– Det betyder voldsomt meget for byen

I et eksklusivt interview med Tipsbladet ser Thomas Kristensen tilbage på halvanden sæson med stor succes i Udinese.



For halvandet år siden rykkede han fra AGF til Udinese i en kæmpe transfer, der kan ende helt oppe på 60 millioner kroner, og Thomas Kristensens debutsæson i Serie A blev også en dramatisk affære, da Udinese først i sidste spillerunde undgik nedrykning.

Den 23-årige dansker har været en stor succes i Udinese, hvor han har været fast starter fra begyndelsen af, og i et interview med Tipsbladet ser Thomas Kristensen også tilbage på sit italienske eventyr med stor tilfredshed, selvom han i efteråret løb ind i et skadesforløb, der holdt ham ude i et par måneder.

– Det er klart, at første sæson var bøvlet. Jeg fik den spilletid, jeg skulle have, og jeg var inde i en voldsom fin udvikling, så personligt var det fedt, og sæsonen ender også med, at vi bliver oppe. Så det var i bund og grund en fin debutsæson, og så er det klart, at jeg var tiltænkt en større rolle i den her sæson, siger Thomas Kristensen og fortsætter:

– Jeg havde også selv en forventning om, at jeg skulle gribe den nye sæson stærkt an, men jeg løber så ind et par skader, der holder mig ude, og som sætter lidt en stopper for for den fine udvikling, jeg var inde i. Men jeg har så arbejdet stenhårdt på at komme tilbage, og jeg har formået igen at få en startplads, og jeg begynder for alvor igen at mærke en stærk udgave af mig selv nu.

I sidste weekend hentede Udinese holdets første sejr i 2025, selvom Venezia-danskeren Christian Gytkjær fik udlignet til 2-2 i slutfasen.

– Det var en vigtig sejr. Der var ikke nogen som helst tvivl om, at det var en kamp, som vi skulle vinde. Langt hen ad vejen gik det også efter planen, men lige pludselig mister vi grebet på kampen og lukker to dødboldsmål ind. Men vi får heldigvis scoret det mål (til 3-2, red.), der giver os de tre lange (point, red.), som betyder, at vi igen ligger lunt i svinget. Det var en sejr, der var tiltrængt. Den var vigtig, lyder det fra Thomas Kristensen.

Udinese ligger aktuelt på 10. pladsen, med god afstand til nedrykningsstregen, og ifølge ‘TK’ har klubben fra Udine da også mere kvalitet i denne sæson.

– Generelt har sæsonen været op og ned indtil nu, men med et højere bundniveau end sidste år og med færre lange perioder uden en sejr. Vi har maksimalt gået fem-seks kampe uden en sejr, mens vi i sidste sæson fik vores første sejr efter 12-13 kampe.

– Forskellen er, at vi i den her sæson kom voldsomt godt fra start, hvilket gav os lidt mere plads og tid til at arbejde. Kvaliteten er også en anden nu. Vi er flere, der nu har vores andet år sammen, og det er klart, at det giver noget mere rytme i spillet her i det andet år, siger Thomas Kristensen.

Thomas Kristensen og Udinese skal i aften forsøge at tage revanche mod Scott McTominay og Napoli, der i december vandt 3-1 i Udine (Foto: Alamy).

‘Fuldstændigt vanvittig oplevelse’
I aften står Thomas Kristensen og Udinese overfor en udfordring af de større, da der venter en udekamp mod Serie A’s tophold Napoli på Stadio Diego Armando Maradona.

– De er ekstremt stærke, og de har fået nogle gode tilføjelser til deres hold, i form af McTominay, Lukaku og David Neres, og Buongiorno i forsvaret. Inter og Napoli er de to stærkeste hold lige nu og her, vil jeg sige, så det bliver en spændende kamp på søndag mod et formstærkt Napoli-hold på udebane, siger Thomas Kristensen.

Hvem er den bedste spiller, du har stået overfor i Italien?

– Det er klart, at jeg har stået overfor nogle store navne. Nu har jeg jo spillet i en tremandsbagkæde, hvor jeg har ligget ude til højre i denne sæson og ude til venstre i sidste sæson, så det har egentlig mere været kanter, jeg har været oppe imod.

– Men jeg vil sige Duvan Zapata fra Torino. Man skulle ikke lige tro, at det var ham, der var den sværeste, men han er bare lige så stærk som Lukaku, men så lidt mere fleksibel og mobil end Lukaku. Han bevæger sig voldsomt inde i feltet, så jeg vil nok sige, at han var den sværeste, lyder det fra Thomas Kristensen.

Hvilke oplevelser i Serie A står klarest i din hukommelse efter halvandet år i ligaen?

– Der er flere højdepunkter. Debuten. 1-0-sejren ude mod Juventus i sidste sæson. Overlevelsen i sidste kamp i sidste sæson. Fuldstændigt vanvittig oplevelse og situation, vi var i der. Vi var under voldsomt pres, men vi formår at redde os selv, siger ‘TK’ og fortsætter:

– I den her sæson vil jeg sige, at det er et kæmpe personligt statement for mig selv at komme tilbage fra min skade og komme tilbage i startelleveren igen og nu kunne mærke en kæmpe fremgang i mit spil. Det er de fire højdepunkter fra min tid hernede, vil jeg sige.

Hvordan oplevede du presset i sidste sæson, hvor Udinese var i fare for at rykke ned indtil sidste spillerunde?

– Der er klubber i Italien, hvor der er større pres fra fanbasen, men der er også det her med klubbens historie. Jeg kommer herned og får rimeligt hurtigt sat mig på en plads, hvor jeg føler, at jeg har en stor indflydelse og en stor andel i resultaterne. Så det her med lige pludselig at ligge et sted, hvor du faktisk kan rykke ned med en klub for første gang… det er ikke noget, man løber og tænker ekstremt meget over, men det er da i baghovedet.

– Det er vigtigt at holde en klub som Udinese oppe i den bedste række. Det betyder voldsomt meget for byen og folk rundt om klubben. Det er ikke noget, der betyder mere end, at vi selvfølgelig skal spille med i det bedste selskab. Vi kigger sådan set også opad. Det er klart, at efter en mareridtssæson sidste år, der skal man lige finde fødderne igen og sørge for at få det mest basale på plads i den her sæson, men ellers kigger vi opad, lyder det afslutningsvist fra Thomas Kristensen.

Det er i aften kl. 20.45, at Napoli og Udinese mødes i Serie A.

Kampen kan ses på TV 2 Play.





LIVE

TransferLIVE: Her Michael Falkesgaards nye klub


Afsløring: FC København tæt på køb af Suzuki

FCK-stjerne i klubskifte?

Nu reagerer Roskilde Festival på fan-slagsmål

Transfer: Rasmus Falk rejser hjem fra træningslejr

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

‘En dyr fejl’

Millionbud – nægter at slippe dansk målræv


EKSKLUSIVT

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede


FCK-retur droppet

Brøndby-duo skal væk

Kæmpe Premier League-transfer forgylder FCM

FCK- og Brøndby-fans i masseslagsmål



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Disse Superliga-spillere er nu kontraktfri

Kristoffer Olsson præsenteret i ny klub

Dansker i stor Wimbledon-triumf

Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen

Giver grønt lys til stor transfer


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Bekræftet – nu er FC København-emne gratis

Vanvittigt vindue: Lyngby accepterer endnu et bud

Det kan ende helt galt

Brøndby-scoop? ‘Jeg tror, han bliver en succes’

Afsløring: Brøndby nærmer sig ny stopper

FC København-handel er gået i hårdknude

Vil af med Sory Kaba



Afsløring: FCN tæt på køb af dansk profil

Nu kan de hentes gratis

Schmedes bekræfter: Vi er interesseret

Ny FCK’er er tiltænkt reserverolle

– Det virker bare lidt mærkeligt


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Overrasket over Nørgaard-salg: ‘Jeg er knust’

Afsløring: FCN-assistent afviser Allsvenskan-job

Benfica forhandler med Serie A-klub om dansker

Prøv det her: Nu kan du købe Superliga-spillere!

Arsenal lurer på Thomas Franks drømmetransfer

Snupper stjernefrø for næsen af konkurrenter

Overraskende Christian Eriksen-skifte?



Holger Rune-fadæse går verden rundt

Henter Emil Riis

Afviser millionbud fra Superliga-klub

Afsløring: Brøndby forhandler med West Ham

Rekorddyr: ‘Jeg har prøvet det før i Aarhus’

Forvandlet Tauson spiller sig videre i Wimbledon

Nu starter EM for kvinder – her er overblikket

Tour de France-optakt: Som Messi og Ronaldo

Manchester City ude efter dramatisk nederlag

Kongeklø til Den Gamle Dame

Raser: ‘Det her er en sæbeopera’

Engelsk profil kan afløse Ramus Højlund



Skandale! I har givet op, DBU

Her er Tour-stjernernes forhold til fodbold

Transferdrama: Manchester United har 15 dage