Henrik Meister har klar målsætning i Pisa

Henrik Meister har en klar målsætning om at score mange mål for Pisa i foråret, så klubben kan spille Serie A-fodbold i næste sæson.



I sommer blev han solgt til Rennes for over 100 millioner kroner, men efter blot en halv sæson i den franske klub er Henrik Meister rykket videre til italienske Pisa på en lejeaftale, der indeholder en købsoption.

Og den 21-årige danske angriber ser nu frem til eventyret i støvlelandet, hvor han bliver holdkammerat med tre landsmænd i form af Alexander Lind, Malthe Højholt og Oliver Abildgaard.

– Jeg er kommet hertil for at hjælpe med at komme i Serie A ved at score mål. Jeg talte med Pisa i lang tid, før jeg kom hertil. Det var en produktiv dialog, og jeg følte mig meget komfortabel i forhold at acceptere klubbens tilbud.

– Det faktum, at de havde et spændende projekt for mig, gjorde, at jeg valgte at acceptere, lyder det, ifølge Quotidiano Sportivo, fra Henrik Meister.

Henrik Meister kan potentielt debutere for Pisa i søndagens udekamp mod Catanzaro, og den danske angriber glæder sig til at spille sammen med sine nye holdkammerater.

– Det er et glimrende hold, og der er nogle stærke spillere. Jeg føler mig klar til at komme i gang. Holdet overraskede mig meget imod Carrarese (i mandags, red.), både i forhold til niveauet og det spillemæssige. Jeg har allerede talt med træneren (Filippo Inzaghi, red.), og jeg er klar til at spille der, hvor han ønsker at bruge mig, siger Henrik Meister.

Svært efterår
Efter en stærk start i Rennes gled Henrik Meister i efteråret ud af holdet i Ligue 1-klubben, der ligger tæt på nedrykningsstregen lige nu.

– Efter en god start var situationen ikke den bedste, fordi der blev skiftet træner to gange. Os unge spillere blev ofret i højere grad, og der er en tendens til at bruge mere erfarne spillere, når et hold begynder at tabe kampe. Så jeg besluttede mig for at prøve en ny udfordring i Italien, lyder det fra Henrik Meister.

Henrik Meister kan i Pisa se frem til at spille med landsmanden Alexander Lind, der er kommet stærkt fra start i Serie B-klubben.

– Alexander og jeg har talt sammen som gode venner, vi er begge danske og vi har et stort ønske om at realisere det her projekt. Vi kendte ikke hinanden personligt, men det er rart at have så mange landsmænd på holdet, det vil helt sikkert gøre min integration nemmere, siger Henrik Meister.

Pisa ligger aktuelt på andenpladsen i Serie B.





LIVE

LIVE: FC Midtjylland overrasker

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Rasmus Højlund revser konkurrent

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt

AGF – Brøndby IF

Josip Radošević på samtlige forsider

Viborg FF – FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson

FC København – FC Fredericia



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske

Benhård Brian Riemer-melding

Randers FC – Silkeborg IF

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Så blev det officielt

Afslører vild transfer-historie

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

Dansker sammenlignes med Paul Pogba



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

‘Det er dramatisk!’

Protesterer efter dansk drømmekamp

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Topchef får nyt job i FCK

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

FCK-stjerne roses i hjemlandet

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Modtager stor ros fra Højbjerg

Randers vinder Gudenå-derby

Flot comeback af Dortmund mod HSV

Dårlig optakt for Frederik Rønnow

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali

Ekene Chukwuani igen på måltavlen

“Ingen er uerstattelige”

Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division

Langgaber mellem Blå og Blå