Dorgu er holdets bedste: Fansene tillader det ikke

Patrick Dorgu mangler bestemt ikke bejlere i øjeblikket, men Lecce sælger næppe den danske landsholdsspiller denne vinter. Dorgu er nemlig uundværlig for klubbens kamp for at undgå nedrykning og et salg vil gøre tilhængerne vrede, lyder det fra transferjournalisten Gianluca Di Marzio.



En af de mest eftertragtede danskere i øjeblikket er Patrick Dorgu, men den 20-årige kantspiller ryger næppe videre til januar. 

Sådan lyder det fra den italienske transferjournalist Gianluca Di Marzio, der samtidig understreger, at Patrick Dorgu er i gang med sin sidste sæson i Lecce. 

– Lecce kan ikke sige nej til store tilbud, for det er en lille klub, og det er den måde, de arbejder på. De køber spillere ret billigt for at sælge dem for mange penge, men lige nu har de brug for dem, for han er deres bedste spiller. 

– De har brug for ham for at undgå nedrykning, så det bliver svært for klubber at købe ham til januar, for det vil få fansene til at skabe problemer for klubben, siger Gianluca Di Marzio til Tipsbladet.

Selvom Patrick Dorgu snart er fortid i Lecce, er det meget sandsynligt, at den danske landsholdsspiller fortsætter karrieren i det sydlige Italien. 

– Jeg ved, at Napoli er forelsket i ham. Antonio Conte og sportsdirektøren er forelskede i ham, så det kan ske til juni. Men jeg tror, at andre klubber også melder sig ind i kapløbet. Der er mange klubber i Italien, Tyskland og Frankrig, der følger Dorgu, så han kommer til at blive solgt til sommer. 

– Han fortjener at spille for en bedre klub, og Napoli kommer helt sikkert til at forsøge at hente ham, lyder det fra Gianluca Di Marzio. 

Patrick Dorgu skiftede til Lecce fra FC Nordsjælland i sommeren 2022 og tilbragte sin første sæson i støvlelandet på Lecces Primavera-mandskab, inden han blev rykket op på førsteholdet i sommeren 2023. 

I denne sæson har Patrick Dorgu scoret tre mål i 13 Serie A-kampe. 






TransferLIVE: Henter talent i FC Midtjylland




LIVE

VM-LIVE: Sådan starter Argentina og Østrig

FC Københavns talenter gør rent bord

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

FCK går på rov i Viborg

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Et skridt tættere Englands største stadion

Lurer på Superliga-stjerne



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

Her kan du se Argentina mod Østrig

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Forgyldt – det tjener Beckham under VM



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Storklubber kæmper om danskers underskrift

Lyngby Boldklub sælger profil

Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Argentina – Østrig

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia

Norge – Senegal

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Frankrig – Irak

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber