Hvad betyder logoet: AS Roma

Tipsbladet ser løbende nærmere på forskellige europæiske klubbers logoer og opklarer, hvad der ligger af signaler og symbolik i udførelsen.



AS Romas logo er et af dem, der hænger tættest sammen med klubbens hjemby. Ikke nok med at farverne stemmer overens med farverne på Roms byskjold; illustrationen af drengetvillingerne Remus og Romulus sammen med ulven refererer til legenden om selve grundlæggelsen af Rom som by.

Farverne først: Den mørkerøde, som også er farven på AS Romas spilletrøje, er symbolet på kejserlig værdighed. Den orange er egentlig guldfarvet på tidligere versioner af logoet og symboliser Gud i katolicismen. At farven skiftede til orange er ikke et opgør med religion fra klubbens side, men snarere af kommercielle årsager, da man mener at kombinationen mørkerød/orange ser godt ud til merchandise.

Mest interessant er tegningen af tvillingerne med ulven. Ifølge myten om Roms grundlæggelse blev de små drengebørn Remus og Romulus kasseret, smidt i en kurv på floden Tiberen og overladt til deres egen skæbne af deres onde onkel Amulius. Kurven drev i land ved Palatinerhøjen, hvor de skrigende spædbørn blev taget op af en hyrde og senere ammet af en hunulv.

Drengene voksede op og besluttede sig for at tage hævn på Amulius og grundlægge en by. Imidlertid blev de selv uvenner over hvilket navn byen skulle have. Remus foreslog Rema, mens Romulus ville kalde den Roma.

Dengang var der ikke tid til lange palavere og demokratisk samtale. Stridigheder blev hurtigt afgjort med sværdet, og her trak Romulus det længste strå, hvorfor han blev byens grundlægger og første konge af Rom i år 753 f.kr. Fra det år begynder den romerske tidsregning.

AS Romas kælenavn er i dag både Giallorossi [de gul-røde] og I Lupi [ulvene]





STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Salah sender særlig besked

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

FC Midtjylland – Brøndby IF

AGF – Viborg FF

Transferbombe i Real Madrid?



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Froholdt med vild hæder i Portugal

Lewandowski forlader FC Barcelona

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Ny offensiv transfer i FCN?

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Manchester City vinder FA Cup

FC København – Randers FC

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

FC Fredericia – Silkeborg IF

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring