– Jeg håber, vi får dig at se hernede.
Ordene stammer fra en af de største stjerner i international fodbold, svenske Zlatan Ibrahimovic. Modtageren af komplimenten er 16 år, dansk og et af de absolut mest lysende stjerneskud på fodboldhimmelen herhjemme. FC Midtjyllands Viktor Fischer var i starten af sidste uge i Amsterdam, hvor han så på forholdene i storklubben Ajax. To dage senere gjorde han det samme i en endnu større klub, da han sammen med sin familie besøgte AC Milan. Det var her, han fik de store ord med på vejen fra Zlatan Ibrahimovic.
– Det var to fede, og samtidig vidt forskellige oplevelser. Ajax er en stor ungdomsfabrik, mens Milan er så stor på seniorplan. Det var en kæmpe oplevelse at være begge steder. Men nu må vi se hvad der sker, siger Viktor Fischer til tipsbladet.dk.
Besøget hos AC Milan forløb over to dage – onsdag og torsdag i sidste uge – og udover en snak med Zlatan Ibrahimovic hilste Viktor Fischer også på AC Milans øvrige stjerner med Clarence Seedorf og Alexandre Pato i spidsen. Det blev dog ikke kun til uformelle snakke med spillerne. Der blev også ført mere konkrete samtaler med den sportslige ledelse i AC Milan. Endda så konkrete, at Viktor Fischer ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger fik et regulært tilbud med sig hjem. Et særdeles godt et af slagsen endda. Dét tilbud overvejer Fischer nu med sin familie. Nøjagtig som han gør det med et tilbud fra Ajax Amsterdam, der også er helt solgt på den 16-årige offensivspiller.
Læs også: Dansk stortalent på vej til AC Milan
Viktor Fischer står altså med to konkrete tilbud på hånden fra to af de mest navnkundige klubber i Europa. Andre klubber er dog også interesserede, men de må vente lidt, inden de kan få besøg af det danske talent, der nu tager en lille pause fra besøgene i de store klubber. I stedet bruger han blandt andet tiden på en EM-kvalifikationsturnering i Grækenland med det danske U/17-landshold. En turnering, hvor adskillige spejdere i øvrigt vil være til stede for at se på FC Midtjylland-profilen, som der er meget store forventninger til på den jyske hede.
– Viktor er et ungt menneske med et kæmpestort potentiale. Han er langt foran sine kolleger på årgangen. Vi glæder os meget til at se, om han kan gå hele vejen, bedyrer FC Midtjyllands sportsdirektør, Jens Ørgaard.
Om vejen fører ham til Ajax Amsterdam, AC Milan eller en helt tredje europæisk storklub kommer der formentlig et svar på i løbet af de kommende måneder.
LIVE
LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
OPTAKT
FC Fredericia – OB
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
HELT VILDT
En voldsom ulighed
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
Oddset styrtdykker
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
Bayern München laver vildt comeback
NYHEDER