Afsløring: Parma prøver at købe Laurs Skjellerup

Parma, Sassuolo og en belgisk topklub er ude efter Laurs Skjellerup fra IFK Göteborg. Det kan Tipsbladet afsløre.



Laurs Skjellerup går nogle yderst interessante dage i møde. 

Tipsbladet kan afsløre, at den danske angriber tiltrækker sig opmærksomhed fra virkelig spændende adresser. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger har Parma givet angriberens agent, Anders Hansen, et forslag til, hvad Laurs Skjellerup kan få for en kontrakt i Serie A-klubben, og også Sassuolo og en belgisk topklub er på banen for at lokke IFK Göteborg-profilen. 

– Der er konkret interesse for Laurs, og jeg jonglerer i øjeblikket med flere forskellige scenarier, men mere kan jeg ikke sige på nuværende tidspunkt, skriver Anders Hansen fra Next Step Sports Management, til Tipsbladet, som i en længere periode har forsøgt at få en kommentar fra agenten. 

Parma ligger halvvejs i Serie A midt i tabellen i den bedste række i Italien. 

Hvis Laurs Skjellerup skulle få det store og dyre skifte igennem denne vinter, vil det være endnu et kæmpe skridt, han tager på under et år.

Det er nemlig kun 11 måneder siden, at den 22-årige bomber tog skridtet fra 1. division i Danmark til den bedste række i Sverige, og nu prøver store klubber altså at købe ham fri i IFK Göteborg. 

Svenskerne har Laurs Skjellerup på kontrakt i tre år endnu, og ifølge Tipsbladets kilder bliver en eventuel handel en stor én af slagsen. 

IFK Göteborg er selv i markedet for en anden dansker til offensiven, og som Tipsbladet fredag kunne løfte sløret for, har Allsvenskan-klubben lagt et bud på lige under fire millioner kroner for at hente Mads Kristian Hansen i FC Nordsjælland. 

Det er i hvert fald helt sikkert, at skulle Laurs Skjellerup blive solgt i de kommende dage, så vil pengekassen i IFK Göteborg blive fyldt pænt op.





LIVE

Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby

Det må være den dummeste beslutning nogensinde!

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

I kødet på Rajovic: Det går over i historien

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Bjelland medgiver: ‘Ikke dumt at møde FCK nu’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Vejle dummer sig i premieren mod AB

Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

Afslører Brøndbys transferplaner

Supercomputer: De vinder Superligaen

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Meldes varm på ung Superliga-profil

Køb, køb, køb!

Superliga-brag: Sådan starter AGF og Brøndby