Bisseck på pletten i kæmpe Inter-sejr

Med fem mål i første halvleg støbte Inter fundamentet for en sikker sejr ude mod Hellas Verona i Serie A.



Inter er tilbage på førstepladsen i Serie A efter en komfortabel 5-0-sejr ude over Hellas Verona.

Med sejren topper Inter nu rækken med 28 point efter 13 kampe. Flere hold kan dog følge trop i løbet af weekenden. Napoli, der er toer med 26 point, tager søndag imod AS Roma.

Simone Inzaghis tropper afgjorde allerede kampen i første halvleg, hvor holdet scorede alle fem mål.

Verona-angriberen Casper Tengstedt bankede bolden på overliggeren i starten af kampen, men mere krudt var der stort set ikke i hjemmeholdet.

I stedet blev Veronas forsvar gang på gang udstillet i den anden ende.

Inters angriber Joaquín Correa havde fået chancen fra start, og han viste effektivt kombinationsspil med angrebsmakkeren Marcus Thuram.

Efter 17 minutter serverede Thuram bolden for Correa, der chippede bolden i mål til 1-0. Det så legende elegant ud.

Thuram kom derefter på tavlen to gange på tre minutter. Franskmanden blev sat perfekt op af Correa med en bold i dybden ved 2-0-målet.

Det sejlede for Veronas forsvar i denne periode, og Thuram kom alene igennem ved 3-0-målet. Det lignede en træningsøvelse.

Inters forsvarsspiller Stefan de Vrij, der var kommet på banen i stedet for en skadet Francesco Acerbi, hamrede bolden i kassen til 4-0 efter en halv time.

Kort før pausen øgede den tidligere AGF-stopper Yann Bisseck til slutresultatet 5-0 med en lidt aparte afslutning, hvor tyskeren fik skovlet bolden op i nettaget.

I anden halvleg blev der ikke scoret yderligere, men Correa var tæt på med en afslutning på træværket.

Tengstedt blev skiftet ud efter 69 minutter, mens Martin Frese var ude med en skade for Verona.

Senere søndag spillede AC Milan 0-0 hjemme mod Juventus i en chancefattig og søvndyssende affære på San Siro.

Ubesejrede Juventus har på sjettepladsen 25 point efter 13 kampe og kunne bedst leve med pointdelingen, mens Milan hungrer mere efter sejre på syvendepladsen med 19 point for en kamp færre.

/ritzau/





Juventus’ drømmetransfer er tidl. SL-profil




LIVE

VM-LIVE: Bekymrende billeder for England

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Forbereder bud på 970 mio.

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Ny bejler til dansk guldfugl

Skylder FC København penge – straffes hårdt

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Lufter vild Ronaldo-teori

Til lægetjek i Superliga-klub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Dansk træner færdig ved VM

FC Barcelona køber VM-angriber

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

FCK går på rov i Viborg

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Åbner op for sommertransfer

Schweiz – Canada

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

West Ham opfordres til at hente dansk bomber



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Chokskifte på vej?

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek