‘FCK-skifte var ikke aktuelt’

Oliver Christensen blev af Per Frimann set som en mulighed i målet for FC København, der er på markedet efter en keeper. Nu sætter han selv over for Tipsbladet ord på sin egen jagt efter en ny klub i dette transfervindue.



FC København er på malmands-jagt, det ved enhver der følger med i Superligaen.

Derfor har mange været sat i forbindelse med førerholdet i Danmark, der ifølge Tipsbladets oplysninger er klar til at sende Theo Sander og Alex Runarsson afsted på nye eventyr i deres karriere.

En af dem, der er blevet kædet sammen med et skifte til hovedstadsklubben er Oliver Christensen, der i starten af måneden i Viaplay udsendelsen Transfer, her mente Per Frimann, at den tidligere danske landsholdskeeper, der har været ude i kulden i Fiorentina var et oplagt bud på en, der kunne løfte niveauet i buret i Parken.

– Jeg synes, man skal kigge mod en dansk målmand i Italien, nemlig Oliver Christensen, der har været i OB. Han er en ret vild fyr, som altid har været spændende at tale med, og så er han en dygtig målmand. Der er mange år tilbage i ham, og jeg tror, han kan begejstre nede bagfra – det synes jeg, FCK har manglet lidt siden Grabara, sagde Per Frimann til Viaplay.

Der er bare langt fra tanke til handling, fordi sandheden er, at der slet ikke har været dialog mellem ‘Gribben fra Kerteminde’ og FCK det fortæller han selv til Tipsbladet.

– Så vidt jeg ved, har der slet ikke været noget omkring FC København, siger han til Tipsbladet og fortsætter

– Det har ikke på nogen måde været aktuelt. Vi fandt ud af det her med den her udlejningsregel, så det indsnævrede jo det hele, så nej, det har ikke været på tale. Jeg har selvfølgelig godt kunnet følge med i, at der har været forskellige eksperter, der har udtalt sig om mig og FC København, men det er ikke noget, der har fyldt det store hos mig, slet ikke efter, man fandt ud af, at det blev i Italien.

Artiklen fortsætter under billedet

Foto: Alamy

Begrænsede muligheder
Den netop føromtalte udlejningsregel er noget så kedeligt som et regelsæt, der gør, at Fiorentina ikke kan sende mere end seks spillere, der ikke er egenavl og under 21, på leje i udlandet. Og den endte også med at spænde ben for, at den danske målmand kunne tage tilbage til Tyskland, hvor han blev sat i forbindelse med et skifte til Paderborn, der meget gerne ville leje danskeren i forsøget på at spille sig tilbage i Bundesligaen.

– Jeg tror måske, at hvis den regel ikke havde været der, kunne jeg godt være endt i Tyskland, men det er svært at sige, hvor tæt det ligesom var på. Det er klart, at det selvfølgelig gjorde mine muligheder mindre, at jeg skulle blive i Italien, men det vigtigste for mig var ikke, om jeg endte i Danmark, Norge, Sverige, Tyskland eller Italien, men at jeg kom et sted hen, hvor jeg kunne få glæden og følelsen ved at spille fodbold tilbage igen. Det betyder ikke så meget, hvor.

Selvom de lidt kringlede paragraffer har sat en stopper for, at der kunne afsøges muligheder i andre lande end Støvlelandet, er det ikke noget, Oliver Christensen på nogen måde ligger søvnløs over, efter at han er endt i Salernitana i de kommende måneder.

– Der er nogle regler for, hvor mange spillere der må udlejes til udlandet. Så jeg kunne umiddelbart ikke komme uden for Italiens grænser, så vi blev nødt til at skifte retning i forhold til at finde noget. Nu er jeg så her, og det er jeg rigtig glad for, forklarer en begejstret Oliver Christensen.

– Selvfølgelig, når man arbejder på nogle forskellige ting, kan det skabe nogle frustrationer, men der er ikke så meget at gøre ved det. Regler er regler, og der var ikke så meget at gøre ved det. Jeg prøver som person ikke at dvæle for meget ved det og forsøgte at holde hovedet koldt, og det lykkedes også at finde et sted, inden transfervinduet lukkede. Jeg synes ikke, det har skabt store frustrationer. Det er ikke sådan, at jeg har ligget i et mørkt rum derhjemme og kigget ind i væggen, fordi jeg ikke kunne komme ud af Italien.

Oliver Christensen fik i weekenden en lyn-debut for sin nye klub, Salernitana, der i et vaskeægte danskeropgør mod Pisa tabte 1-0.






Overbevisende: To chok i Parken




LIVE

LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden

Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Smider Salah-bombe

Melder klart ud: Han har IKKE udløb



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

Afvist – Brøndby undrer sig

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Skidt nyt om Lukas Lerager

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!