Henrik Meister har klar målsætning i Pisa

Henrik Meister har en klar målsætning om at score mange mål for Pisa i foråret, så klubben kan spille Serie A-fodbold i næste sæson.



I sommer blev han solgt til Rennes for over 100 millioner kroner, men efter blot en halv sæson i den franske klub er Henrik Meister rykket videre til italienske Pisa på en lejeaftale, der indeholder en købsoption.

Og den 21-årige danske angriber ser nu frem til eventyret i støvlelandet, hvor han bliver holdkammerat med tre landsmænd i form af Alexander Lind, Malthe Højholt og Oliver Abildgaard.

– Jeg er kommet hertil for at hjælpe med at komme i Serie A ved at score mål. Jeg talte med Pisa i lang tid, før jeg kom hertil. Det var en produktiv dialog, og jeg følte mig meget komfortabel i forhold at acceptere klubbens tilbud.

– Det faktum, at de havde et spændende projekt for mig, gjorde, at jeg valgte at acceptere, lyder det, ifølge Quotidiano Sportivo, fra Henrik Meister.

Henrik Meister kan potentielt debutere for Pisa i søndagens udekamp mod Catanzaro, og den danske angriber glæder sig til at spille sammen med sine nye holdkammerater.

– Det er et glimrende hold, og der er nogle stærke spillere. Jeg føler mig klar til at komme i gang. Holdet overraskede mig meget imod Carrarese (i mandags, red.), både i forhold til niveauet og det spillemæssige. Jeg har allerede talt med træneren (Filippo Inzaghi, red.), og jeg er klar til at spille der, hvor han ønsker at bruge mig, siger Henrik Meister.

Svært efterår
Efter en stærk start i Rennes gled Henrik Meister i efteråret ud af holdet i Ligue 1-klubben, der ligger tæt på nedrykningsstregen lige nu.

– Efter en god start var situationen ikke den bedste, fordi der blev skiftet træner to gange. Os unge spillere blev ofret i højere grad, og der er en tendens til at bruge mere erfarne spillere, når et hold begynder at tabe kampe. Så jeg besluttede mig for at prøve en ny udfordring i Italien, lyder det fra Henrik Meister.

Henrik Meister kan i Pisa se frem til at spille med landsmanden Alexander Lind, der er kommet stærkt fra start i Serie B-klubben.

– Alexander og jeg har talt sammen som gode venner, vi er begge danske og vi har et stort ønske om at realisere det her projekt. Vi kendte ikke hinanden personligt, men det er rart at have så mange landsmænd på holdet, det vil helt sikkert gøre min integration nemmere, siger Henrik Meister.

Pisa ligger aktuelt på andenpladsen i Serie B.





LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

De er enige med Mathias Jensen

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

VM-spiller får fem karantænedage



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Forbereder bud på 970 mio.

FC Barcelona køber VM-angriber

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Skotland – Brasilien

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Chokskifte på vej?

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer

Iransk keeper holder Belgien fra fadet

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Lufter vild Ronaldo-teori



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede