I sommer blev han solgt til Rennes for over 100 millioner kroner, men efter blot en halv sæson i den franske klub er Henrik Meister rykket videre til italienske Pisa på en lejeaftale, der indeholder en købsoption.
Og den 21-årige danske angriber ser nu frem til eventyret i støvlelandet, hvor han bliver holdkammerat med tre landsmænd i form af Alexander Lind, Malthe Højholt og Oliver Abildgaard.
– Jeg er kommet hertil for at hjælpe med at komme i Serie A ved at score mål. Jeg talte med Pisa i lang tid, før jeg kom hertil. Det var en produktiv dialog, og jeg følte mig meget komfortabel i forhold at acceptere klubbens tilbud.
– Det faktum, at de havde et spændende projekt for mig, gjorde, at jeg valgte at acceptere, lyder det, ifølge Quotidiano Sportivo, fra Henrik Meister.
Henrik Meister kan potentielt debutere for Pisa i søndagens udekamp mod Catanzaro, og den danske angriber glæder sig til at spille sammen med sine nye holdkammerater.
– Det er et glimrende hold, og der er nogle stærke spillere. Jeg føler mig klar til at komme i gang. Holdet overraskede mig meget imod Carrarese (i mandags, red.), både i forhold til niveauet og det spillemæssige. Jeg har allerede talt med træneren (Filippo Inzaghi, red.), og jeg er klar til at spille der, hvor han ønsker at bruge mig, siger Henrik Meister.
Svært efterår
Efter en stærk start i Rennes gled Henrik Meister i efteråret ud af holdet i Ligue 1-klubben, der ligger tæt på nedrykningsstregen lige nu.
– Efter en god start var situationen ikke den bedste, fordi der blev skiftet træner to gange. Os unge spillere blev ofret i højere grad, og der er en tendens til at bruge mere erfarne spillere, når et hold begynder at tabe kampe. Så jeg besluttede mig for at prøve en ny udfordring i Italien, lyder det fra Henrik Meister.
Henrik Meister kan i Pisa se frem til at spille med landsmanden Alexander Lind, der er kommet stærkt fra start i Serie B-klubben.
– Alexander og jeg har talt sammen som gode venner, vi er begge danske og vi har et stort ønske om at realisere det her projekt. Vi kendte ikke hinanden personligt, men det er rart at have så mange landsmænd på holdet, det vil helt sikkert gøre min integration nemmere, siger Henrik Meister.
Pisa ligger aktuelt på andenpladsen i Serie B.
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
MEDIE
Storklub jagter to danskere
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
TOPNYHED
Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
INTERVIEW
Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
FCM-emne koster kæmpe millionbeløb
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
EKSKLUSIVT
Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
TOPNYHED