Pogbas dopingtest kan blive afgørende for Højbjerg

Der kommer snart en afklaring på, om Paul Pogba kan se frem til en længere dopingkarantæne. Og denne afklaring kan få stor betydning for Pierre-Emile Højbjergs fremtid, forlyder det nu fra Italien.



Pierre-Emile Højbjerg ser ikke ud til at have den store fremtid i Tottenham, hvor den nye cheftræner Ange Postecoglou i denne sæson har foretrukket andre spillere på midtbanen. 

Den danske landsholdsstjerne er i de seneste dage blevet rygtet til Juventus, og i Italien skriver flere af de største aviser om Torino-klubbens jagt på Tottenham-danskeren. 

La Gazzetta dello Sport peger på, at Paul Pogbas dopingsag ser ud til at blive afgørende for, om Højbjeg skifter til Juventus. Franskmanden testede for nyligt positiv i en dopingtest, og den 5. oktober skal testen så undersøges igen. 

Hvis testen fortsat viser et resultat, skal Juventus finde en erstatning for Paul Pogba, idet franskmanden i det tilfælde kan se frem til en længerevarende karantæne. Og ifølge La Gazzetta dello Sport er det netop Pierre-Emile Højbjergs navn, der står øverst på Juventus' liste, hvis den italienske klub til januar skal hente en Pogba-erstatning. 

Også Corriere dello Sport skriver, at Juventus har tænkt sig at gå efter Pierre-Emile Højbjerg til januar.

Den danske midtbanespiller koster op imod 225 millioner kroner, men Juventus er angiveligt interesseret i at undersøge muligheden for at leje Højbjerg i første omgang, skriver Corriere dello Sport. 





LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Melder Lindstrøm helt færdig

Manchester United – Liverpool

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Martin Jørgensen lander nyt job

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Raser over Brian Riemer-interview

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Chelsea – Nottingham Forest

Brøndby udtager 24 spillere til Superliga-kamp

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Delaney afslører dialog

Tottenham jagter choktransfer