Hvad betyder logoet: AS Roma

Tipsbladet ser løbende nærmere på forskellige europæiske klubbers logoer og opklarer, hvad der ligger af signaler og symbolik i udførelsen.



AS Romas logo er et af dem, der hænger tættest sammen med klubbens hjemby. Ikke nok med at farverne stemmer overens med farverne på Roms byskjold; illustrationen af drengetvillingerne Remus og Romulus sammen med ulven refererer til legenden om selve grundlæggelsen af Rom som by.

Farverne først: Den mørkerøde, som også er farven på AS Romas spilletrøje, er symbolet på kejserlig værdighed. Den orange er egentlig guldfarvet på tidligere versioner af logoet og symboliser Gud i katolicismen. At farven skiftede til orange er ikke et opgør med religion fra klubbens side, men snarere af kommercielle årsager, da man mener at kombinationen mørkerød/orange ser godt ud til merchandise.

Mest interessant er tegningen af tvillingerne med ulven. Ifølge myten om Roms grundlæggelse blev de små drengebørn Remus og Romulus kasseret, smidt i en kurv på floden Tiberen og overladt til deres egen skæbne af deres onde onkel Amulius. Kurven drev i land ved Palatinerhøjen, hvor de skrigende spædbørn blev taget op af en hyrde og senere ammet af en hunulv.

Drengene voksede op og besluttede sig for at tage hævn på Amulius og grundlægge en by. Imidlertid blev de selv uvenner over hvilket navn byen skulle have. Remus foreslog Rema, mens Romulus ville kalde den Roma.

Dengang var der ikke tid til lange palavere og demokratisk samtale. Stridigheder blev hurtigt afgjort med sværdet, og her trak Romulus det længste strå, hvorfor han blev byens grundlægger og første konge af Rom i år 753 f.kr. Fra det år begynder den romerske tidsregning.

AS Romas kælenavn er i dag både Giallorossi [de gul-røde] og I Lupi [ulvene]







LIVE

TransferLIVE: Thomasberg jagter Superliga-profil

Danske klubber scorer millioner på VM

Ekspert: Formentlig Eriksens sidste kamp

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Ståle revser Skotland

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Eriksen bad selv om lov til at gå fra banen

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Overlæge: Flere mulige årsager til Eriksen-kollaps

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

De jagter Henrik Meister

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Monsterbud på vej

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.