Jesper Lindstrøm har været rygtet til talrige europæiske storklubber de seneste måneder, efter han har vist sig godt frem i den tyske Bundesliga.
Det endte med at være de italienske mestre, Napoli, der vandt danskerens gunst, og meget tyder også på, at han kommer til at spille en fremtrædende rolle på Rudi Garcias mandskab.
Det er i hvert fald meldingen fra den store italienske sportsavis Corriere Dello Sport.
– Lindstrøm besidder kvaliteter, skud, hastighed og alsidighed, og det ser ud til, at han kommer til at spille en større og større rolle. Især med henblik på den taktiske vision hos Napoli. Den danske midtbanespiller gjorde sin debut mod Lazio, med få træningspas bag sig, og det betyder, at Garcia tror på ham. Han er en spiller, der er klar, en landsholdsspiller med erfaring fra Champions League og Bundesligaen, skriver den italienske avis.
Det er bestemt også Jesper Lindstrøms forhåbning, at han kan få en masse græs under fødderne. Det var nemlig en af de hovedsagelige årsager til, at valget faldt på den syditalienske klub.
– Jeg har sagt, at jeg gerne vil spille fodbold. Jeg er 23 år gammel. Jeg gider ikke sidde på bænken og ruste op. De tror på mig, og det virker til, at de kommer til at give mig en masse gode muligheder. De har givet udtryk for, at de ser mig som potentielt startellever. Nu fik de også lige solgt Lozano (Hirving, red.), som er af mine konkurrenter. Det viser også noget. Nu er det mig og Politano (Matteo, red.), der skal kæmpe om pladsen, fortæller Jesper Lindstrøm til Viaplay.
Som Lindstrøm nævner, har Napoli netop afskibet kantspilleren Hirving Lozano til PSV. Derfor tyder meget på, at det bliver italienske Matteo Politano, der bliver den 23-årige danskers største konkurrent om en plads fra start.
Den tidligere Brøndby-stjerne har fået et enkelt indhop i Napoli-trøjen, da han kom ind mod Lazio, som for nylig hentede danske Gustav Isaksen. Napoli tabte med 2-1.
I skrivende stund er den tidligere Frankfurt-spiller i Finland med det danske landshold.
Danmark møder Finland i EM-kvalifikationen i morgen aften, søndag, klokken 18.00.
Du kan se hele interviewet med Jesper Lindstrøm i videoafspilleren øverst.
LIVE
TransferLIVE: OB køber tidligere FCN-spiller
TOPNYHED
‘FC København er Danmarks gigant’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
EKSKLUSIVT
‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
Her kan du se de danske hold i Europa
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
TOPNYHED
‘Det kommer til at blive virkelig hårdt’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL
TIPSBLADET SPECIAL
Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
NYHEDER
Osula får stor rolle i Newcastle
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Jagter kæmpe Premier League-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: Her er han ligaens konge
EKSKLUSIVT
Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød afviser bud på Saman Jalaei
INTERVIEW
Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
NYHEDER
Brøndby-flop: De henter Carl Björk
MEDIE
‘En retur til Wolfsburg virker usandsynlig’
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
Viborg FF – OB
MEDIE
På blokken i FC København: Nu er der faldet bud
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
OPTAKT