Jesper Lindstrøm har været rygtet til talrige europæiske storklubber de seneste måneder, efter han har vist sig godt frem i den tyske Bundesliga.
Det endte med at være de italienske mestre, Napoli, der vandt danskerens gunst, og meget tyder også på, at han kommer til at spille en fremtrædende rolle på Rudi Garcias mandskab.
Det er i hvert fald meldingen fra den store italienske sportsavis Corriere Dello Sport.
– Lindstrøm besidder kvaliteter, skud, hastighed og alsidighed, og det ser ud til, at han kommer til at spille en større og større rolle. Især med henblik på den taktiske vision hos Napoli. Den danske midtbanespiller gjorde sin debut mod Lazio, med få træningspas bag sig, og det betyder, at Garcia tror på ham. Han er en spiller, der er klar, en landsholdsspiller med erfaring fra Champions League og Bundesligaen, skriver den italienske avis.
Det er bestemt også Jesper Lindstrøms forhåbning, at han kan få en masse græs under fødderne. Det var nemlig en af de hovedsagelige årsager til, at valget faldt på den syditalienske klub.
– Jeg har sagt, at jeg gerne vil spille fodbold. Jeg er 23 år gammel. Jeg gider ikke sidde på bænken og ruste op. De tror på mig, og det virker til, at de kommer til at give mig en masse gode muligheder. De har givet udtryk for, at de ser mig som potentielt startellever. Nu fik de også lige solgt Lozano (Hirving, red.), som er af mine konkurrenter. Det viser også noget. Nu er det mig og Politano (Matteo, red.), der skal kæmpe om pladsen, fortæller Jesper Lindstrøm til Viaplay.
Som Lindstrøm nævner, har Napoli netop afskibet kantspilleren Hirving Lozano til PSV. Derfor tyder meget på, at det bliver italienske Matteo Politano, der bliver den 23-årige danskers største konkurrent om en plads fra start.
Den tidligere Brøndby-stjerne har fået et enkelt indhop i Napoli-trøjen, da han kom ind mod Lazio, som for nylig hentede danske Gustav Isaksen. Napoli tabte med 2-1.
I skrivende stund er den tidligere Frankfurt-spiller i Finland med det danske landshold.
Danmark møder Finland i EM-kvalifikationen i morgen aften, søndag, klokken 18.00.
Du kan se hele interviewet med Jesper Lindstrøm i videoafspilleren øverst.
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
INTERVIEW
Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
INTERVIEW
‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
Smider Salah-bombe
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
Esbjerg har brug for penge: ‘Ikke afskrækket’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED