En af de mest eftertragtede danskere i øjeblikket er Patrick Dorgu, men den 20-årige kantspiller ryger næppe videre til januar.
Sådan lyder det fra den italienske transferjournalist Gianluca Di Marzio, der samtidig understreger, at Patrick Dorgu er i gang med sin sidste sæson i Lecce.
– Lecce kan ikke sige nej til store tilbud, for det er en lille klub, og det er den måde, de arbejder på. De køber spillere ret billigt for at sælge dem for mange penge, men lige nu har de brug for dem, for han er deres bedste spiller.
– De har brug for ham for at undgå nedrykning, så det bliver svært for klubber at købe ham til januar, for det vil få fansene til at skabe problemer for klubben, siger Gianluca Di Marzio til Tipsbladet.
Selvom Patrick Dorgu snart er fortid i Lecce, er det meget sandsynligt, at den danske landsholdsspiller fortsætter karrieren i det sydlige Italien.
– Jeg ved, at Napoli er forelsket i ham. Antonio Conte og sportsdirektøren er forelskede i ham, så det kan ske til juni. Men jeg tror, at andre klubber også melder sig ind i kapløbet. Der er mange klubber i Italien, Tyskland og Frankrig, der følger Dorgu, så han kommer til at blive solgt til sommer.
– Han fortjener at spille for en bedre klub, og Napoli kommer helt sikkert til at forsøge at hente ham, lyder det fra Gianluca Di Marzio.
Patrick Dorgu skiftede til Lecce fra FC Nordsjælland i sommeren 2022 og tilbragte sin første sæson i støvlelandet på Lecces Primavera-mandskab, inden han blev rykket op på førsteholdet i sommeren 2023.
I denne sæson har Patrick Dorgu scoret tre mål i 13 Serie A-kampe.
EKSKLUSIVT Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Patrick Mortensen kunne ikke sige nej til Brøndby
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
TRANSFER
Uventet skifte?
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
MEDIE
De vil have Rashford
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
NYHEDER