Di Marzio bekræfter: Kæmpe klubber jagter Frendrup

Morten Frendrup bliver fulgt nøje af flere store klubber, som ifølge Gianluca Di Marzio står klar i kulissen til at hente ham til sommer.



Han er blevet en kæmpe stjerne i pestoens vugge.

Morten Frendrup har haft stor succes, siden han forlod Brøndby IF, og har i denne sæson imponeret stort for sin klub Genoa, hvor han også ved flere lejligheder har båret anførerbindet.

Derfor bliver der også lagt mærke til midtbanespilleren i ind- og udland, hvor han i det seneste transfervindue blev rygtet kraftigt væk fra Serie A-klubben.

Overfor Tipsbladets søstersite SpilXperten bekræfter transferjournalisten Gianluca Di Marzio, at der har været bud på Morten Frendrup fra nogle af de rivaliserende hold i støvlelandet, men at Genoa ikke ville sælge danskeren i januar – men det kan være anderledes til sommer.

– Genoa ville ikke sælge Frendrup i januar, men både Fiorentina og Atalanta overvejede muligheden for at få ham, og jeg tror, at de kan gøre mere ved det her til sommer. Hvis enten Atalanta, Fiorentina eller Milan kommer med det rigtige bud, så lytter Genoa også til det, siger han til SpilXperten.

– Genoa er nødt til at sælge én til to spillere hvert transfervindue, og det er det rette tidspunkt nu for Frendrup, og der er mange italienske klubber, der følger ham.

Det er imidlertid ikke kun i Italien, at de er helt vilde med Morten Frendrup, også Liverpool, der cruiser mod det engelske mesterskab, har udvist interesse for danskeren.

– Også i Premier League scouter Liverpool ham, men jeg tror, at han er et større transfermål i Italien, hvor både Fiorentina, Atalanta og Milan vil have ham, men også Napoli, hvis Anguissa skal erstattes, fordi så kan Frendrup blive den erstatning, afslutter Gianluca Di Marzio.

Morten Frendrup står aktuelt noteret for 121 kampe for Genoa og en enkelt landskamp for Danmark.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie

Respekt og træthed kan betyde få mål

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Bischoff-comeback? Nu er han fyret



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Neestrup jagtes af storklub

Vil hente FC Midtjylland-profil

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Fortryder FC Barcelona-transfer

Chelsea – Tottenham

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Færdig: Nu er han rejst til København

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Dansk stortalents værdi eksploderer

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!

AGF jagter hollandsk talent

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

I dialog – stor klub vil have denne dansker

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Lewandowski forlader FC Barcelona