FC København er på malmands-jagt, det ved enhver der følger med i Superligaen.
Derfor har mange været sat i forbindelse med førerholdet i Danmark, der ifølge Tipsbladets oplysninger er klar til at sende Theo Sander og Alex Runarsson afsted på nye eventyr i deres karriere.
En af dem, der er blevet kædet sammen med et skifte til hovedstadsklubben er Oliver Christensen, der i starten af måneden i Viaplay udsendelsen Transfer, her mente Per Frimann, at den tidligere danske landsholdskeeper, der har været ude i kulden i Fiorentina var et oplagt bud på en, der kunne løfte niveauet i buret i Parken.
– Jeg synes, man skal kigge mod en dansk målmand i Italien, nemlig Oliver Christensen, der har været i OB. Han er en ret vild fyr, som altid har været spændende at tale med, og så er han en dygtig målmand. Der er mange år tilbage i ham, og jeg tror, han kan begejstre nede bagfra – det synes jeg, FCK har manglet lidt siden Grabara, sagde Per Frimann til Viaplay.
Der er bare langt fra tanke til handling, fordi sandheden er, at der slet ikke har været dialog mellem ‘Gribben fra Kerteminde’ og FCK det fortæller han selv til Tipsbladet.
– Så vidt jeg ved, har der slet ikke været noget omkring FC København, siger han til Tipsbladet og fortsætter
– Det har ikke på nogen måde været aktuelt. Vi fandt ud af det her med den her udlejningsregel, så det indsnævrede jo det hele, så nej, det har ikke været på tale. Jeg har selvfølgelig godt kunnet følge med i, at der har været forskellige eksperter, der har udtalt sig om mig og FC København, men det er ikke noget, der har fyldt det store hos mig, slet ikke efter, man fandt ud af, at det blev i Italien.
Artiklen fortsætter under billedet

Begrænsede muligheder
Den netop føromtalte udlejningsregel er noget så kedeligt som et regelsæt, der gør, at Fiorentina ikke kan sende mere end seks spillere, der ikke er egenavl og under 21, på leje i udlandet. Og den endte også med at spænde ben for, at den danske målmand kunne tage tilbage til Tyskland, hvor han blev sat i forbindelse med et skifte til Paderborn, der meget gerne ville leje danskeren i forsøget på at spille sig tilbage i Bundesligaen.
– Jeg tror måske, at hvis den regel ikke havde været der, kunne jeg godt være endt i Tyskland, men det er svært at sige, hvor tæt det ligesom var på. Det er klart, at det selvfølgelig gjorde mine muligheder mindre, at jeg skulle blive i Italien, men det vigtigste for mig var ikke, om jeg endte i Danmark, Norge, Sverige, Tyskland eller Italien, men at jeg kom et sted hen, hvor jeg kunne få glæden og følelsen ved at spille fodbold tilbage igen. Det betyder ikke så meget, hvor.
Selvom de lidt kringlede paragraffer har sat en stopper for, at der kunne afsøges muligheder i andre lande end Støvlelandet, er det ikke noget, Oliver Christensen på nogen måde ligger søvnløs over, efter at han er endt i Salernitana i de kommende måneder.
– Der er nogle regler for, hvor mange spillere der må udlejes til udlandet. Så jeg kunne umiddelbart ikke komme uden for Italiens grænser, så vi blev nødt til at skifte retning i forhold til at finde noget. Nu er jeg så her, og det er jeg rigtig glad for, forklarer en begejstret Oliver Christensen.
– Selvfølgelig, når man arbejder på nogle forskellige ting, kan det skabe nogle frustrationer, men der er ikke så meget at gøre ved det. Regler er regler, og der var ikke så meget at gøre ved det. Jeg prøver som person ikke at dvæle for meget ved det og forsøgte at holde hovedet koldt, og det lykkedes også at finde et sted, inden transfervinduet lukkede. Jeg synes ikke, det har skabt store frustrationer. Det er ikke sådan, at jeg har ligget i et mørkt rum derhjemme og kigget ind i væggen, fordi jeg ikke kunne komme ud af Italien.
Oliver Christensen fik i weekenden en lyn-debut for sin nye klub, Salernitana, der i et vaskeægte danskeropgør mod Pisa tabte 1-0.
LIVE
TransferLIVE: Aral Simsir er landet
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
Knuser transferrekord
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
VM-spiller alvorligt skadet
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
NYHEDER
Stor nedtur for Superliga-komet
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
Medier jubler over USA’s nedtur
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
NYHEDER
Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
MEDIE
Bundesliga-klub henter FCM-emne
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer
OPTAKT