Hvad betyder logoet: AS Roma

Tipsbladet ser løbende nærmere på forskellige europæiske klubbers logoer og opklarer, hvad der ligger af signaler og symbolik i udførelsen.



AS Romas logo er et af dem, der hænger tættest sammen med klubbens hjemby. Ikke nok med at farverne stemmer overens med farverne på Roms byskjold; illustrationen af drengetvillingerne Remus og Romulus sammen med ulven refererer til legenden om selve grundlæggelsen af Rom som by.

Farverne først: Den mørkerøde, som også er farven på AS Romas spilletrøje, er symbolet på kejserlig værdighed. Den orange er egentlig guldfarvet på tidligere versioner af logoet og symboliser Gud i katolicismen. At farven skiftede til orange er ikke et opgør med religion fra klubbens side, men snarere af kommercielle årsager, da man mener at kombinationen mørkerød/orange ser godt ud til merchandise.

Mest interessant er tegningen af tvillingerne med ulven. Ifølge myten om Roms grundlæggelse blev de små drengebørn Remus og Romulus kasseret, smidt i en kurv på floden Tiberen og overladt til deres egen skæbne af deres onde onkel Amulius. Kurven drev i land ved Palatinerhøjen, hvor de skrigende spædbørn blev taget op af en hyrde og senere ammet af en hunulv.

Drengene voksede op og besluttede sig for at tage hævn på Amulius og grundlægge en by. Imidlertid blev de selv uvenner over hvilket navn byen skulle have. Remus foreslog Rema, mens Romulus ville kalde den Roma.

Dengang var der ikke tid til lange palavere og demokratisk samtale. Stridigheder blev hurtigt afgjort med sværdet, og her trak Romulus det længste strå, hvorfor han blev byens grundlægger og første konge af Rom i år 753 f.kr. Fra det år begynder den romerske tidsregning.

AS Romas kælenavn er i dag både Giallorossi [de gul-røde] og I Lupi [ulvene]





LIVE

VM-LIVE: Bekræfter kontroversielt opkald

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Enig med FC Midtjylland-angriber

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

AGF-spiller idømt karantæne



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Portugal – Spanien

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Scorer vanvittig løn i Premier League

Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

USA – Belgien

“Du er en fucking maskine!”

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer



Jens Jønsson forklarer comeback til AGF

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Trump bad FIFA revurdere karantæne