Efter 11 års ventetid: Inter løfter pokalen

Inter vandt onsdag for ottende gang Coppa Italia, da holdet slog Juventus 4-2 efter forlænget spilletid.



Efter 11 års titeltørke i pokalturneringen lykkedes det onsdag Inter at vinde Coppa Italia.

Det skete i en 4-2 sejr over Juventus. Kampen blev afgjort i forlænget spilletid, efter de to hold spillede 2-2 i de indledende 90 minutter.

Allerede i syvende minut fik Inter hul på bylden, da midtbanespilleren Nicolò Barella modtog bolden uden for feltet, tog et træk ind i banen og sendte bolden sikkert i mål med en velplaceret inderside.

Mens Inter havde mest boldbesiddelse i første halvleg, var det Juventus der førte an i skudstatistikken. Holdets syv skudforsøg var dog ikke nok til at reducere, inden der blev fløjtet til pause.

Til gengæld fik tonen en anden lyd efter halvlegen, hvor Juventus kom godt fra start.

Blot fem minutter inde i anden halvleg fandt et langskud fra Alex Sandro netmaskerne, og tre minutter senere kom endnu en Juventus-spiller på måltavlen.

Det skete, da serbiske Dusan Vlahovic modtog en stikning og efter et fikst træk stod alene over for Inters målmand Samir Handanovic.

Selv om det lykkedes Handanovic at redde første skud, var målmanden forsvarsløs, da Vlahovic samlede bolden op på riposten og sendte andet skud i mål.

Kampen ændrede således karakter i løbet af tre minutter for Inter, som pludselig selv var holdet, der skulle indhente en føring.

I 78. minut fik Inter muligheden for at reducere til 2-2, efter at Leonardo Bonucci i en klodset situation spændte ben for Inters angriber Lautaro Martínez i feltet.

Ansvaret for straffesparket blev tildelt midtbanekreatøren Hakan Çalhanoglu, som på kynisk vis sendte et hårdt skud i øverste højre hjørne af målet.

Ingen af de to hold formåede at score flere mål i de resterende minutter af anden halvleg. Dermed kunne begge hold se frem til forlænget spilletid.

I 99. minut blev Inter endnu engang tildelt et straffespark efter et VAR-tjek fra dommeren. Denne gang blev bolden sendt i venstre målhjørne af Ivan Perisic.

Perisic viste tre minutter senere prøver på sine scoringsevner i åbent spil. Det skete efter en aflevering fra Federico Dimarco, som på fremragende vis blev sendt i målet fra kanten af feltet.

Kroatens andet mål blev en stor mavepuster for Juventus, som gjorde et hæderligt forsøg på at komme tilbage i kampen.

Det lykkedes dog ingen af de to hold at score flere mål, og dermed kunne Inter fejre sin første Coppa Italia-triumf siden 2011.

Det er ottende gang, at Inter vinder pokaltitlen. Juventus har fortsat rekorden for flest pokaltitler med 14 finalesejre.

I Serie A har Inter også mulighed for at vinde en titel. Holdet har med to kampe igen tilbage i sæsonen to point op til AC Milan på førstepladsen.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Thomas Frank scorer sommerjob

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det

Stor hyldest af Mike Tullberg

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Transferfri stjerne i København

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’