FC København er på malmands-jagt, det ved enhver der følger med i Superligaen.
Derfor har mange været sat i forbindelse med førerholdet i Danmark, der ifølge Tipsbladets oplysninger er klar til at sende Theo Sander og Alex Runarsson afsted på nye eventyr i deres karriere.
En af dem, der er blevet kædet sammen med et skifte til hovedstadsklubben er Oliver Christensen, der i starten af måneden i Viaplay udsendelsen Transfer, her mente Per Frimann, at den tidligere danske landsholdskeeper, der har været ude i kulden i Fiorentina var et oplagt bud på en, der kunne løfte niveauet i buret i Parken.
– Jeg synes, man skal kigge mod en dansk målmand i Italien, nemlig Oliver Christensen, der har været i OB. Han er en ret vild fyr, som altid har været spændende at tale med, og så er han en dygtig målmand. Der er mange år tilbage i ham, og jeg tror, han kan begejstre nede bagfra – det synes jeg, FCK har manglet lidt siden Grabara, sagde Per Frimann til Viaplay.
Der er bare langt fra tanke til handling, fordi sandheden er, at der slet ikke har været dialog mellem ‘Gribben fra Kerteminde’ og FCK det fortæller han selv til Tipsbladet.
– Så vidt jeg ved, har der slet ikke været noget omkring FC København, siger han til Tipsbladet og fortsætter
– Det har ikke på nogen måde været aktuelt. Vi fandt ud af det her med den her udlejningsregel, så det indsnævrede jo det hele, så nej, det har ikke været på tale. Jeg har selvfølgelig godt kunnet følge med i, at der har været forskellige eksperter, der har udtalt sig om mig og FC København, men det er ikke noget, der har fyldt det store hos mig, slet ikke efter, man fandt ud af, at det blev i Italien.
Artiklen fortsætter under billedet

Begrænsede muligheder
Den netop føromtalte udlejningsregel er noget så kedeligt som et regelsæt, der gør, at Fiorentina ikke kan sende mere end seks spillere, der ikke er egenavl og under 21, på leje i udlandet. Og den endte også med at spænde ben for, at den danske målmand kunne tage tilbage til Tyskland, hvor han blev sat i forbindelse med et skifte til Paderborn, der meget gerne ville leje danskeren i forsøget på at spille sig tilbage i Bundesligaen.
– Jeg tror måske, at hvis den regel ikke havde været der, kunne jeg godt være endt i Tyskland, men det er svært at sige, hvor tæt det ligesom var på. Det er klart, at det selvfølgelig gjorde mine muligheder mindre, at jeg skulle blive i Italien, men det vigtigste for mig var ikke, om jeg endte i Danmark, Norge, Sverige, Tyskland eller Italien, men at jeg kom et sted hen, hvor jeg kunne få glæden og følelsen ved at spille fodbold tilbage igen. Det betyder ikke så meget, hvor.
Selvom de lidt kringlede paragraffer har sat en stopper for, at der kunne afsøges muligheder i andre lande end Støvlelandet, er det ikke noget, Oliver Christensen på nogen måde ligger søvnløs over, efter at han er endt i Salernitana i de kommende måneder.
– Der er nogle regler for, hvor mange spillere der må udlejes til udlandet. Så jeg kunne umiddelbart ikke komme uden for Italiens grænser, så vi blev nødt til at skifte retning i forhold til at finde noget. Nu er jeg så her, og det er jeg rigtig glad for, forklarer en begejstret Oliver Christensen.
– Selvfølgelig, når man arbejder på nogle forskellige ting, kan det skabe nogle frustrationer, men der er ikke så meget at gøre ved det. Regler er regler, og der var ikke så meget at gøre ved det. Jeg prøver som person ikke at dvæle for meget ved det og forsøgte at holde hovedet koldt, og det lykkedes også at finde et sted, inden transfervinduet lukkede. Jeg synes ikke, det har skabt store frustrationer. Det er ikke sådan, at jeg har ligget i et mørkt rum derhjemme og kigget ind i væggen, fordi jeg ikke kunne komme ud af Italien.
Oliver Christensen fik i weekenden en lyn-debut for sin nye klub, Salernitana, der i et vaskeægte danskeropgør mod Pisa tabte 1-0.
LIVE
VM-LIVE: Dansk træner kritiserer VM-regel
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
NYHEDER
Casper Højer er færdig i tyrkisk klub
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
NYHEDER
Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
NYHEDER
Ståle Solbakken i stort forsvar
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
AVIS
Stefan Gartenmann testes i ny klub
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
Supercomputer: Her er VM-finalen
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
Her er Tysklands vej til VM-finalen
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
OPTAKT
Kroatien – Ghana
MEDIE