AC Milan byder på FCM-spiller

Det 16-årige danske stortalent Viktor Fischer har fået et konkret tilbud fra den italienske storklub AC Milan, som han besøgte i sidste uge.



– Jeg håber, vi får dig at se hernede.

Ordene stammer fra en af de største stjerner i international fodbold, svenske Zlatan Ibrahimovic. Modtageren af komplimenten er 16 år, dansk og et af de absolut mest lysende stjerneskud på fodboldhimmelen herhjemme. FC Midtjyllands Viktor Fischer var i starten af sidste uge i Amsterdam, hvor han så på forholdene i storklubben Ajax. To dage senere gjorde han det samme i en endnu større klub, da han sammen med sin familie besøgte AC Milan. Det var her, han fik de store ord med på vejen fra Zlatan Ibrahimovic.

– Det var to fede, og samtidig vidt forskellige oplevelser. Ajax er en stor ungdomsfabrik, mens Milan er så stor på seniorplan. Det var en kæmpe oplevelse at være begge steder. Men nu må vi se hvad der sker, siger Viktor Fischer til tipsbladet.dk.

Besøget hos AC Milan forløb over to dage – onsdag og torsdag i sidste uge – og udover en snak med Zlatan Ibrahimovic hilste Viktor Fischer også på AC Milans øvrige stjerner med Clarence Seedorf og Alexandre Pato i spidsen. Det blev dog ikke kun til uformelle snakke med spillerne. Der blev også ført mere konkrete samtaler med den sportslige ledelse i AC Milan. Endda så konkrete, at Viktor Fischer ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger fik et regulært tilbud med sig hjem. Et særdeles godt et af slagsen endda. Dét tilbud overvejer Fischer nu med sin familie. Nøjagtig som han gør det med et tilbud fra Ajax Amsterdam, der også er helt solgt på den 16-årige offensivspiller.

Læs også: Dansk stortalent på vej til AC Milan

Viktor Fischer står altså med to konkrete tilbud på hånden fra to af de mest navnkundige klubber i Europa. Andre klubber er dog også interesserede, men de må vente lidt, inden de kan få besøg af det danske talent, der nu tager en lille pause fra besøgene i de store klubber. I stedet bruger han blandt andet tiden på en EM-kvalifikationsturnering i Grækenland med det danske U/17-landshold. En turnering, hvor adskillige spejdere i øvrigt vil være til stede for at se på FC Midtjylland-profilen, som der er meget store forventninger til på den jyske hede.

– Viktor er et ungt menneske med et kæmpestort potentiale. Han er langt foran sine kolleger på årgangen. Vi glæder os meget til at se, om han kan gå hele vejen, bedyrer FC Midtjyllands sportsdirektør, Jens Ørgaard.

Om vejen fører ham til Ajax Amsterdam, AC Milan eller en helt tredje europæisk storklub kommer der formentlig et svar på i løbet af de kommende måneder.





MEDIE

FC København i intense transferforhandlinger

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens



LIVE

VM-LIVE: Harry Kane kommer med løfte

Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen

AC Milan vil hente Man Utd-profil

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCM-flop i chokskifte

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

FCK-spiller har revet skulderen af led



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Tager Superliga-klub stor beslutning?

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Kenneth Perez advarer: Det bliver et helvede

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Paolo Maldini lander stort job

Tæt på aftale med Jürgen Klopp



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

PSG meldes enig med Barca-profil

Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri

Afsløring: Mathias Olesen på plads i Sønderjyske

Historisk transfer – FC København tjener kassen