Morten Frendrup har indtaget den centrale midtbane i Genoa med så stor overbevisning, at den tidligere Brøndby-profil i denne sæson har været fremhævet som én af de helt store åbenbaringer i støvlelandet.
Og kvalitet koster som bekendt.
Siden Brøndby IF solgte Frendrup til Genoa for knap 30 millioner kroner for to år siden, er prisen eksploderet på den 22-årige midtbanespiller, og til sommer ventes Serie A-klubben at indkassere den helt store jackpot på danskeren.
Det fortæller den italienske transferjournalist Gianluca Di Marzio i et interview med Tipsbladet.
– Jeg vil tro, at Genoa ikke sælger ham for under 15 millioner euro (112 millioner kroner, red). De vil da nok forsøge at få 180-225 millioner kroner, men det er nok for højt sat. Han mangler evnen til at score mål, og derfor vil jeg mene, at 15 millioner euro er en fair pris for Frendrup, siger Gianluca Di Marzio til Tipsbladet.
Når Genoa på et tidspunkt sælger Morten Frendrup, skal Brøndby IF have en god bid af kagen, og derfor bliver det også en festdag på den københavnske Vestegn – læs mere her.
Transfervinduet er som bekendt åbent, så Morten Frendrup kan i princippet blive solgt allerede nu, men det sker ikke, lyder det fra den italienske transferspecialist.
– Genoa har solgt Radu Dragusin til Tottenham, og de kommer ikke til at sige farvel til flere topspillere denne sommer. Her tænker jeg på Morten Frendrup og Albert Gudmundsson, som er to af Genoas absolutte topspillere, siger Gianluca Di Marzio og tilføjer:
– Jeg er sikker på, at Frendrup og Gudmundsson bliver de to mest eftertragtede spillere i sommerens transfervindue. Der vil være interesse fra Premier League og større italienske klubber. De kan godt lide Frendrup og det faktum, at han aldrig misser en kamp. Han leverer stabilt og godt hver eneste gang. Det er sådan en spiller, enhver træner gerne vil have på sit hold.
Hvis Morten Frendrup finder en ny klub i Serie A, har Gianluca Di Marzio er kvalificeret bud på, hvem der kan gå efter danskeren i sommerens transfervindue.
– AS Roma kommer til at forandre sig meget til næste sæson. De får ny sportsdirektør og formentlig ny træner, og de får brug for en type som Frendrup, der er aggressiv og kan erobre en masse bolde. I min verden har Frendrup niveau til at spille for alle topklubber – han er en fantastisk spiller, siger Di Marzio og fastslår:
– Som italiener håber jeg ikke, at han tager til Premier League, men at han bliver i Serie A.
Morten Frendrup blev indskiftet med 20 minutter tilbage af Genoas opgør mod Torino lørdag, og de 70 minutter, danskeren missede, er de eneste, han har misset i Serie A i hele indeværende sæson.
22-årige Frendrup har noteret sig for fire assists.

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Conte hylder Højlund: – Nu er det op til mig

Neestrup: Derfor er Sarapata på U19-holdet

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Michael Laudrup meget overrasket over stjerneexit

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Sneijder: – Det kan blive meget akavet

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Chikaneret i 90 minutter

Elkjær jubler over Frank

Laudrup: – Det kan godt blive svært, FCK

Ikke sket i 8 år

Helt vildt – nu har han skiftet klub for 21. gang

Hylder dansk debutant

– En stor beslutning

Superliga-klub henter Kristian Pedersen

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

Danmark rykker frem på FIFA’s verdensrangliste

Fyring truer – kan hente afløser i Premier League

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Ny på landsholdet: Dansk stjerne blev overrasket

Holdt på stor hemmelighed

Højlund & Napoli kan overraske i Manchester

Neestrup: ‘Ja, for satan – på med klaphatten’

Bodø/Glimt sikrer sent Champions League-point

Kæmpe ros – Thomas Delaney fremhæver reserve

Hjulmand teaser: ‘Bliver stort for dansk fodbold’

FC Midtjylland videre i pokalturneringen

Hjulmand dybt imponeret af FCK – især af én ting

Lettet FCK-træner: ‘De kampe er et helvede’

Jacob Neestrup: ‘Vi har et professionelt forhold’

FCK må undvære offensiv profil mod Leverkusen

Per Frandsen præsenteret i norsk klub

– Højlund er en 10 år yngre Lukaku

Skidt nyt for Real Madrid

Prøvede at lokke Eriksen

‘I mine øjne er han FC Københavns bedste spiller’

Leverkusen i fokus: Milliard-mandens afløser

Har meldt afbud – dansker dropper VM

Thomas Delaney roser: ‘Meget velfortjent’
