Tyske og belgiske klubber ville have Isaksen

Det var ret sent i transfervinduet, at Gustav Isaksen kom i kontakt med Lazio. Inden da var det primært tyske og belgiske klubber, som var interesserede i ham.



Det var et spørgsmål om hvornår, og ikke om Gustav Isaksen skulle videre fra FC Midtjylland i sommer.

Lazio vandt kampen om hans underskrift, men det kunne have været anderledes, for der var bred interesse for den blonde wing. 

Det slår han fast i et interview med Lazio-mediet Noi Biancocelesti. Her siger han, at han første gang hørte om Lazios interesse for ham varn nogle uger efter, at han havde brændt Olimpico af i Europa League-sejren på 5-1 sidste efterår. Herefter gik der lang tid, før der skete noget, og i mellemtiden rørte andre klubber på på sig.

– Jeg hørte ikke mere (fra Lazio) før sommerens transfervindue. Kun fem eller seks dage før skiftet havde jeg officiel kontakt med klubben, og det var en meget hurtig forhandling. 

– Jeg kan selvfølgelig ikke sige, hvilke hold der var interesserede i mig, men det var mest tyske og belgiske klubber. Gode klubber, men så snart jeg hørte om Lazio, tænkte jeg, at det var en stor mulighed for mig, og en jeg ikke kunne sige nej til, forklarer han. 

Tiden i den italienske hovedstadsklub har indtil videre budt på en del kampe, men det har primært været som indskifter. Isaksen erkender, at der er hård kamp om pladserne, hvor han blandt andet konkurrerer med Felipe Anderson om spilleminutterne. 

– Jeg er meget glad her, selv om det nogle gange er meget svært på banen. Jeg skal gøre mig fortjent til min plads på holdet, for der er mange gode spillere her, men jeg vil gøre alt for at få mest mulig spilletid, slår han fast. 

I interviewet kommer han samtidig ind på, at hans yndlingsspiller gennem tiden er Ronaldoinho, fordi han var sjov at se på med sine driblinger og mål. 

Gustav Isaksen står foreløbig noteret for 11 Lazio-kampe. 



Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Patrick Da Silva idømt fængsel

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Bo Henriksen fyret

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Dybt skuffet og trist

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Fyringstruet: – Han har to kampe

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Nu er han gratis – på vej til OB?

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

– Jeg synes, at det er helt latterligt

Storklub meldes interesseret

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

– Brøndby er chanceløse

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

FC København-profil ude med sygdom

Frank reddet i døende sekunder

Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

Freiburg nupper pokalsejr

Endelig godt nyt

Skidt melding

FC Københavns medejerskab godkendes

Afvist