Henrik Meister har klar målsætning i Pisa

Henrik Meister har en klar målsætning om at score mange mål for Pisa i foråret, så klubben kan spille Serie A-fodbold i næste sæson.



I sommer blev han solgt til Rennes for over 100 millioner kroner, men efter blot en halv sæson i den franske klub er Henrik Meister rykket videre til italienske Pisa på en lejeaftale, der indeholder en købsoption.

Og den 21-årige danske angriber ser nu frem til eventyret i støvlelandet, hvor han bliver holdkammerat med tre landsmænd i form af Alexander Lind, Malthe Højholt og Oliver Abildgaard.

– Jeg er kommet hertil for at hjælpe med at komme i Serie A ved at score mål. Jeg talte med Pisa i lang tid, før jeg kom hertil. Det var en produktiv dialog, og jeg følte mig meget komfortabel i forhold at acceptere klubbens tilbud.

– Det faktum, at de havde et spændende projekt for mig, gjorde, at jeg valgte at acceptere, lyder det, ifølge Quotidiano Sportivo, fra Henrik Meister.

Henrik Meister kan potentielt debutere for Pisa i søndagens udekamp mod Catanzaro, og den danske angriber glæder sig til at spille sammen med sine nye holdkammerater.

– Det er et glimrende hold, og der er nogle stærke spillere. Jeg føler mig klar til at komme i gang. Holdet overraskede mig meget imod Carrarese (i mandags, red.), både i forhold til niveauet og det spillemæssige. Jeg har allerede talt med træneren (Filippo Inzaghi, red.), og jeg er klar til at spille der, hvor han ønsker at bruge mig, siger Henrik Meister.

Svært efterår
Efter en stærk start i Rennes gled Henrik Meister i efteråret ud af holdet i Ligue 1-klubben, der ligger tæt på nedrykningsstregen lige nu.

– Efter en god start var situationen ikke den bedste, fordi der blev skiftet træner to gange. Os unge spillere blev ofret i højere grad, og der er en tendens til at bruge mere erfarne spillere, når et hold begynder at tabe kampe. Så jeg besluttede mig for at prøve en ny udfordring i Italien, lyder det fra Henrik Meister.

Henrik Meister kan i Pisa se frem til at spille med landsmanden Alexander Lind, der er kommet stærkt fra start i Serie B-klubben.

– Alexander og jeg har talt sammen som gode venner, vi er begge danske og vi har et stort ønske om at realisere det her projekt. Vi kendte ikke hinanden personligt, men det er rart at have så mange landsmænd på holdet, det vil helt sikkert gøre min integration nemmere, siger Henrik Meister.

Pisa ligger aktuelt på andenpladsen i Serie B.





EKSKLUSIVT

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

OB – FC København

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund



Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’

AGF-profil overvejer karrierestop

– Pinligt for rigtig mange at se

FC Nordsjælland – Vejle Boldklub



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Fire fede stats til Superligaens 21. runde

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

Iskold Xabi Alonso afviser topklub

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne

Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

Man Utd-stjerne hylder Amorim

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen

Bekræfter – kan købe Superliga-spiller



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte

Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber

Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp

Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben

I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’

UEFA med ny stor FC København-straf

Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Færdig i FC Midtjylland?

Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’

Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann 

Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

Vejle får fredagstæv i Farum

Høgh hyldes af UEFA

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser

Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart

OB straffer angriber

Yoram Zague sigtet i Danmark

Morten Olsen mindes Sepp Piontek