En af de mest eftertragtede danskere i øjeblikket er Patrick Dorgu, men den 20-årige kantspiller ryger næppe videre til januar.
Sådan lyder det fra den italienske transferjournalist Gianluca Di Marzio, der samtidig understreger, at Patrick Dorgu er i gang med sin sidste sæson i Lecce.
– Lecce kan ikke sige nej til store tilbud, for det er en lille klub, og det er den måde, de arbejder på. De køber spillere ret billigt for at sælge dem for mange penge, men lige nu har de brug for dem, for han er deres bedste spiller.
– De har brug for ham for at undgå nedrykning, så det bliver svært for klubber at købe ham til januar, for det vil få fansene til at skabe problemer for klubben, siger Gianluca Di Marzio til Tipsbladet.
Selvom Patrick Dorgu snart er fortid i Lecce, er det meget sandsynligt, at den danske landsholdsspiller fortsætter karrieren i det sydlige Italien.
– Jeg ved, at Napoli er forelsket i ham. Antonio Conte og sportsdirektøren er forelskede i ham, så det kan ske til juni. Men jeg tror, at andre klubber også melder sig ind i kapløbet. Der er mange klubber i Italien, Tyskland og Frankrig, der følger Dorgu, så han kommer til at blive solgt til sommer.
– Han fortjener at spille for en bedre klub, og Napoli kommer helt sikkert til at forsøge at hente ham, lyder det fra Gianluca Di Marzio.
Patrick Dorgu skiftede til Lecce fra FC Nordsjælland i sommeren 2022 og tilbragte sin første sæson i støvlelandet på Lecces Primavera-mandskab, inden han blev rykket op på førsteholdet i sommeren 2023.
I denne sæson har Patrick Dorgu scoret tre mål i 13 Serie A-kampe.
LIVE
VM-LIVE: Hæslig statistik
Zanka ville spille gratis for FC København
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TRANSFER
Jagter FC Barcelona-stjerne
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TIPSBLADET SPECIAL
England tromlede Kroatien – Portugal snublede
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
TOPNYHED
Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
NYHEDER
England sprudlede i underholdende målfest
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
OPTAKT