-transfer ‘perfekt’

‘Han er røvirriterende’

Hylder Andreas Maxsø: Skulle fjerne Cornelius

Joker om BIF-spiller: Skifter til Saudi-Arabien

Dommerekspert med opråb til Brøndby-spiller

Ramaj efter brøler: Derfor giver jeg interview

Så mange millioner betalte FCM i lønninger

Silkeborg IF – AC Horsens