Vilde med Højlund: På to store transfer-lister

Man har også fået øjnene op for Højlund udenfor Danmarks grænser.



Den danske landsholdsspiller Rasmus Højlund har det seneste halvandet år taget fodbold-Europa med storm. I hvert fald i dansk perspektiv, hvor han hurtigt storspillede i Sturm Graz og derefter i Atalanta.

Det hele blev toppet med de to landskampe mod Finland og Kazakhstan, hvor han scorede fem kasser. Derefter har resten af Europa fået øjnene op for ham, og i denne tid er der udsigt til et nyt, stort skifte for ham. Det er også noget, som Sky Sports har bemærket.

På deres side har de lavet en top 50 over de spillere, som vil være de varmeste navne på transfermarkedet denne sommmer. 

Her har de lavet den efter alfabetisk orden over både herre- og dame-spillere, og ud foran Højlund er der også peget på, at der er udsigt til en bestemt engelsk storklub som en mulighed for den danske angriber.

– Manchester United har taget de første kontakter vedrørende en potentiel signing af den lovende Atalanta-angriber og holder også øje med Randal Kolo Muani, da en overgang for Kane bliver mere og mere usandsynlig, skriver det store engelske medie.

Det er desuden ikke kun her, at man har fået øjnene op for ham. På den store spiller-database Transfermarkt bliver der dagligt ført statistikker over, hvem der er de mest besøgte på deres store site.

Her er det tirsdag med Rasmus Højlund på ottendepladsen, som giver en antydning af, hvor meget fans – også udenfor Danmark – er vilde med ham.

Hvis det bliver til et salg denne sommer, så er der lagt op til, at Højlund kommer til at smadre den hidtige danske transfer-rekord. Det lægger Atalantas prismærke i hvert fald op til. Læs mere om det her.





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Superliga-klub tæt på FCK’er

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Kryptisk transfermelding

FC København-farvel rykker nærmere



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Afviste Premier League-klubber

Mexico – Ecuador

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Frankrig – Sverige



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Hård dom over Kvistgaarden

Tyskland – Paraguay