AC Milan-profil taber appel: Skal betale 122 mio.

Rafael Leao har succes i Serie A for tiden, men udenfor banen bakser portugiseren med en ganske problematisk sag.



På banen kører det glimrende for Rafael Leao i disse dage, men udenfor banen har AC Milan-stjernen fået sig en ganske dårlig nyhed. 

Således skriver den italienske avis La Gazzetta dello Sport, at Leao har fået afvist en appel, hvorfor portugiseren skal betale sin gamle klub Sporting CP 16,5 millioner euro. Det svarer til over 122 millioner kroner. 

Leao tjener omkring 11 millioner kroner om året i AC Milan, så der er tale om en noget problematisk situation for kantspilleren. 

Ifølge La Gazzetta dello Sport har en sportsdomstol afvist Rafael Leaos appel, men portugiseren har stadig muligheden for at tage sagen videre til højesteret, lyder det.

Der er tale om en dom fra marts 2020, hvor den internationale sportsdomstol CAS dømte Rafael Leao til at betale Sporting CP en kompensation, efter at portugiseren i 2018 rykkede fra Sporting CP til Lille på en fri transfer. Leao var en af flere spillere, der forlod Sporting CP efter at spillerne var blevet overfaldet af klubbens fans. 

I sommeren 2019 købte AC Milan så Leao af Lille for 170 millioner kroner, hvorefter Sporting CP krævede at få udbetalt 335 millioner kroner, svarende til Leaos frikøbsklausul. CAS besluttede dog, at Leao skal betale Sporting CP 122 millioner kroner, og denne dom har man altså nu valgt at holde fast i.





LIVE

LIVE: Jose Mourinho klar for Real Madrid!

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Fortryder FC Barcelona-transfer

Færdig: Nu er han rejst til København

Rørt Claesson kommer med kæmpe kærlighedserklæring



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Dansk stortalents værdi eksploderer

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Hold nu kæft, hvor er han god!

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Lewandowski forlader FC Barcelona

Så er det officielt



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads

– Niels Frederiksen er en legende!