Avis: Jesper Lindstrøm får stor rolle i Napoli

Ifølge den italienske avis Corriere Dello Sport kommer Jesper Lindstrøm til at få betydelig spilletid får de italienske mestre.



Jesper Lindstrøm har været rygtet til talrige europæiske storklubber de seneste måneder, efter han har vist sig godt frem i den tyske Bundesliga. 

Det endte med at være de italienske mestre, Napoli, der vandt danskerens gunst, og meget tyder også på, at han kommer til at spille en fremtrædende rolle på Rudi Garcias mandskab.

Det er i hvert fald meldingen fra den store italienske sportsavis Corriere Dello Sport. 

– Lindstrøm besidder kvaliteter, skud, hastighed og alsidighed, og det ser ud til, at han kommer til at spille en større og større rolle. Især med henblik på den taktiske vision hos Napoli. Den danske midtbanespiller gjorde sin debut mod Lazio, med få træningspas bag sig, og det betyder, at Garcia tror på ham. Han er en spiller, der er klar, en landsholdsspiller med erfaring fra Champions League og Bundesligaen, skriver den italienske avis.

Det er bestemt også Jesper Lindstrøms forhåbning, at han kan få en masse græs under fødderne. Det var nemlig en af de hovedsagelige årsager til, at valget faldt på den syditalienske klub. 

– Jeg har sagt, at jeg gerne vil spille fodbold. Jeg er 23 år gammel. Jeg gider ikke sidde på bænken og ruste op. De tror på mig, og det virker til, at de kommer til at give mig en masse gode muligheder. De har givet udtryk for, at de ser mig som potentielt startellever. Nu fik de også lige solgt Lozano (Hirving, red.), som er af mine konkurrenter. Det viser også noget. Nu er det mig og Politano (Matteo, red.), der skal kæmpe om pladsen, fortæller Jesper Lindstrøm til Viaplay.

Som Lindstrøm nævner, har Napoli netop afskibet kantspilleren Hirving Lozano til PSV. Derfor tyder meget på, at det bliver italienske Matteo Politano, der bliver den 23-årige danskers største konkurrent om en plads fra start. 

Den tidligere Brøndby-stjerne har fået et enkelt indhop i Napoli-trøjen, da han kom ind  mod Lazio, som for nylig hentede danske Gustav Isaksen. Napoli tabte med 2-1. 

I skrivende stund er den tidligere Frankfurt-spiller i Finland med det danske landshold. 

Danmark møder Finland i EM-kvalifikationen i morgen aften, søndag, klokken 18.00.

Du kan se hele interviewet med Jesper Lindstrøm i videoafspilleren øverst.





LIVE

TransferLIVE: Officielt – Brøndby henter Hyseni

Klar besked om AGF

Silkeborg IF – FC København

AGF i kontakt om norsk angriber 

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby



LIVE

Superliga-LIVE: Brøndby-indkøb som født på ny

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Lyngby BK – AGF

Afsløring: FCN forlænger med Noah Markmann



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt

Her er FC Københavns vej i Europa

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

Brøndby-boss teaser for transfer

Transfer på vej: AGF vil score millioner

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Nærmer sig vild FCK-præstation

Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer

Her er FCK’s næste modstander i Europa



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

AGF i Europa: De venter i næste runde