Kenneth Zohore viste i U/19-landskampene, at han har udviklet sig meget på halvandet år i Fiorentina, og den 19-årige dansker er blevet meldt
De to og andre interesserede klubber skal dog i første omgang ikke gøre sig forhåbninger om andet end en lejeaftale, for Zohores kontrakt løber til sommeren 2015, og lige nu er en udlejning et meget sandsynligt scenarie.
– Fiorentina har en plan med Kenneth. Jeg har talt med klubbens tekniske direktør, og han siger, de vil overveje at sende ham ud på lån, hvis den rigtige klub kommer med en seriøs henvendelse. Der er stor konkurrence om pladserne på Fiorentinas førstehold, og hvis vi skal være ærlige, er chancerne for at få spilletid meget små, siger Zohores agent Darryl Powell til tipsbladet.dk.
Agenten ønsker ikke at komme ind på, om der er hold i FC Nordsjælland og Bielefelds interesse, og hvor de interesserede klubber i øvrigt stammer han. Han vil dog godt slå fast, at der er klubber, der løbende forhører sig på Zohore.
– Der er altid klubber, der er interesserede, men lad os nu se. Han kommer tilbage til træningen mellem den 1. og 10. juli, hvor han skal træne med førsteholdet. Og hvem ved? Pludselig kan der komme skader, og Kenneth kan gøre det så godt til træning, at træneren ikke kan komme uden om ham. Der er lang tid, til transfervinduet lukker. Men alle, der har set ham spille, kan se, at han er ved at udvikle sig til at blive den angriber, vi regnede med, han kunne blive for et par år siden. Alle kan se, hvor skarp han er, og at han udvikler sig godt. Og derfor kan det også være, det er det rigtige at leje ham ud, hvis den rigtige klub kommer, siger Powell.
Kenneth Zohore skal i Fiorentina kæmpe om angrebspladserne med blandt andre Stevan Jovetic og Adam Ljajic.
LIVE
LIVE: Brøndby forlænger med stortalent
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TIPSBLADET SPECIAL
