En af de mest eftertragtede danskere i øjeblikket er Patrick Dorgu, men den 20-årige kantspiller ryger næppe videre til januar.
Sådan lyder det fra den italienske transferjournalist Gianluca Di Marzio, der samtidig understreger, at Patrick Dorgu er i gang med sin sidste sæson i Lecce.
– Lecce kan ikke sige nej til store tilbud, for det er en lille klub, og det er den måde, de arbejder på. De køber spillere ret billigt for at sælge dem for mange penge, men lige nu har de brug for dem, for han er deres bedste spiller.
– De har brug for ham for at undgå nedrykning, så det bliver svært for klubber at købe ham til januar, for det vil få fansene til at skabe problemer for klubben, siger Gianluca Di Marzio til Tipsbladet.
Selvom Patrick Dorgu snart er fortid i Lecce, er det meget sandsynligt, at den danske landsholdsspiller fortsætter karrieren i det sydlige Italien.
– Jeg ved, at Napoli er forelsket i ham. Antonio Conte og sportsdirektøren er forelskede i ham, så det kan ske til juni. Men jeg tror, at andre klubber også melder sig ind i kapløbet. Der er mange klubber i Italien, Tyskland og Frankrig, der følger Dorgu, så han kommer til at blive solgt til sommer.
– Han fortjener at spille for en bedre klub, og Napoli kommer helt sikkert til at forsøge at hente ham, lyder det fra Gianluca Di Marzio.
Patrick Dorgu skiftede til Lecce fra FC Nordsjælland i sommeren 2022 og tilbragte sin første sæson i støvlelandet på Lecces Primavera-mandskab, inden han blev rykket op på førsteholdet i sommeren 2023.
I denne sæson har Patrick Dorgu scoret tre mål i 13 Serie A-kampe.
LIVE
TransferLIVE: Her er FC Midtjyllands nye spiller
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
LIVE
VM-LIVE: Norge melder om svimlende seertal
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’
NYHEDER
Andreas Christensen forlænger med FC Barcelona
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
England – DR Congo
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
Belgien – Senegal
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
MEDIE
Dansk landsholdsspiller er topprioritet
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
NYHEDER