For halvandet år siden rykkede han fra AGF til Udinese i en kæmpe transfer, der kan ende helt oppe på 60 millioner kroner, og Thomas Kristensens debutsæson i Serie A blev også en dramatisk affære, da Udinese først i sidste spillerunde undgik nedrykning.
Den 23-årige dansker har været en stor succes i Udinese, hvor han har været fast starter fra begyndelsen af, og i et interview med Tipsbladet ser Thomas Kristensen også tilbage på sit italienske eventyr med stor tilfredshed, selvom han i efteråret løb ind i et skadesforløb, der holdt ham ude i et par måneder.
– Det er klart, at første sæson var bøvlet. Jeg fik den spilletid, jeg skulle have, og jeg var inde i en voldsom fin udvikling, så personligt var det fedt, og sæsonen ender også med, at vi bliver oppe. Så det var i bund og grund en fin debutsæson, og så er det klart, at jeg var tiltænkt en større rolle i den her sæson, siger Thomas Kristensen og fortsætter:
– Jeg havde også selv en forventning om, at jeg skulle gribe den nye sæson stærkt an, men jeg løber så ind et par skader, der holder mig ude, og som sætter lidt en stopper for for den fine udvikling, jeg var inde i. Men jeg har så arbejdet stenhårdt på at komme tilbage, og jeg har formået igen at få en startplads, og jeg begynder for alvor igen at mærke en stærk udgave af mig selv nu.
I sidste weekend hentede Udinese holdets første sejr i 2025, selvom Venezia-danskeren Christian Gytkjær fik udlignet til 2-2 i slutfasen.
– Det var en vigtig sejr. Der var ikke nogen som helst tvivl om, at det var en kamp, som vi skulle vinde. Langt hen ad vejen gik det også efter planen, men lige pludselig mister vi grebet på kampen og lukker to dødboldsmål ind. Men vi får heldigvis scoret det mål (til 3-2, red.), der giver os de tre lange (point, red.), som betyder, at vi igen ligger lunt i svinget. Det var en sejr, der var tiltrængt. Den var vigtig, lyder det fra Thomas Kristensen.
Udinese ligger aktuelt på 10. pladsen, med god afstand til nedrykningsstregen, og ifølge ‘TK’ har klubben fra Udine da også mere kvalitet i denne sæson.
– Generelt har sæsonen været op og ned indtil nu, men med et højere bundniveau end sidste år og med færre lange perioder uden en sejr. Vi har maksimalt gået fem-seks kampe uden en sejr, mens vi i sidste sæson fik vores første sejr efter 12-13 kampe.
– Forskellen er, at vi i den her sæson kom voldsomt godt fra start, hvilket gav os lidt mere plads og tid til at arbejde. Kvaliteten er også en anden nu. Vi er flere, der nu har vores andet år sammen, og det er klart, at det giver noget mere rytme i spillet her i det andet år, siger Thomas Kristensen.

Thomas Kristensen og Udinese skal i aften forsøge at tage revanche mod Scott McTominay og Napoli, der i december vandt 3-1 i Udine (Foto: Alamy).
‘Fuldstændigt vanvittig oplevelse’
I aften står Thomas Kristensen og Udinese overfor en udfordring af de større, da der venter en udekamp mod Serie A’s tophold Napoli på Stadio Diego Armando Maradona.
– De er ekstremt stærke, og de har fået nogle gode tilføjelser til deres hold, i form af McTominay, Lukaku og David Neres, og Buongiorno i forsvaret. Inter og Napoli er de to stærkeste hold lige nu og her, vil jeg sige, så det bliver en spændende kamp på søndag mod et formstærkt Napoli-hold på udebane, siger Thomas Kristensen.
Hvem er den bedste spiller, du har stået overfor i Italien?
– Det er klart, at jeg har stået overfor nogle store navne. Nu har jeg jo spillet i en tremandsbagkæde, hvor jeg har ligget ude til højre i denne sæson og ude til venstre i sidste sæson, så det har egentlig mere været kanter, jeg har været oppe imod.
– Men jeg vil sige Duvan Zapata fra Torino. Man skulle ikke lige tro, at det var ham, der var den sværeste, men han er bare lige så stærk som Lukaku, men så lidt mere fleksibel og mobil end Lukaku. Han bevæger sig voldsomt inde i feltet, så jeg vil nok sige, at han var den sværeste, lyder det fra Thomas Kristensen.
Hvilke oplevelser i Serie A står klarest i din hukommelse efter halvandet år i ligaen?
– Der er flere højdepunkter. Debuten. 1-0-sejren ude mod Juventus i sidste sæson. Overlevelsen i sidste kamp i sidste sæson. Fuldstændigt vanvittig oplevelse og situation, vi var i der. Vi var under voldsomt pres, men vi formår at redde os selv, siger ‘TK’ og fortsætter:
– I den her sæson vil jeg sige, at det er et kæmpe personligt statement for mig selv at komme tilbage fra min skade og komme tilbage i startelleveren igen og nu kunne mærke en kæmpe fremgang i mit spil. Det er de fire højdepunkter fra min tid hernede, vil jeg sige.
Hvordan oplevede du presset i sidste sæson, hvor Udinese var i fare for at rykke ned indtil sidste spillerunde?
– Der er klubber i Italien, hvor der er større pres fra fanbasen, men der er også det her med klubbens historie. Jeg kommer herned og får rimeligt hurtigt sat mig på en plads, hvor jeg føler, at jeg har en stor indflydelse og en stor andel i resultaterne. Så det her med lige pludselig at ligge et sted, hvor du faktisk kan rykke ned med en klub for første gang… det er ikke noget, man løber og tænker ekstremt meget over, men det er da i baghovedet.
– Det er vigtigt at holde en klub som Udinese oppe i den bedste række. Det betyder voldsomt meget for byen og folk rundt om klubben. Det er ikke noget, der betyder mere end, at vi selvfølgelig skal spille med i det bedste selskab. Vi kigger sådan set også opad. Det er klart, at efter en mareridtssæson sidste år, der skal man lige finde fødderne igen og sørge for at få det mest basale på plads i den her sæson, men ellers kigger vi opad, lyder det afslutningsvist fra Thomas Kristensen.
Det er i aften kl. 20.45, at Napoli og Udinese mødes i Serie A.
Kampen kan ses på TV 2 Play.
LIVE
LIVE: Superliga-klub straffet økonomisk
Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
TOPNYHED
Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
INTERVIEW
Jonas Schwartz lander nyt job
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef
Brøndby-stjerne melder ud om svær periode
Dansker topper vild liste med Messi og Kane
NYHEDER
Skal han på landsholdet, Riemer?
NYHEDER
Superligaklub præsenterer millionoverskud
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
MEDIE
Medie afslører møde med Deco
Dansk træner storroses
STORT INTERVIEW
På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
NYHEDER
Hjulmand vinder i Hamborg
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
Reagerer på Brøndby-bombe
STORT INTERVIEW
Trist Zeca sender klar opfordring til FCK
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
Newcastle-dansker nedlægger Manchester United
NYHEDER
Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer
EKSKLUSIVT
Dansk milliardær smider 75.000
Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler
INTERVIEW
Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’
Langer ud efter trænerlegende
AVIS
– Albert Grønbæk har nok 7 kampe
AVIS
Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
MEDIE
David Nielsen tæt på fyring
HELT VILDT
38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler
NYHEDER
Køber engelsk klub
TOPNYHED
Bombe: Schmedes siger op i Brøndby
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
TOPNYHED
Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup
NYHEDER
‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd
NYHEDER
Bo Henriksen lander TV-job
NYHEDER
Victor Nelsson topper international impact-liste
HELT VILDT
Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
I chok over Manchester United
NYHEDER
FCM henter svensk forsvarstalent
DAGENS SPILFORSLAG
Jævnbyrdighed i Lyon
NYHEDER
Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig
NYHEDER
Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent
NYHEDER
Arteta afviser kritik fra kollega
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
OPTAKT
Newcastle – Manchester United
NYHEDER
Jubler over Benjamin Schmedes
Her kan du se Newcastle mod Manchester United