Dorgu er holdets bedste: Fansene tillader det ikke

Patrick Dorgu mangler bestemt ikke bejlere i øjeblikket, men Lecce sælger næppe den danske landsholdsspiller denne vinter. Dorgu er nemlig uundværlig for klubbens kamp for at undgå nedrykning og et salg vil gøre tilhængerne vrede, lyder det fra transferjournalisten Gianluca Di Marzio.



En af de mest eftertragtede danskere i øjeblikket er Patrick Dorgu, men den 20-årige kantspiller ryger næppe videre til januar. 

Sådan lyder det fra den italienske transferjournalist Gianluca Di Marzio, der samtidig understreger, at Patrick Dorgu er i gang med sin sidste sæson i Lecce. 

– Lecce kan ikke sige nej til store tilbud, for det er en lille klub, og det er den måde, de arbejder på. De køber spillere ret billigt for at sælge dem for mange penge, men lige nu har de brug for dem, for han er deres bedste spiller. 

– De har brug for ham for at undgå nedrykning, så det bliver svært for klubber at købe ham til januar, for det vil få fansene til at skabe problemer for klubben, siger Gianluca Di Marzio til Tipsbladet.

Selvom Patrick Dorgu snart er fortid i Lecce, er det meget sandsynligt, at den danske landsholdsspiller fortsætter karrieren i det sydlige Italien. 

– Jeg ved, at Napoli er forelsket i ham. Antonio Conte og sportsdirektøren er forelskede i ham, så det kan ske til juni. Men jeg tror, at andre klubber også melder sig ind i kapløbet. Der er mange klubber i Italien, Tyskland og Frankrig, der følger Dorgu, så han kommer til at blive solgt til sommer. 

– Han fortjener at spille for en bedre klub, og Napoli kommer helt sikkert til at forsøge at hente ham, lyder det fra Gianluca Di Marzio. 

Patrick Dorgu skiftede til Lecce fra FC Nordsjælland i sommeren 2022 og tilbragte sin første sæson i støvlelandet på Lecces Primavera-mandskab, inden han blev rykket op på førsteholdet i sommeren 2023. 

I denne sæson har Patrick Dorgu scoret tre mål i 13 Serie A-kampe. 





Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark




LIVE

TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Thomas Frank overrasker: De vinder VM



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Nu melder Christian Eriksen ud

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Økonomiske problemer – bud på dansk profil

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller

Mourinho får treårig aftale som ny Real-træner

City med vildt rekordbud



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Optakt: Sydkorea – Tjekkiet

Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan