Lazio tæt på ny træner: Passer perfekt til Isaksen

Der er godt nyt for Gustav Isaksen, hvis det ender med at blive Marco Baroni, der bliver den næste cheftræner I Lazio.



Gustav Isaksen har netop overstået sin første sæson i Lazio, hvor det både blev til op- og nedture for ham. Af det gode kan blandt andet Champions League-kampene mod Celtic og Bayern München fremhæves.

Desværre for ham var der også svære tider, og en af dem kom som følge af et trænerskifte. Efter Maurizio Sarri i foråret valgte at pakke sine ting og smutte fra Rom-klubben, så kom Igor Tudor ind på trænerbænken.

Kroaten benyttede sig ikke af klassiske kantspillere som Isaksen i sin foretrukne formation, som gjorde forholdene vanskelige, og i fem af de sidste seks Serie A-kampe sad danskeren udelukkende på bænken.

Tudor er siden færdig i Lazio, og den italienske hovedstadsklub er på jagt efter en ny cheftræner. Her ser det ifølge det italienske medie Il Messaggero ud til at blive Marco Baroni. 

Det er godt nyt for Isaksen.

Baroni er kendt for at være glad for en 4-3-3-formation, som må være guf for den tidligere FCM-topscorer.

60-årige Marco Baroni har blandt andet stået i spidsen for mindre italienske klubber som blandt andet Verona, Lecce og Pescara, og det forventes, at han underskriver en 2-årig aftale med Lazio.

Det blev til 37 kampe for Isaksen i Lazio-trøjen i den seneste sæson med tre mål og fire assister til følge. Dertil blev det også til landsholdsdebut for Danmark.





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Kryptisk transfermelding

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Superliga-klub tæt på FCK’er

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Holland – Marokko

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Hård dom over Kvistgaarden

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

FC København-farvel rykker nærmere

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Afviste Premier League-klubber

Elfenbenskysten – Norge



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Tyskland – Paraguay

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’

Storroser 18-årig FCK-spiller