Der er ingen undskyldninger.
Sådan lyder det fra Simon Kjær, efter at AC Milan tirsdag smed vigtige point mod oprykkerne fra Cremonese, hvilket nu efterlader de forsvarende mestre med otte point op til Napoli, der fører Serie A.
Efter to ligakampe uden spilletid var den danske landsholdskaptajn tilbage i startopstillingen til opgøret mod Cremonese, hvor AC Milan måtte nøjes med 0-0.
– Vi har kun haft det lidt svært i de seneste to kampe. Der er ting, vi er nødt til at forbedre, men der er mange tætte kampe. Og der er ikke tid til at træne. Vi skulle have vundet i dag. Der er ingen undskyldninger. Men der var også ting, vi gjorde godt, lyder det, ifølge Corriere dello Sport, fra Simon Kjær.
– Vi er ikke helt nede, men vi ønsker at hænge på og vinde mesterskabet igen. I dag tabte vi to point, men sådan er det.
AC Milan har i efteråret også brugt kræfter i Champions League, hvilket også har været en faktor i den seneste tid. Efter VM venter der også en hektisk tid, advarer Simon Kjær.
– Rent mentalt forsøger vi at gøre vores bedst. Til januar og februar vil der være et vanvittigt program, og der vil det mentale aspekt komme til at fylde mere end det fysiske, lyder det fra Simon Kjær.
AC Milan møder i februar Tottenham i Champions League-ottendedelsfinalen. Derudover afvikles der ni spillerunder i Serie A i januar og februar, mens der også er både ottendedelsfinaler og kvartfinaler i Coppa Italia.
LIVE
TransferLIVE: Snart sker det
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
TRANSFER
Uventet skifte?
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – Mortensen til lægetjek i BIF
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
NYHEDER
Superliga-stjerne udtaget til VM
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
INTERVIEW
Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
INTERVIEW