Jesper Lindstrøm har været rygtet til talrige europæiske storklubber de seneste måneder, efter han har vist sig godt frem i den tyske Bundesliga.
Det endte med at være de italienske mestre, Napoli, der vandt danskerens gunst, og meget tyder også på, at han kommer til at spille en fremtrædende rolle på Rudi Garcias mandskab.
Det er i hvert fald meldingen fra den store italienske sportsavis Corriere Dello Sport.
– Lindstrøm besidder kvaliteter, skud, hastighed og alsidighed, og det ser ud til, at han kommer til at spille en større og større rolle. Især med henblik på den taktiske vision hos Napoli. Den danske midtbanespiller gjorde sin debut mod Lazio, med få træningspas bag sig, og det betyder, at Garcia tror på ham. Han er en spiller, der er klar, en landsholdsspiller med erfaring fra Champions League og Bundesligaen, skriver den italienske avis.
Det er bestemt også Jesper Lindstrøms forhåbning, at han kan få en masse græs under fødderne. Det var nemlig en af de hovedsagelige årsager til, at valget faldt på den syditalienske klub.
– Jeg har sagt, at jeg gerne vil spille fodbold. Jeg er 23 år gammel. Jeg gider ikke sidde på bænken og ruste op. De tror på mig, og det virker til, at de kommer til at give mig en masse gode muligheder. De har givet udtryk for, at de ser mig som potentielt startellever. Nu fik de også lige solgt Lozano (Hirving, red.), som er af mine konkurrenter. Det viser også noget. Nu er det mig og Politano (Matteo, red.), der skal kæmpe om pladsen, fortæller Jesper Lindstrøm til Viaplay.
Som Lindstrøm nævner, har Napoli netop afskibet kantspilleren Hirving Lozano til PSV. Derfor tyder meget på, at det bliver italienske Matteo Politano, der bliver den 23-årige danskers største konkurrent om en plads fra start.
Den tidligere Brøndby-stjerne har fået et enkelt indhop i Napoli-trøjen, da han kom ind mod Lazio, som for nylig hentede danske Gustav Isaksen. Napoli tabte med 2-1.
I skrivende stund er den tidligere Frankfurt-spiller i Finland med det danske landshold.
Danmark møder Finland i EM-kvalifikationen i morgen aften, søndag, klokken 18.00.
Du kan se hele interviewet med Jesper Lindstrøm i videoafspilleren øverst.
LIVE
TransferLIVE: Tæt på at hente Man Utd-spiller
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
TOPNYHED
Ked af hemmeligt FCK-skifte
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
LIVE
Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
NYHEDER
Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’
NYHEDER
FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
NYHEDER
Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning
NYHEDER
Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
TRANSFER
I dialog med BIF – nu er han skiftet til storklub
TIPSBLADETS DOM
Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!
MEDIE
Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
MEDIE
Monstrøs PL-transfer tæt på
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!