Afsløring: Parma prøver at købe Laurs Skjellerup

Parma, Sassuolo og en belgisk topklub er ude efter Laurs Skjellerup fra IFK Göteborg. Det kan Tipsbladet afsløre.



Laurs Skjellerup går nogle yderst interessante dage i møde. 

Tipsbladet kan afsløre, at den danske angriber tiltrækker sig opmærksomhed fra virkelig spændende adresser. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger har Parma givet angriberens agent, Anders Hansen, et forslag til, hvad Laurs Skjellerup kan få for en kontrakt i Serie A-klubben, og også Sassuolo og en belgisk topklub er på banen for at lokke IFK Göteborg-profilen. 

– Der er konkret interesse for Laurs, og jeg jonglerer i øjeblikket med flere forskellige scenarier, men mere kan jeg ikke sige på nuværende tidspunkt, skriver Anders Hansen fra Next Step Sports Management, til Tipsbladet, som i en længere periode har forsøgt at få en kommentar fra agenten. 

Parma ligger halvvejs i Serie A midt i tabellen i den bedste række i Italien. 

Hvis Laurs Skjellerup skulle få det store og dyre skifte igennem denne vinter, vil det være endnu et kæmpe skridt, han tager på under et år.

Det er nemlig kun 11 måneder siden, at den 22-årige bomber tog skridtet fra 1. division i Danmark til den bedste række i Sverige, og nu prøver store klubber altså at købe ham fri i IFK Göteborg. 

Svenskerne har Laurs Skjellerup på kontrakt i tre år endnu, og ifølge Tipsbladets kilder bliver en eventuel handel en stor én af slagsen. 

IFK Göteborg er selv i markedet for en anden dansker til offensiven, og som Tipsbladet fredag kunne løfte sløret for, har Allsvenskan-klubben lagt et bud på lige under fire millioner kroner for at hente Mads Kristian Hansen i FC Nordsjælland. 

Det er i hvert fald helt sikkert, at skulle Laurs Skjellerup blive solgt i de kommende dage, så vil pengekassen i IFK Göteborg blive fyldt pænt op.







LIVE

LIVE: Dansker lander stort job

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

FCK og FCM vil have AGF-stjerne



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Her kan du se Freiburg mod Aston Villa

José Mourinho vil have dansk stjerne

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

UEFA med vild ændring

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Southampton-chef: Straf er ude af proportioner

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Tiden er ved at rinde ud

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Snart sker det

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

FC København revser Brøndby: Under al kritik!

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark