Inter er tilbage på førstepladsen i Serie A efter en komfortabel 5-0-sejr ude over Hellas Verona.
Med sejren topper Inter nu rækken med 28 point efter 13 kampe. Flere hold kan dog følge trop i løbet af weekenden. Napoli, der er toer med 26 point, tager søndag imod AS Roma.
Simone Inzaghis tropper afgjorde allerede kampen i første halvleg, hvor holdet scorede alle fem mål.
Verona-angriberen Casper Tengstedt bankede bolden på overliggeren i starten af kampen, men mere krudt var der stort set ikke i hjemmeholdet.
I stedet blev Veronas forsvar gang på gang udstillet i den anden ende.
Inters angriber Joaquín Correa havde fået chancen fra start, og han viste effektivt kombinationsspil med angrebsmakkeren Marcus Thuram.
Efter 17 minutter serverede Thuram bolden for Correa, der chippede bolden i mål til 1-0. Det så legende elegant ud.
Thuram kom derefter på tavlen to gange på tre minutter. Franskmanden blev sat perfekt op af Correa med en bold i dybden ved 2-0-målet.
Det sejlede for Veronas forsvar i denne periode, og Thuram kom alene igennem ved 3-0-målet. Det lignede en træningsøvelse.
Inters forsvarsspiller Stefan de Vrij, der var kommet på banen i stedet for en skadet Francesco Acerbi, hamrede bolden i kassen til 4-0 efter en halv time.
Kort før pausen øgede den tidligere AGF-stopper Yann Bisseck til slutresultatet 5-0 med en lidt aparte afslutning, hvor tyskeren fik skovlet bolden op i nettaget.
I anden halvleg blev der ikke scoret yderligere, men Correa var tæt på med en afslutning på træværket.
Tengstedt blev skiftet ud efter 69 minutter, mens Martin Frese var ude med en skade for Verona.
Senere søndag spillede AC Milan 0-0 hjemme mod Juventus i en chancefattig og søvndyssende affære på San Siro.
Ubesejrede Juventus har på sjettepladsen 25 point efter 13 kampe og kunne bedst leve med pointdelingen, mens Milan hungrer mere efter sejre på syvendepladsen med 19 point for en kamp færre.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Mikael Anderson
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
Forstår intet af Bisseck-beslutning
LIVE
TransferLIVE: Jakob Breum til lægetjek i Frankrig
Eksperter raser: Hvad med Messi?
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
MEDIE
Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
OPTAKT
Spanien – Østrig
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
OPTAKT
Portugal – Kroatien
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
NYHEDER
Rooney: Her er Englands store problem
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Her kan man se La Liga fremover
MEDIE