AS Romas logo er et af dem, der hænger tættest sammen med klubbens hjemby. Ikke nok med at farverne stemmer overens med farverne på Roms byskjold; illustrationen af drengetvillingerne Remus og Romulus sammen med ulven refererer til legenden om selve grundlæggelsen af Rom som by.
Farverne først: Den mørkerøde, som også er farven på AS Romas spilletrøje, er symbolet på kejserlig værdighed. Den orange er egentlig guldfarvet på tidligere versioner af logoet og symboliser Gud i katolicismen. At farven skiftede til orange er ikke et opgør med religion fra klubbens side, men snarere af kommercielle årsager, da man mener at kombinationen mørkerød/orange ser godt ud til merchandise.
Mest interessant er tegningen af tvillingerne med ulven. Ifølge myten om Roms grundlæggelse blev de små drengebørn Remus og Romulus kasseret, smidt i en kurv på floden Tiberen og overladt til deres egen skæbne af deres onde onkel Amulius. Kurven drev i land ved Palatinerhøjen, hvor de skrigende spædbørn blev taget op af en hyrde og senere ammet af en hunulv.
Drengene voksede op og besluttede sig for at tage hævn på Amulius og grundlægge en by. Imidlertid blev de selv uvenner over hvilket navn byen skulle have. Remus foreslog Rema, mens Romulus ville kalde den Roma.
Dengang var der ikke tid til lange palavere og demokratisk samtale. Stridigheder blev hurtigt afgjort med sværdet, og her trak Romulus det længste strå, hvorfor han blev byens grundlægger og første konge af Rom i år 753 f.kr. Fra det år begynder den romerske tidsregning.
AS Romas kælenavn er i dag både Giallorossi [de gul-røde] og I Lupi [ulvene]
LIVE
LIVE: Brøndby melder udsolgt på en time
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Fortryder FC Barcelona-transfer
Færdig: Nu er han rejst til København
Jess Thorup indlagt
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
Østrig og Kroatien udtager Superliga-spillere
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
TOPNYHED
Daniel Carvajal færdig i Real Madrid
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 32. runde
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker