Di Marzio bekræfter: Kæmpe klubber jagter Frendrup

Morten Frendrup bliver fulgt nøje af flere store klubber, som ifølge Gianluca Di Marzio står klar i kulissen til at hente ham til sommer.



Han er blevet en kæmpe stjerne i pestoens vugge.

Morten Frendrup har haft stor succes, siden han forlod Brøndby IF, og har i denne sæson imponeret stort for sin klub Genoa, hvor han også ved flere lejligheder har båret anførerbindet.

Derfor bliver der også lagt mærke til midtbanespilleren i ind- og udland, hvor han i det seneste transfervindue blev rygtet kraftigt væk fra Serie A-klubben.

Overfor Tipsbladets søstersite SpilXperten bekræfter transferjournalisten Gianluca Di Marzio, at der har været bud på Morten Frendrup fra nogle af de rivaliserende hold i støvlelandet, men at Genoa ikke ville sælge danskeren i januar – men det kan være anderledes til sommer.

– Genoa ville ikke sælge Frendrup i januar, men både Fiorentina og Atalanta overvejede muligheden for at få ham, og jeg tror, at de kan gøre mere ved det her til sommer. Hvis enten Atalanta, Fiorentina eller Milan kommer med det rigtige bud, så lytter Genoa også til det, siger han til SpilXperten.

– Genoa er nødt til at sælge én til to spillere hvert transfervindue, og det er det rette tidspunkt nu for Frendrup, og der er mange italienske klubber, der følger ham.

Det er imidlertid ikke kun i Italien, at de er helt vilde med Morten Frendrup, også Liverpool, der cruiser mod det engelske mesterskab, har udvist interesse for danskeren.

– Også i Premier League scouter Liverpool ham, men jeg tror, at han er et større transfermål i Italien, hvor både Fiorentina, Atalanta og Milan vil have ham, men også Napoli, hvis Anguissa skal erstattes, fordi så kan Frendrup blive den erstatning, afslutter Gianluca Di Marzio.

Morten Frendrup står aktuelt noteret for 121 kampe for Genoa og en enkelt landskamp for Danmark.







LIVE

Superliga-LIVE: FCK forlænger

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Afsløring: FC København afviser millionbud

Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

Anton Gaaei-handel meldes død



LIVE

TransferLIVE: De er tæt på Valdemar Lund

FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Thomasberg vinder i sin OB-debut

Stor ændring i AGF?



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’

Transferkollaps: Napoli truer med retssag

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah

Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp

Dansker scorer mod Barcelona

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

– FCK-stjerne er ‘helt ved siden af sig selv’

AGF i kontakt om norsk angriber 

Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring