Bisseck på pletten i kæmpe Inter-sejr

Med fem mål i første halvleg støbte Inter fundamentet for en sikker sejr ude mod Hellas Verona i Serie A.



Inter er tilbage på førstepladsen i Serie A efter en komfortabel 5-0-sejr ude over Hellas Verona.

Med sejren topper Inter nu rækken med 28 point efter 13 kampe. Flere hold kan dog følge trop i løbet af weekenden. Napoli, der er toer med 26 point, tager søndag imod AS Roma.

Simone Inzaghis tropper afgjorde allerede kampen i første halvleg, hvor holdet scorede alle fem mål.

Verona-angriberen Casper Tengstedt bankede bolden på overliggeren i starten af kampen, men mere krudt var der stort set ikke i hjemmeholdet.

I stedet blev Veronas forsvar gang på gang udstillet i den anden ende.

Inters angriber Joaquín Correa havde fået chancen fra start, og han viste effektivt kombinationsspil med angrebsmakkeren Marcus Thuram.

Efter 17 minutter serverede Thuram bolden for Correa, der chippede bolden i mål til 1-0. Det så legende elegant ud.

Thuram kom derefter på tavlen to gange på tre minutter. Franskmanden blev sat perfekt op af Correa med en bold i dybden ved 2-0-målet.

Det sejlede for Veronas forsvar i denne periode, og Thuram kom alene igennem ved 3-0-målet. Det lignede en træningsøvelse.

Inters forsvarsspiller Stefan de Vrij, der var kommet på banen i stedet for en skadet Francesco Acerbi, hamrede bolden i kassen til 4-0 efter en halv time.

Kort før pausen øgede den tidligere AGF-stopper Yann Bisseck til slutresultatet 5-0 med en lidt aparte afslutning, hvor tyskeren fik skovlet bolden op i nettaget.

I anden halvleg blev der ikke scoret yderligere, men Correa var tæt på med en afslutning på træværket.

Tengstedt blev skiftet ud efter 69 minutter, mens Martin Frese var ude med en skade for Verona.

Senere søndag spillede AC Milan 0-0 hjemme mod Juventus i en chancefattig og søvndyssende affære på San Siro.

Ubesejrede Juventus har på sjettepladsen 25 point efter 13 kampe og kunne bedst leve med pointdelingen, mens Milan hungrer mere efter sejre på syvendepladsen med 19 point for en kamp færre.

/ritzau/





LIVE

LIVE: FCK uden flere stjerner

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

‘Så brænder hele København ned’

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Nedtur for Højlund og Napoli

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

OB siger farvel til seks spillere

Fyrer landstræner to måneder før VM



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kan koste Brøndby flere millioner

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Ringet op af Brøndby-træner



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Fik blackout på Brøndby Stadion

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Nu klager FC Barcelona igen

‘Det drømmer alle om’

Chelsea – Manchester United

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Manchester United sætter Chelsea på plads

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!