Pogbas dopingtest kan blive afgørende for Højbjerg

Der kommer snart en afklaring på, om Paul Pogba kan se frem til en længere dopingkarantæne. Og denne afklaring kan få stor betydning for Pierre-Emile Højbjergs fremtid, forlyder det nu fra Italien.



Pierre-Emile Højbjerg ser ikke ud til at have den store fremtid i Tottenham, hvor den nye cheftræner Ange Postecoglou i denne sæson har foretrukket andre spillere på midtbanen. 

Den danske landsholdsstjerne er i de seneste dage blevet rygtet til Juventus, og i Italien skriver flere af de største aviser om Torino-klubbens jagt på Tottenham-danskeren. 

La Gazzetta dello Sport peger på, at Paul Pogbas dopingsag ser ud til at blive afgørende for, om Højbjeg skifter til Juventus. Franskmanden testede for nyligt positiv i en dopingtest, og den 5. oktober skal testen så undersøges igen. 

Hvis testen fortsat viser et resultat, skal Juventus finde en erstatning for Paul Pogba, idet franskmanden i det tilfælde kan se frem til en længerevarende karantæne. Og ifølge La Gazzetta dello Sport er det netop Pierre-Emile Højbjergs navn, der står øverst på Juventus' liste, hvis den italienske klub til januar skal hente en Pogba-erstatning. 

Også Corriere dello Sport skriver, at Juventus har tænkt sig at gå efter Pierre-Emile Højbjerg til januar.

Den danske midtbanespiller koster op imod 225 millioner kroner, men Juventus er angiveligt interesseret i at undersøge muligheden for at leje Højbjerg i første omgang, skriver Corriere dello Sport. 






Han er ny fodbolddirektør i Brøndby




LIVE

LIVE: Brøndby jagter dansk træner

Brian Riemer: ‘Jeg blev forelsket i ham’

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Brøndby fyrer Steve Cooper

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Her er FC Københavns vej i Europa

Kommer med frækt bud på dansk mester

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

FC København kan få Jens Stage-millioner

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Haaland til Guardiola: Vil savne “Pep talks”

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Dommerekspert: Glem det, FCK!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Kæmpe røgslør af Brøndby

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

AGF kan ende med millionregning, men…

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Færdig som cheftræner i Real Madrid

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem