AC Milan slår rekord med lynscoring i sejr

Rafael Leao bragte Milan foran efter bare seks sekunder mod Sassuolo. Inter vandt uden Christian Eriksen.



Milan ligger fortsat i spidsen for Serie A, efter at søndagens udekamp mod Sassuolo blev vundet med 2-1.

Dermed har Milan 31 point for 13 kampe på førstepladsen, mens Inter, der søndag vandt 2-1 hjemme mod Spezia, på andenpladsen har 30 point.

Milans sejr vil især blive husket for det rekordhurtige mål, som blev sat ind efter bare seks sekunders spil.

I det, bolden var givet op, satte Hakan Çalhanoglu i sprint med bolden mod Sassuolos mål, og han afleverede til den unge portugiser Rafael Leao, der perfekt tog bolden med mellem to modstandere og scorede til 1-0.

Tidligere havde Piacenzas Paolo Poggi rekorden for et mål scoret efter otte sekunder mod Fiorentina i 2001.

Milan var i det hele taget optaget af at sætte tingene hurtigt på plads, og bare otte minutter senere takkede Rafael Leao for den tidlige assist ved at sætte Calhanoglu op til scoring, men målet blev annulleret for offside.

I stedet scorede Alexis Saelemaekers til 2-0, efter at Theo Hernández havde løbet solo med bolden over en halv banelængde og serveret et perfekt oplæg.

Milan, der endnu engang var uden de skadede Zlatan Ibrahimovic og Simon Kjær, lukkede i 89. minut en reducering ind, men førerholdet undgik at spille 2-2 for tredje gang i træk i Serie A.

Lokalrivalen fra Inter, der havde Christian Eriksen på bænken i hele kampen, vandt uden at imponere.

Bundholdet Spezia spillede friskt til i første halvleg og havde også mest boldbesiddelse.

Inter havde det fint med at spille afventende, og det var da også et kontramål, der sendte Inter i spidsen seks minutter efter pausen.

Achraf Hakimi blev sendt afsted med en lang bold i højre side, og han skar ind i feltet og scorede flot til 1-0.

20 minutter senere øgede Inter på et straffespark eksekveret af Romelu Lukaku, før Spezia reducerede dybt inde i tillægstiden.

/ritzau/





Her er FCK’s modstander i Europa Playoff




LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

Færdig: Nu er han rejst til København

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

“Brøndby er skræddersyet til ham”

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Salah sender særlig besked

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Hold nu kæft, hvor er han god!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Lewandowski forlader FC Barcelona

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Dansk stortalents værdi eksploderer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

Så er det officielt

Arsenal – Burnley

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Teaser for ny AGF-aftale

Froholdt med vild hæder i Portugal

FC Midtjylland – Brøndby IF



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med