Pogbas dopingtest kan blive afgørende for Højbjerg

Der kommer snart en afklaring på, om Paul Pogba kan se frem til en længere dopingkarantæne. Og denne afklaring kan få stor betydning for Pierre-Emile Højbjergs fremtid, forlyder det nu fra Italien.



Pierre-Emile Højbjerg ser ikke ud til at have den store fremtid i Tottenham, hvor den nye cheftræner Ange Postecoglou i denne sæson har foretrukket andre spillere på midtbanen. 

Den danske landsholdsstjerne er i de seneste dage blevet rygtet til Juventus, og i Italien skriver flere af de største aviser om Torino-klubbens jagt på Tottenham-danskeren. 

La Gazzetta dello Sport peger på, at Paul Pogbas dopingsag ser ud til at blive afgørende for, om Højbjeg skifter til Juventus. Franskmanden testede for nyligt positiv i en dopingtest, og den 5. oktober skal testen så undersøges igen. 

Hvis testen fortsat viser et resultat, skal Juventus finde en erstatning for Paul Pogba, idet franskmanden i det tilfælde kan se frem til en længerevarende karantæne. Og ifølge La Gazzetta dello Sport er det netop Pierre-Emile Højbjergs navn, der står øverst på Juventus' liste, hvis den italienske klub til januar skal hente en Pogba-erstatning. 

Også Corriere dello Sport skriver, at Juventus har tænkt sig at gå efter Pierre-Emile Højbjerg til januar.

Den danske midtbanespiller koster op imod 225 millioner kroner, men Juventus er angiveligt interesseret i at undersøge muligheden for at leje Højbjerg i første omgang, skriver Corriere dello Sport. 





TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

FC Nordsjælland – AGF

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Bombe på vej i Real Madrid?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Kæmpekøb retur til FC København?

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Arsenal skal til Danmark



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Så du det? Wass i helt vild aktion

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Brøndby tog vigtig overtidssejr

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Bayern München er i pokalfinalen



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen