AC Milan-profil taber appel: Skal betale 122 mio.

Rafael Leao har succes i Serie A for tiden, men udenfor banen bakser portugiseren med en ganske problematisk sag.



På banen kører det glimrende for Rafael Leao i disse dage, men udenfor banen har AC Milan-stjernen fået sig en ganske dårlig nyhed. 

Således skriver den italienske avis La Gazzetta dello Sport, at Leao har fået afvist en appel, hvorfor portugiseren skal betale sin gamle klub Sporting CP 16,5 millioner euro. Det svarer til over 122 millioner kroner. 

Leao tjener omkring 11 millioner kroner om året i AC Milan, så der er tale om en noget problematisk situation for kantspilleren. 

Ifølge La Gazzetta dello Sport har en sportsdomstol afvist Rafael Leaos appel, men portugiseren har stadig muligheden for at tage sagen videre til højesteret, lyder det.

Der er tale om en dom fra marts 2020, hvor den internationale sportsdomstol CAS dømte Rafael Leao til at betale Sporting CP en kompensation, efter at portugiseren i 2018 rykkede fra Sporting CP til Lille på en fri transfer. Leao var en af flere spillere, der forlod Sporting CP efter at spillerne var blevet overfaldet af klubbens fans. 

I sommeren 2019 købte AC Milan så Leao af Lille for 170 millioner kroner, hvorefter Sporting CP krævede at få udbetalt 335 millioner kroner, svarende til Leaos frikøbsklausul. CAS besluttede dog, at Leao skal betale Sporting CP 122 millioner kroner, og denne dom har man altså nu valgt at holde fast i.





TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Splitter landet: ‘Så kan støvlerne ryge på hylden’

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Monstersalg: FC København-boss jubler

Atletico Madrid interesseret i dansker

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

– Der er hævntørst hos Brøndbys fans

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Køber snart Brøndby-angriber

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Barcelona – Real Madrid

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

FC København sælger Nathan Trott



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Sønderjyske er tilbage i medaljekampen