FC København er på malmands-jagt, det ved enhver der følger med i Superligaen.
Derfor har mange været sat i forbindelse med førerholdet i Danmark, der ifølge Tipsbladets oplysninger er klar til at sende Theo Sander og Alex Runarsson afsted på nye eventyr i deres karriere.
En af dem, der er blevet kædet sammen med et skifte til hovedstadsklubben er Oliver Christensen, der i starten af måneden i Viaplay udsendelsen Transfer, her mente Per Frimann, at den tidligere danske landsholdskeeper, der har været ude i kulden i Fiorentina var et oplagt bud på en, der kunne løfte niveauet i buret i Parken.
– Jeg synes, man skal kigge mod en dansk målmand i Italien, nemlig Oliver Christensen, der har været i OB. Han er en ret vild fyr, som altid har været spændende at tale med, og så er han en dygtig målmand. Der er mange år tilbage i ham, og jeg tror, han kan begejstre nede bagfra – det synes jeg, FCK har manglet lidt siden Grabara, sagde Per Frimann til Viaplay.
Der er bare langt fra tanke til handling, fordi sandheden er, at der slet ikke har været dialog mellem ‘Gribben fra Kerteminde’ og FCK det fortæller han selv til Tipsbladet.
– Så vidt jeg ved, har der slet ikke været noget omkring FC København, siger han til Tipsbladet og fortsætter
– Det har ikke på nogen måde været aktuelt. Vi fandt ud af det her med den her udlejningsregel, så det indsnævrede jo det hele, så nej, det har ikke været på tale. Jeg har selvfølgelig godt kunnet følge med i, at der har været forskellige eksperter, der har udtalt sig om mig og FC København, men det er ikke noget, der har fyldt det store hos mig, slet ikke efter, man fandt ud af, at det blev i Italien.
Artiklen fortsætter under billedet

Begrænsede muligheder
Den netop føromtalte udlejningsregel er noget så kedeligt som et regelsæt, der gør, at Fiorentina ikke kan sende mere end seks spillere, der ikke er egenavl og under 21, på leje i udlandet. Og den endte også med at spænde ben for, at den danske målmand kunne tage tilbage til Tyskland, hvor han blev sat i forbindelse med et skifte til Paderborn, der meget gerne ville leje danskeren i forsøget på at spille sig tilbage i Bundesligaen.
– Jeg tror måske, at hvis den regel ikke havde været der, kunne jeg godt være endt i Tyskland, men det er svært at sige, hvor tæt det ligesom var på. Det er klart, at det selvfølgelig gjorde mine muligheder mindre, at jeg skulle blive i Italien, men det vigtigste for mig var ikke, om jeg endte i Danmark, Norge, Sverige, Tyskland eller Italien, men at jeg kom et sted hen, hvor jeg kunne få glæden og følelsen ved at spille fodbold tilbage igen. Det betyder ikke så meget, hvor.
Selvom de lidt kringlede paragraffer har sat en stopper for, at der kunne afsøges muligheder i andre lande end Støvlelandet, er det ikke noget, Oliver Christensen på nogen måde ligger søvnløs over, efter at han er endt i Salernitana i de kommende måneder.
– Der er nogle regler for, hvor mange spillere der må udlejes til udlandet. Så jeg kunne umiddelbart ikke komme uden for Italiens grænser, så vi blev nødt til at skifte retning i forhold til at finde noget. Nu er jeg så her, og det er jeg rigtig glad for, forklarer en begejstret Oliver Christensen.
– Selvfølgelig, når man arbejder på nogle forskellige ting, kan det skabe nogle frustrationer, men der er ikke så meget at gøre ved det. Regler er regler, og der var ikke så meget at gøre ved det. Jeg prøver som person ikke at dvæle for meget ved det og forsøgte at holde hovedet koldt, og det lykkedes også at finde et sted, inden transfervinduet lukkede. Jeg synes ikke, det har skabt store frustrationer. Det er ikke sådan, at jeg har ligget i et mørkt rum derhjemme og kigget ind i væggen, fordi jeg ikke kunne komme ud af Italien.
Oliver Christensen fik i weekenden en lyn-debut for sin nye klub, Salernitana, der i et vaskeægte danskeropgør mod Pisa tabte 1-0.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
STORT INTERVIEW
Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Verdensstjerner optræder til historisk VM-show
INTERVIEW