Inter er tilbage på førstepladsen i Serie A efter en komfortabel 5-0-sejr ude over Hellas Verona.
Med sejren topper Inter nu rækken med 28 point efter 13 kampe. Flere hold kan dog følge trop i løbet af weekenden. Napoli, der er toer med 26 point, tager søndag imod AS Roma.
Simone Inzaghis tropper afgjorde allerede kampen i første halvleg, hvor holdet scorede alle fem mål.
Verona-angriberen Casper Tengstedt bankede bolden på overliggeren i starten af kampen, men mere krudt var der stort set ikke i hjemmeholdet.
I stedet blev Veronas forsvar gang på gang udstillet i den anden ende.
Inters angriber Joaquín Correa havde fået chancen fra start, og han viste effektivt kombinationsspil med angrebsmakkeren Marcus Thuram.
Efter 17 minutter serverede Thuram bolden for Correa, der chippede bolden i mål til 1-0. Det så legende elegant ud.
Thuram kom derefter på tavlen to gange på tre minutter. Franskmanden blev sat perfekt op af Correa med en bold i dybden ved 2-0-målet.
Det sejlede for Veronas forsvar i denne periode, og Thuram kom alene igennem ved 3-0-målet. Det lignede en træningsøvelse.
Inters forsvarsspiller Stefan de Vrij, der var kommet på banen i stedet for en skadet Francesco Acerbi, hamrede bolden i kassen til 4-0 efter en halv time.
Kort før pausen øgede den tidligere AGF-stopper Yann Bisseck til slutresultatet 5-0 med en lidt aparte afslutning, hvor tyskeren fik skovlet bolden op i nettaget.
I anden halvleg blev der ikke scoret yderligere, men Correa var tæt på med en afslutning på træværket.
Tengstedt blev skiftet ud efter 69 minutter, mens Martin Frese var ude med en skade for Verona.
Senere søndag spillede AC Milan 0-0 hjemme mod Juventus i en chancefattig og søvndyssende affære på San Siro.
Ubesejrede Juventus har på sjettepladsen 25 point efter 13 kampe og kunne bedst leve med pointdelingen, mens Milan hungrer mere efter sejre på syvendepladsen med 19 point for en kamp færre.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Ny cheftræner på plads
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
NYHEDER
Henrik Dalsgaard stopper karrieren
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
De 10 største stjerner, der misser VM
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
Officielt: Uwe Rösler henter Mbom
TOPNYHED
BIF og AGF brager sammen i 1. runde af Superligaen
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Uventet skifte?
TOPNYHED