Afsløring: Parma prøver at købe Laurs Skjellerup

Parma, Sassuolo og en belgisk topklub er ude efter Laurs Skjellerup fra IFK Göteborg. Det kan Tipsbladet afsløre.



Laurs Skjellerup går nogle yderst interessante dage i møde. 

Tipsbladet kan afsløre, at den danske angriber tiltrækker sig opmærksomhed fra virkelig spændende adresser. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger har Parma givet angriberens agent, Anders Hansen, et forslag til, hvad Laurs Skjellerup kan få for en kontrakt i Serie A-klubben, og også Sassuolo og en belgisk topklub er på banen for at lokke IFK Göteborg-profilen. 

– Der er konkret interesse for Laurs, og jeg jonglerer i øjeblikket med flere forskellige scenarier, men mere kan jeg ikke sige på nuværende tidspunkt, skriver Anders Hansen fra Next Step Sports Management, til Tipsbladet, som i en længere periode har forsøgt at få en kommentar fra agenten. 

Parma ligger halvvejs i Serie A midt i tabellen i den bedste række i Italien. 

Hvis Laurs Skjellerup skulle få det store og dyre skifte igennem denne vinter, vil det være endnu et kæmpe skridt, han tager på under et år.

Det er nemlig kun 11 måneder siden, at den 22-årige bomber tog skridtet fra 1. division i Danmark til den bedste række i Sverige, og nu prøver store klubber altså at købe ham fri i IFK Göteborg. 

Svenskerne har Laurs Skjellerup på kontrakt i tre år endnu, og ifølge Tipsbladets kilder bliver en eventuel handel en stor én af slagsen. 

IFK Göteborg er selv i markedet for en anden dansker til offensiven, og som Tipsbladet fredag kunne løfte sløret for, har Allsvenskan-klubben lagt et bud på lige under fire millioner kroner for at hente Mads Kristian Hansen i FC Nordsjælland. 

Det er i hvert fald helt sikkert, at skulle Laurs Skjellerup blive solgt i de kommende dage, så vil pengekassen i IFK Göteborg blive fyldt pænt op.







Optakt til fredagens Bundesliga-dyst mellem Werder Bremen og Eintracht Frankfurt LIVE

LIVE: Rasmus Kristensen skaber ‘højlydt jubel’

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 

FC København – OB

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Afslører samtale med Roony Bardghji



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Stjernetræner spøger i Real Madrid



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Chelseas Champions League-håb ligger i ruiner

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Leverkusen – Bayern

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Offentliggøres i dag



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb