Bisseck på pletten i kæmpe Inter-sejr

Med fem mål i første halvleg støbte Inter fundamentet for en sikker sejr ude mod Hellas Verona i Serie A.



Inter er tilbage på førstepladsen i Serie A efter en komfortabel 5-0-sejr ude over Hellas Verona.

Med sejren topper Inter nu rækken med 28 point efter 13 kampe. Flere hold kan dog følge trop i løbet af weekenden. Napoli, der er toer med 26 point, tager søndag imod AS Roma.

Simone Inzaghis tropper afgjorde allerede kampen i første halvleg, hvor holdet scorede alle fem mål.

Verona-angriberen Casper Tengstedt bankede bolden på overliggeren i starten af kampen, men mere krudt var der stort set ikke i hjemmeholdet.

I stedet blev Veronas forsvar gang på gang udstillet i den anden ende.

Inters angriber Joaquín Correa havde fået chancen fra start, og han viste effektivt kombinationsspil med angrebsmakkeren Marcus Thuram.

Efter 17 minutter serverede Thuram bolden for Correa, der chippede bolden i mål til 1-0. Det så legende elegant ud.

Thuram kom derefter på tavlen to gange på tre minutter. Franskmanden blev sat perfekt op af Correa med en bold i dybden ved 2-0-målet.

Det sejlede for Veronas forsvar i denne periode, og Thuram kom alene igennem ved 3-0-målet. Det lignede en træningsøvelse.

Inters forsvarsspiller Stefan de Vrij, der var kommet på banen i stedet for en skadet Francesco Acerbi, hamrede bolden i kassen til 4-0 efter en halv time.

Kort før pausen øgede den tidligere AGF-stopper Yann Bisseck til slutresultatet 5-0 med en lidt aparte afslutning, hvor tyskeren fik skovlet bolden op i nettaget.

I anden halvleg blev der ikke scoret yderligere, men Correa var tæt på med en afslutning på træværket.

Tengstedt blev skiftet ud efter 69 minutter, mens Martin Frese var ude med en skade for Verona.

Senere søndag spillede AC Milan 0-0 hjemme mod Juventus i en chancefattig og søvndyssende affære på San Siro.

Ubesejrede Juventus har på sjettepladsen 25 point efter 13 kampe og kunne bedst leve med pointdelingen, mens Milan hungrer mere efter sejre på syvendepladsen med 19 point for en kamp færre.

/ritzau/





FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’




LIVE

TransferLIVE: Brøndby henter ny målmand

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

‘Det er et angreb på FCK’

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Officielt: Højlund får ny stjernetræner



LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren

Her er prisen på Aral Simsir

Nu er der nyt om Robert Skov

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Officielt: Nu er Nagelsmann færdig

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

– Schwartau-handel giver ingen mening

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Laudrup stopper på TV 2

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Australien – Egypten

Et ‘angreb’ på Superligaen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Superliga-boss håber på transfer inden for en uge