AC Milan-profil taber appel: Skal betale 122 mio.

Rafael Leao har succes i Serie A for tiden, men udenfor banen bakser portugiseren med en ganske problematisk sag.



På banen kører det glimrende for Rafael Leao i disse dage, men udenfor banen har AC Milan-stjernen fået sig en ganske dårlig nyhed. 

Således skriver den italienske avis La Gazzetta dello Sport, at Leao har fået afvist en appel, hvorfor portugiseren skal betale sin gamle klub Sporting CP 16,5 millioner euro. Det svarer til over 122 millioner kroner. 

Leao tjener omkring 11 millioner kroner om året i AC Milan, så der er tale om en noget problematisk situation for kantspilleren. 

Ifølge La Gazzetta dello Sport har en sportsdomstol afvist Rafael Leaos appel, men portugiseren har stadig muligheden for at tage sagen videre til højesteret, lyder det.

Der er tale om en dom fra marts 2020, hvor den internationale sportsdomstol CAS dømte Rafael Leao til at betale Sporting CP en kompensation, efter at portugiseren i 2018 rykkede fra Sporting CP til Lille på en fri transfer. Leao var en af flere spillere, der forlod Sporting CP efter at spillerne var blevet overfaldet af klubbens fans. 

I sommeren 2019 købte AC Milan så Leao af Lille for 170 millioner kroner, hvorefter Sporting CP krævede at få udbetalt 335 millioner kroner, svarende til Leaos frikøbsklausul. CAS besluttede dog, at Leao skal betale Sporting CP 122 millioner kroner, og denne dom har man altså nu valgt at holde fast i.





LIVE

VM-LIVE: Slår vild VM-rekord!

Japan sender Tunesien ud i VM-mørket

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Argentinsk chok: Ikon kørt på hospitalet



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Sunderland jagter dansk guldfugl

I dialog med Steve Cooper

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Jens Stage-skifte i fare

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Marcondes afviser tilbud, men…

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Enighed – dansk stortransfer tæt på



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tordner mod VM-træner

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Skrev VM-historie: Et vanvittigt minde!

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Flere Superliga-kamp rykkes

Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Interessant melding om VM-profil