Lettet Isaksen kigger mod Europa

Gustav Isaksen scorede det første mål, da Lazio slog Cagliari og åd sig ind på rivalerne i toppen af Serie A.



Den danske offensivspiller Gustav Isaksen gjorde mandag bedst mulig reklame for sig selv forud for Brian Riemers landsholdsudtagelse tirsdag.

Isaksen scorede sit første sæsonmål, da Lazio slog Cagliari 2-0 i Serie A, og den tidligere FC Midtjylland-spiller lægger ikke skjul på, at det var tiltrængt.

– Jeg har lyst til at sige “endelig!” efter dette mål. Det var så vigtigt for mig og holdet, og det var også en vigtig kamp for fansene, siger Isaksen ifølge Tuttomercatoweb.

Lazio og Isaksen har på hver deres måde fået en sløj start på sæsonen. Danskeren fik hele optakten og sæsonstarten ødelagt på grund af kyssesyge, mens Lazio sled med at skabe resultater på grønsværen.

Nu virker det til, at både Isaksen og Lazio har rejst sig. Det var tredje startplads i træk for kantspilleren, der også mærker, at optimismen er tilbage i truppen.

– Vi har ikke tabt i seks kampe. Vi er i en god periode, vi skal bare fortsætte, siger Gustav Isaksen, der holder øjnene rettet mod top-6, der giver adgang til europæisk fodbold i næste sæson.

– Det er målet. Vi ser kun fremad, vi er et stærkt hold.

Med sejren har Lazio 15 point efter 10 kampe. Mesterholdet Napoli topper Serie A med 22 point. Juventus på sjettepladsen har 18 point.

Lazio sluttede som nummer syv i tabellen i den seneste sæson.

Gustav Isaksen skiftede til Rom-klubben Lazio i sommeren 2023. Siden er det blevet til 92 kampe, 10 mål og 10 assister for holdet i lyseblåt.

På det danske landshold står han noteret for 11 kampe og 3 scoringer.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Storroser 18-årig FCK-spiller

Transferbombe på vej

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Meldes tæt på storklub

De vil have Gaaei – her er prisen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Monstertransfer: Her er hans kongeløn



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

FC København jagter Romane Amane

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Sydafrika – Canada

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

De forbereder et bud på Roony Bardghji

FCK-profil med hattrick i målfest



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Markant ændring i Silkeborg

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen