I sommer blev han solgt til Rennes for over 100 millioner kroner, men efter blot en halv sæson i den franske klub er Henrik Meister rykket videre til italienske Pisa på en lejeaftale, der indeholder en købsoption.
Og den 21-årige danske angriber ser nu frem til eventyret i støvlelandet, hvor han bliver holdkammerat med tre landsmænd i form af Alexander Lind, Malthe Højholt og Oliver Abildgaard.
– Jeg er kommet hertil for at hjælpe med at komme i Serie A ved at score mål. Jeg talte med Pisa i lang tid, før jeg kom hertil. Det var en produktiv dialog, og jeg følte mig meget komfortabel i forhold at acceptere klubbens tilbud.
– Det faktum, at de havde et spændende projekt for mig, gjorde, at jeg valgte at acceptere, lyder det, ifølge Quotidiano Sportivo, fra Henrik Meister.
Henrik Meister kan potentielt debutere for Pisa i søndagens udekamp mod Catanzaro, og den danske angriber glæder sig til at spille sammen med sine nye holdkammerater.
– Det er et glimrende hold, og der er nogle stærke spillere. Jeg føler mig klar til at komme i gang. Holdet overraskede mig meget imod Carrarese (i mandags, red.), både i forhold til niveauet og det spillemæssige. Jeg har allerede talt med træneren (Filippo Inzaghi, red.), og jeg er klar til at spille der, hvor han ønsker at bruge mig, siger Henrik Meister.
Svært efterår
Efter en stærk start i Rennes gled Henrik Meister i efteråret ud af holdet i Ligue 1-klubben, der ligger tæt på nedrykningsstregen lige nu.
– Efter en god start var situationen ikke den bedste, fordi der blev skiftet træner to gange. Os unge spillere blev ofret i højere grad, og der er en tendens til at bruge mere erfarne spillere, når et hold begynder at tabe kampe. Så jeg besluttede mig for at prøve en ny udfordring i Italien, lyder det fra Henrik Meister.
Henrik Meister kan i Pisa se frem til at spille med landsmanden Alexander Lind, der er kommet stærkt fra start i Serie B-klubben.
– Alexander og jeg har talt sammen som gode venner, vi er begge danske og vi har et stort ønske om at realisere det her projekt. Vi kendte ikke hinanden personligt, men det er rart at have så mange landsmænd på holdet, det vil helt sikkert gøre min integration nemmere, siger Henrik Meister.
Pisa ligger aktuelt på andenpladsen i Serie B.
LIVE
TransferLIVE: Tobias Slotsager får ny agent
NYHEDER
Superliga-klub bød millioner – tager til Portugal
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
BIZART
Færdig i dansk klub efter 55 dage
Her kan du se FC København mod FC Polissya
MEDIE
Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud
INTERVIEW
FCK-træner slår fast: Han er førstevalget
LIVE
Superliga-LIVE: Byder stort beløb på FCM-profil
LIVE: FC København skal videre i Conference League
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-træner dybt involveret
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
LIVE: AGF på svær opgave i Champions League
Revser FC København: ‘Arrogant’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
MEDIE
Her er FC Københavns pris på William Clem
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Dansker i rekordtransfer
MEDIE
Surt show – dumpet!
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
TRANSFER
Superliga-retur?
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
Endnu et forbund i kødet på FIFA
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
DBU bekræfter vildt FIFA-brev
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Har budt en milliard
MEDIE
Jagter dansk landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’
TRANSFER