Di Marzio bekræfter: Kæmpe klubber jagter Frendrup

Morten Frendrup bliver fulgt nøje af flere store klubber, som ifølge Gianluca Di Marzio står klar i kulissen til at hente ham til sommer.



Han er blevet en kæmpe stjerne i pestoens vugge.

Morten Frendrup har haft stor succes, siden han forlod Brøndby IF, og har i denne sæson imponeret stort for sin klub Genoa, hvor han også ved flere lejligheder har båret anførerbindet.

Derfor bliver der også lagt mærke til midtbanespilleren i ind- og udland, hvor han i det seneste transfervindue blev rygtet kraftigt væk fra Serie A-klubben.

Overfor Tipsbladets søstersite SpilXperten bekræfter transferjournalisten Gianluca Di Marzio, at der har været bud på Morten Frendrup fra nogle af de rivaliserende hold i støvlelandet, men at Genoa ikke ville sælge danskeren i januar – men det kan være anderledes til sommer.

– Genoa ville ikke sælge Frendrup i januar, men både Fiorentina og Atalanta overvejede muligheden for at få ham, og jeg tror, at de kan gøre mere ved det her til sommer. Hvis enten Atalanta, Fiorentina eller Milan kommer med det rigtige bud, så lytter Genoa også til det, siger han til SpilXperten.

– Genoa er nødt til at sælge én til to spillere hvert transfervindue, og det er det rette tidspunkt nu for Frendrup, og der er mange italienske klubber, der følger ham.

Det er imidlertid ikke kun i Italien, at de er helt vilde med Morten Frendrup, også Liverpool, der cruiser mod det engelske mesterskab, har udvist interesse for danskeren.

– Også i Premier League scouter Liverpool ham, men jeg tror, at han er et større transfermål i Italien, hvor både Fiorentina, Atalanta og Milan vil have ham, men også Napoli, hvis Anguissa skal erstattes, fordi så kan Frendrup blive den erstatning, afslutter Gianluca Di Marzio.

Morten Frendrup står aktuelt noteret for 121 kampe for Genoa og en enkelt landskamp for Danmark.







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Stort medie hylder AGF-profil



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

FC Midtjylland henter ny back



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus