Afsløring: Parma prøver at købe Laurs Skjellerup

Parma, Sassuolo og en belgisk topklub er ude efter Laurs Skjellerup fra IFK Göteborg. Det kan Tipsbladet afsløre.



Laurs Skjellerup går nogle yderst interessante dage i møde. 

Tipsbladet kan afsløre, at den danske angriber tiltrækker sig opmærksomhed fra virkelig spændende adresser. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger har Parma givet angriberens agent, Anders Hansen, et forslag til, hvad Laurs Skjellerup kan få for en kontrakt i Serie A-klubben, og også Sassuolo og en belgisk topklub er på banen for at lokke IFK Göteborg-profilen. 

– Der er konkret interesse for Laurs, og jeg jonglerer i øjeblikket med flere forskellige scenarier, men mere kan jeg ikke sige på nuværende tidspunkt, skriver Anders Hansen fra Next Step Sports Management, til Tipsbladet, som i en længere periode har forsøgt at få en kommentar fra agenten. 

Parma ligger halvvejs i Serie A midt i tabellen i den bedste række i Italien. 

Hvis Laurs Skjellerup skulle få det store og dyre skifte igennem denne vinter, vil det være endnu et kæmpe skridt, han tager på under et år.

Det er nemlig kun 11 måneder siden, at den 22-årige bomber tog skridtet fra 1. division i Danmark til den bedste række i Sverige, og nu prøver store klubber altså at købe ham fri i IFK Göteborg. 

Svenskerne har Laurs Skjellerup på kontrakt i tre år endnu, og ifølge Tipsbladets kilder bliver en eventuel handel en stor én af slagsen. 

IFK Göteborg er selv i markedet for en anden dansker til offensiven, og som Tipsbladet fredag kunne løfte sløret for, har Allsvenskan-klubben lagt et bud på lige under fire millioner kroner for at hente Mads Kristian Hansen i FC Nordsjælland. 

Det er i hvert fald helt sikkert, at skulle Laurs Skjellerup blive solgt i de kommende dage, så vil pengekassen i IFK Göteborg blive fyldt pænt op.







LIVE

TransferLIVE: AaB henter ny angriber i Japan

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Efterspørgslen på norske VM-rejser skuffer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

I svime over Froholdt – får ny hæder

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen

Forhandler om Albert Grønbæk

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Derfor kommer han IKKE til FC København

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

FCM-profil drømmer om Manchester City

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Arsenal-profil på vej væk? Det koster han

Messi-statue fjernes

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Her lander Superliga-kampprogrammet

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

De kan være færdige i Brøndby