Morten Frendrup har indtaget den centrale midtbane i Genoa med så stor overbevisning, at den tidligere Brøndby-profil i denne sæson har været fremhævet som én af de helt store åbenbaringer i støvlelandet.
Og kvalitet koster som bekendt.
Siden Brøndby IF solgte Frendrup til Genoa for knap 30 millioner kroner for to år siden, er prisen eksploderet på den 22-årige midtbanespiller, og til sommer ventes Serie A-klubben at indkassere den helt store jackpot på danskeren.
Det fortæller den italienske transferjournalist Gianluca Di Marzio i et interview med Tipsbladet.
– Jeg vil tro, at Genoa ikke sælger ham for under 15 millioner euro (112 millioner kroner, red). De vil da nok forsøge at få 180-225 millioner kroner, men det er nok for højt sat. Han mangler evnen til at score mål, og derfor vil jeg mene, at 15 millioner euro er en fair pris for Frendrup, siger Gianluca Di Marzio til Tipsbladet.
Når Genoa på et tidspunkt sælger Morten Frendrup, skal Brøndby IF have en god bid af kagen, og derfor bliver det også en festdag på den københavnske Vestegn – læs mere her.
Transfervinduet er som bekendt åbent, så Morten Frendrup kan i princippet blive solgt allerede nu, men det sker ikke, lyder det fra den italienske transferspecialist.
– Genoa har solgt Radu Dragusin til Tottenham, og de kommer ikke til at sige farvel til flere topspillere denne sommer. Her tænker jeg på Morten Frendrup og Albert Gudmundsson, som er to af Genoas absolutte topspillere, siger Gianluca Di Marzio og tilføjer:
– Jeg er sikker på, at Frendrup og Gudmundsson bliver de to mest eftertragtede spillere i sommerens transfervindue. Der vil være interesse fra Premier League og større italienske klubber. De kan godt lide Frendrup og det faktum, at han aldrig misser en kamp. Han leverer stabilt og godt hver eneste gang. Det er sådan en spiller, enhver træner gerne vil have på sit hold.
Hvis Morten Frendrup finder en ny klub i Serie A, har Gianluca Di Marzio er kvalificeret bud på, hvem der kan gå efter danskeren i sommerens transfervindue.
– AS Roma kommer til at forandre sig meget til næste sæson. De får ny sportsdirektør og formentlig ny træner, og de får brug for en type som Frendrup, der er aggressiv og kan erobre en masse bolde. I min verden har Frendrup niveau til at spille for alle topklubber – han er en fantastisk spiller, siger Di Marzio og fastslår:
– Som italiener håber jeg ikke, at han tager til Premier League, men at han bliver i Serie A.
Morten Frendrup blev indskiftet med 20 minutter tilbage af Genoas opgør mod Torino lørdag, og de 70 minutter, danskeren missede, er de eneste, han har misset i Serie A i hele indeværende sæson.
22-årige Frendrup har noteret sig for fire assists.
LIVE
LIVE: Nyt om Patrick Dorgu
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
Her spiller Lasse Schöne i dag
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
Fyrer landstræner to måneder før VM
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
TIPSBLADETS DOM
Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
OB siger farvel til seks spillere
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
HELT VILDT
Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
NYHEDER
Det er aldrig sket før
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
MEDIE
Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh!
INTERVIEW
Fremhæver stort Brøndby-talent
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
Nu klager FC Barcelona igen
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
Maradonas læge erklærer sig uskyldig
DAGENS SPILFORSLAG
Motivation til forskel i Lens
EKSKLUSIVT
Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nu bliver det for barnligt
EKSKLUSIVT