Tidligere AGF-stjerne: Huslejen er lige høj nok

Yann Bisseck nyder tilværelsen i storklubben Inter.



Det er uhyre sjældent, at en spiller bliver solgt fra Superligaen til en storklub som Inter, men det blev midtstopperen Yann Bisseck i sommeren 2023, da han forlod AGF til fordel for Milano-klubben, og tyskeren har haft stor succes i Serie A.

Søndag runder han formentlig sin kamp nummer 40 for italienerne.

Det går med andre ord fremragende for 24-årige Bisseck, og det lægger han heller ikke skjul på i et interivew med fcinternews. Starten var dog vanskelig.

– Det havde jeg også forventet for nu at sige sandheden. Jeg kom fra den danske liga, som ikke er én af de mest konkurrencedygtige ligaer i Europa, og så ved man, at man er lidt bagefter i hierarkiet. Det tog mig en måneds tid at finde mig til rette, men efterfølgende synes jeg, at jeg har gjort det godt, siger Bisseck, der har store ambitioner:

– Vi skal vinde alle de turneringer, vi er med i, og det tror jeg på, at vi har kvaliteterne til at gøre. Derudover drømmer jeg om at modtage min første indkaldelse til det tyske landshold – måske i marts, når vi skal spille på San Siro mod Italien. Det ville være en fed historie.

Uden for kridtstregerne befinder den tidligere AGF-profil sig ligeledes godt.

– Det er rart at bo i Milano – især for mig, som hidtil har boet i mindre byer. Det er meget nyt for mig, at der altid er et eller andet, man kan lave, og nye steder at se. Jeg kan virkelig godt lide det. Huslejepriserne kunne godt være lidt lavere, men resten er fedt, siger Inter-spilleren.

I november forlængede Yann Bisseck sin kontrakt med Inter frem til 2029, og i den forbindelse scorede han angiveligt en fordobling af lønnen.

Inter købe midtstopperen for godt 50 millioner kroner i AGF.





LIVE

VM-LIVE: Stjerne skælder ud efter fiasko

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Blæst bagover af 18-årig

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Spanien – Kap Verde

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøndby melder duo færdig og teaser

Lego-sæt og trøjer stjålet fra Englands landshold

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Tyskland – Curacao



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Stolt over dansk transfer

Spottet i København

Jagter tidligere FCK-stjerne

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Han tager hjem fra VM

VM-vækkeuret: Skotland brød 36 års forbandelse

Raser over VM-tiltag

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

De vil have Victor Nelsson

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

AGF køber ham

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Skotland henter første VM-sejr i 36 år