‘FCK-skifte var ikke aktuelt’

Oliver Christensen blev af Per Frimann set som en mulighed i målet for FC København, der er på markedet efter en keeper. Nu sætter han selv over for Tipsbladet ord på sin egen jagt efter en ny klub i dette transfervindue.



FC København er på malmands-jagt, det ved enhver der følger med i Superligaen.

Derfor har mange været sat i forbindelse med førerholdet i Danmark, der ifølge Tipsbladets oplysninger er klar til at sende Theo Sander og Alex Runarsson afsted på nye eventyr i deres karriere.

En af dem, der er blevet kædet sammen med et skifte til hovedstadsklubben er Oliver Christensen, der i starten af måneden i Viaplay udsendelsen Transfer, her mente Per Frimann, at den tidligere danske landsholdskeeper, der har været ude i kulden i Fiorentina var et oplagt bud på en, der kunne løfte niveauet i buret i Parken.

– Jeg synes, man skal kigge mod en dansk målmand i Italien, nemlig Oliver Christensen, der har været i OB. Han er en ret vild fyr, som altid har været spændende at tale med, og så er han en dygtig målmand. Der er mange år tilbage i ham, og jeg tror, han kan begejstre nede bagfra – det synes jeg, FCK har manglet lidt siden Grabara, sagde Per Frimann til Viaplay.

Der er bare langt fra tanke til handling, fordi sandheden er, at der slet ikke har været dialog mellem ‘Gribben fra Kerteminde’ og FCK det fortæller han selv til Tipsbladet.

– Så vidt jeg ved, har der slet ikke været noget omkring FC København, siger han til Tipsbladet og fortsætter

– Det har ikke på nogen måde været aktuelt. Vi fandt ud af det her med den her udlejningsregel, så det indsnævrede jo det hele, så nej, det har ikke været på tale. Jeg har selvfølgelig godt kunnet følge med i, at der har været forskellige eksperter, der har udtalt sig om mig og FC København, men det er ikke noget, der har fyldt det store hos mig, slet ikke efter, man fandt ud af, at det blev i Italien.

Artiklen fortsætter under billedet

Foto: Alamy

Begrænsede muligheder
Den netop føromtalte udlejningsregel er noget så kedeligt som et regelsæt, der gør, at Fiorentina ikke kan sende mere end seks spillere, der ikke er egenavl og under 21, på leje i udlandet. Og den endte også med at spænde ben for, at den danske målmand kunne tage tilbage til Tyskland, hvor han blev sat i forbindelse med et skifte til Paderborn, der meget gerne ville leje danskeren i forsøget på at spille sig tilbage i Bundesligaen.

– Jeg tror måske, at hvis den regel ikke havde været der, kunne jeg godt være endt i Tyskland, men det er svært at sige, hvor tæt det ligesom var på. Det er klart, at det selvfølgelig gjorde mine muligheder mindre, at jeg skulle blive i Italien, men det vigtigste for mig var ikke, om jeg endte i Danmark, Norge, Sverige, Tyskland eller Italien, men at jeg kom et sted hen, hvor jeg kunne få glæden og følelsen ved at spille fodbold tilbage igen. Det betyder ikke så meget, hvor.

Selvom de lidt kringlede paragraffer har sat en stopper for, at der kunne afsøges muligheder i andre lande end Støvlelandet, er det ikke noget, Oliver Christensen på nogen måde ligger søvnløs over, efter at han er endt i Salernitana i de kommende måneder.

– Der er nogle regler for, hvor mange spillere der må udlejes til udlandet. Så jeg kunne umiddelbart ikke komme uden for Italiens grænser, så vi blev nødt til at skifte retning i forhold til at finde noget. Nu er jeg så her, og det er jeg rigtig glad for, forklarer en begejstret Oliver Christensen.

– Selvfølgelig, når man arbejder på nogle forskellige ting, kan det skabe nogle frustrationer, men der er ikke så meget at gøre ved det. Regler er regler, og der var ikke så meget at gøre ved det. Jeg prøver som person ikke at dvæle for meget ved det og forsøgte at holde hovedet koldt, og det lykkedes også at finde et sted, inden transfervinduet lukkede. Jeg synes ikke, det har skabt store frustrationer. Det er ikke sådan, at jeg har ligget i et mørkt rum derhjemme og kigget ind i væggen, fordi jeg ikke kunne komme ud af Italien.

Oliver Christensen fik i weekenden en lyn-debut for sin nye klub, Salernitana, der i et vaskeægte danskeropgør mod Pisa tabte 1-0.





LEANDERS DOM

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne

Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes

Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Manchester United jagter Liverpool-profil

Dolberg åbner op: Jeg var overrasket

På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov

Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham

AGF lider økonomisk under stadionbyggeri

Færdig i FC Midtjylland?

Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!

Superliga-klub tæt på dansk stortalent

Den første i næsten 40 år

FC København-stjerne straffes af UEFA

Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane

Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?

Superliga-stortalenter topper international liste

UEFA med ny stor FC København-straf

Bo Svensson i spil til stort job

Samler informationer om FCK’er

I svime over Højlund



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård

Choktransfer?

Vild udtalelse om Nathan Trott

‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’

Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!

Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige

Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse

Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr

Trods krise: Freder Superliga-træner

Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?

Sæsonens hurtigste hattrick

Monstertransfer? Han koster 690 millioner

‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund

Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb

Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’

Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt

Real Madrid raser efter anklager om racisme

Inter fryser i Nordnorge

Galatasaray tager vild sejr mod Juventus

Farzam: De kan sælges for over 100 millioner

Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn

Celtic – Stuttgart