Avis: Jesper Lindstrøm får stor rolle i Napoli

Ifølge den italienske avis Corriere Dello Sport kommer Jesper Lindstrøm til at få betydelig spilletid får de italienske mestre.



Jesper Lindstrøm har været rygtet til talrige europæiske storklubber de seneste måneder, efter han har vist sig godt frem i den tyske Bundesliga. 

Det endte med at være de italienske mestre, Napoli, der vandt danskerens gunst, og meget tyder også på, at han kommer til at spille en fremtrædende rolle på Rudi Garcias mandskab.

Det er i hvert fald meldingen fra den store italienske sportsavis Corriere Dello Sport. 

– Lindstrøm besidder kvaliteter, skud, hastighed og alsidighed, og det ser ud til, at han kommer til at spille en større og større rolle. Især med henblik på den taktiske vision hos Napoli. Den danske midtbanespiller gjorde sin debut mod Lazio, med få træningspas bag sig, og det betyder, at Garcia tror på ham. Han er en spiller, der er klar, en landsholdsspiller med erfaring fra Champions League og Bundesligaen, skriver den italienske avis.

Det er bestemt også Jesper Lindstrøms forhåbning, at han kan få en masse græs under fødderne. Det var nemlig en af de hovedsagelige årsager til, at valget faldt på den syditalienske klub. 

– Jeg har sagt, at jeg gerne vil spille fodbold. Jeg er 23 år gammel. Jeg gider ikke sidde på bænken og ruste op. De tror på mig, og det virker til, at de kommer til at give mig en masse gode muligheder. De har givet udtryk for, at de ser mig som potentielt startellever. Nu fik de også lige solgt Lozano (Hirving, red.), som er af mine konkurrenter. Det viser også noget. Nu er det mig og Politano (Matteo, red.), der skal kæmpe om pladsen, fortæller Jesper Lindstrøm til Viaplay.

Som Lindstrøm nævner, har Napoli netop afskibet kantspilleren Hirving Lozano til PSV. Derfor tyder meget på, at det bliver italienske Matteo Politano, der bliver den 23-årige danskers største konkurrent om en plads fra start. 

Den tidligere Brøndby-stjerne har fået et enkelt indhop i Napoli-trøjen, da han kom ind  mod Lazio, som for nylig hentede danske Gustav Isaksen. Napoli tabte med 2-1. 

I skrivende stund er den tidligere Frankfurt-spiller i Finland med det danske landshold. 

Danmark møder Finland i EM-kvalifikationen i morgen aften, søndag, klokken 18.00.

Du kan se hele interviewet med Jesper Lindstrøm i videoafspilleren øverst.





LIVE

LIVE: Amini vinker farvel

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Braithwaite del af stor transferplan



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Et regulært mareridt for Steve Cooper!

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Skidt nyt om Lukas Lerager

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde

Esbjerg efterlyser informationer om toilethærværk

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Afvist – Brøndby undrer sig



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!