Den norske angriber Julian Kristoffersen har haft en noget broget vej til en af de bedste ligaer i verden, som han nu skal prøve sig af i.
Han drog til FC København som bare 16-årig, men slog aldrig rigtig igennem. Siden tog han til Hobro, hvor det i alt blev til 48 Superliga-kampe og seks mål til følge over to en halv sæsoner.
I en alder af bare 22 år tog han i marts 2020 turen til Sydkorea, hvor Jeonnam Dragons stod klar med en kontrakt til den knap to meter høje nordmand. Ikke just det optimale karrierevalg, hvis man drømmer om en karriere i den bedste italienske række Serie A.
Men det er ikke desto mindre lige nøjagtig, hvor han er havnet nu. Det er han, efter han i februar skiftede til Salernitana, der på det tidspunkt lå i den næstbedste italienske række Serie B.
Der skal de ikke spille længere, efter de i sidste spillerunde slog Pescara 3-0 og sikrede sig oprykning til Serie A.
– Det var fedt. Noget jeg aldrig har oplevet før, og jeg tror stadig, de fester her i byen. Det er et mindre for livet, de er helt crazy her, fortæller Julian Kristoffersen til det norske medie Dagbladet.
Julian Kristoffersen kom ikke selv i spil i den sidste spillerunde, og han er det seneste halvår noteret for seks kampe fordelt på 64 minutter. Det fortæller også, at han ikke er den første mand på holdkortet, og den norske Serie A-ekspert, Even Braastad, var også meget overrasket, da han hørte om Kristoffersens skifte til Salernitana.
– Det kom jo som en bombe her i vinter. Han har jo ikke taget valget i blinde, han har vurderet, at det er en klub, hvor potentialet er meget stort, fortæller Braastad til Dagbladet.
Den 24-årige angriber fortæller selv, at han ikke var i tvivl om, at han skulle sige ja, da muligheden bød sig.
– Når de ville have mig, og jeg så, hvor meget fodbold betyder for byen, var der ingen tvivl. Det har altid været en drøm at spille i Italien, helt siden jeg var lille. Så der var ikke så meget at tænke over, da de kom på banen.
Salernitana har ikke været i Serie A siden det forrige årtusinde, da de var oppe og vende i 1998/99 sæsonen.
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
Færdig: Nu er han rejst til København
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
Så er det officielt
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
Lewandowski forlader FC Barcelona
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
FC Nordsjælland tager sig af bronzen
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF