Afsløring: Parma prøver at købe Laurs Skjellerup

Parma, Sassuolo og en belgisk topklub er ude efter Laurs Skjellerup fra IFK Göteborg. Det kan Tipsbladet afsløre.



Laurs Skjellerup går nogle yderst interessante dage i møde. 

Tipsbladet kan afsløre, at den danske angriber tiltrækker sig opmærksomhed fra virkelig spændende adresser. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger har Parma givet angriberens agent, Anders Hansen, et forslag til, hvad Laurs Skjellerup kan få for en kontrakt i Serie A-klubben, og også Sassuolo og en belgisk topklub er på banen for at lokke IFK Göteborg-profilen. 

– Der er konkret interesse for Laurs, og jeg jonglerer i øjeblikket med flere forskellige scenarier, men mere kan jeg ikke sige på nuværende tidspunkt, skriver Anders Hansen fra Next Step Sports Management, til Tipsbladet, som i en længere periode har forsøgt at få en kommentar fra agenten. 

Parma ligger halvvejs i Serie A midt i tabellen i den bedste række i Italien. 

Hvis Laurs Skjellerup skulle få det store og dyre skifte igennem denne vinter, vil det være endnu et kæmpe skridt, han tager på under et år.

Det er nemlig kun 11 måneder siden, at den 22-årige bomber tog skridtet fra 1. division i Danmark til den bedste række i Sverige, og nu prøver store klubber altså at købe ham fri i IFK Göteborg. 

Svenskerne har Laurs Skjellerup på kontrakt i tre år endnu, og ifølge Tipsbladets kilder bliver en eventuel handel en stor én af slagsen. 

IFK Göteborg er selv i markedet for en anden dansker til offensiven, og som Tipsbladet fredag kunne løfte sløret for, har Allsvenskan-klubben lagt et bud på lige under fire millioner kroner for at hente Mads Kristian Hansen i FC Nordsjælland. 

Det er i hvert fald helt sikkert, at skulle Laurs Skjellerup blive solgt i de kommende dage, så vil pengekassen i IFK Göteborg blive fyldt pænt op.





Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund




LIVE

LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben

Como kan overraske Inter i lokalderby

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Andreas Christensen afviser tilbud

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Offentliggøres i dag

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Den største genistreg i Superligaen?

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Tidligere FCK-spiller dømt i retten

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Steve Cooper storroser stjerne