Di Marzio bekræfter: Kæmpe klubber jagter Frendrup

Morten Frendrup bliver fulgt nøje af flere store klubber, som ifølge Gianluca Di Marzio står klar i kulissen til at hente ham til sommer.



Han er blevet en kæmpe stjerne i pestoens vugge.

Morten Frendrup har haft stor succes, siden han forlod Brøndby IF, og har i denne sæson imponeret stort for sin klub Genoa, hvor han også ved flere lejligheder har båret anførerbindet.

Derfor bliver der også lagt mærke til midtbanespilleren i ind- og udland, hvor han i det seneste transfervindue blev rygtet kraftigt væk fra Serie A-klubben.

Overfor Tipsbladets søstersite SpilXperten bekræfter transferjournalisten Gianluca Di Marzio, at der har været bud på Morten Frendrup fra nogle af de rivaliserende hold i støvlelandet, men at Genoa ikke ville sælge danskeren i januar – men det kan være anderledes til sommer.

– Genoa ville ikke sælge Frendrup i januar, men både Fiorentina og Atalanta overvejede muligheden for at få ham, og jeg tror, at de kan gøre mere ved det her til sommer. Hvis enten Atalanta, Fiorentina eller Milan kommer med det rigtige bud, så lytter Genoa også til det, siger han til SpilXperten.

– Genoa er nødt til at sælge én til to spillere hvert transfervindue, og det er det rette tidspunkt nu for Frendrup, og der er mange italienske klubber, der følger ham.

Det er imidlertid ikke kun i Italien, at de er helt vilde med Morten Frendrup, også Liverpool, der cruiser mod det engelske mesterskab, har udvist interesse for danskeren.

– Også i Premier League scouter Liverpool ham, men jeg tror, at han er et større transfermål i Italien, hvor både Fiorentina, Atalanta og Milan vil have ham, men også Napoli, hvis Anguissa skal erstattes, fordi så kan Frendrup blive den erstatning, afslutter Gianluca Di Marzio.

Morten Frendrup står aktuelt noteret for 121 kampe for Genoa og en enkelt landskamp for Danmark.





MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

Massiv kritik efter skandaløse scener

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

‘Det er ringe ad helvede til’

Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

De bliver monstersalg til sommer

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Disse to er færdige i Brøndby

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Ruben Amorim favorit til dette job

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Fredericia er nærmest rykket ned

Magiske Messi slår til igen

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Randers FC – OB

FCK kørte Silkeborg over

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Daniel Wass stopper karrieren om et år