Di Marzio bekræfter: Kæmpe klubber jagter Frendrup

Morten Frendrup bliver fulgt nøje af flere store klubber, som ifølge Gianluca Di Marzio står klar i kulissen til at hente ham til sommer.



Han er blevet en kæmpe stjerne i pestoens vugge.

Morten Frendrup har haft stor succes, siden han forlod Brøndby IF, og har i denne sæson imponeret stort for sin klub Genoa, hvor han også ved flere lejligheder har båret anførerbindet.

Derfor bliver der også lagt mærke til midtbanespilleren i ind- og udland, hvor han i det seneste transfervindue blev rygtet kraftigt væk fra Serie A-klubben.

Overfor Tipsbladets søstersite SpilXperten bekræfter transferjournalisten Gianluca Di Marzio, at der har været bud på Morten Frendrup fra nogle af de rivaliserende hold i støvlelandet, men at Genoa ikke ville sælge danskeren i januar – men det kan være anderledes til sommer.

– Genoa ville ikke sælge Frendrup i januar, men både Fiorentina og Atalanta overvejede muligheden for at få ham, og jeg tror, at de kan gøre mere ved det her til sommer. Hvis enten Atalanta, Fiorentina eller Milan kommer med det rigtige bud, så lytter Genoa også til det, siger han til SpilXperten.

– Genoa er nødt til at sælge én til to spillere hvert transfervindue, og det er det rette tidspunkt nu for Frendrup, og der er mange italienske klubber, der følger ham.

Det er imidlertid ikke kun i Italien, at de er helt vilde med Morten Frendrup, også Liverpool, der cruiser mod det engelske mesterskab, har udvist interesse for danskeren.

– Også i Premier League scouter Liverpool ham, men jeg tror, at han er et større transfermål i Italien, hvor både Fiorentina, Atalanta og Milan vil have ham, men også Napoli, hvis Anguissa skal erstattes, fordi så kan Frendrup blive den erstatning, afslutter Gianluca Di Marzio.

Morten Frendrup står aktuelt noteret for 121 kampe for Genoa og en enkelt landskamp for Danmark.





Optakt til AGF - Brøndby IF LIVE

TransferLIVE: AGF bekræfter transfer

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Tager kontakt om Kamil Grabara 

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Knuser transferrekord



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Supercomputer: De vinder VM



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

Afslører detaljer om Brøndby-skifte

Frankrig – Marokko



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er danskers millionløn i Lazio

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Ekspert om Svensson: ‘En presbold’

Forventer klubskifte