Avis: Jesper Lindstrøm får stor rolle i Napoli

Ifølge den italienske avis Corriere Dello Sport kommer Jesper Lindstrøm til at få betydelig spilletid får de italienske mestre.



Jesper Lindstrøm har været rygtet til talrige europæiske storklubber de seneste måneder, efter han har vist sig godt frem i den tyske Bundesliga. 

Det endte med at være de italienske mestre, Napoli, der vandt danskerens gunst, og meget tyder også på, at han kommer til at spille en fremtrædende rolle på Rudi Garcias mandskab.

Det er i hvert fald meldingen fra den store italienske sportsavis Corriere Dello Sport. 

– Lindstrøm besidder kvaliteter, skud, hastighed og alsidighed, og det ser ud til, at han kommer til at spille en større og større rolle. Især med henblik på den taktiske vision hos Napoli. Den danske midtbanespiller gjorde sin debut mod Lazio, med få træningspas bag sig, og det betyder, at Garcia tror på ham. Han er en spiller, der er klar, en landsholdsspiller med erfaring fra Champions League og Bundesligaen, skriver den italienske avis.

Det er bestemt også Jesper Lindstrøms forhåbning, at han kan få en masse græs under fødderne. Det var nemlig en af de hovedsagelige årsager til, at valget faldt på den syditalienske klub. 

– Jeg har sagt, at jeg gerne vil spille fodbold. Jeg er 23 år gammel. Jeg gider ikke sidde på bænken og ruste op. De tror på mig, og det virker til, at de kommer til at give mig en masse gode muligheder. De har givet udtryk for, at de ser mig som potentielt startellever. Nu fik de også lige solgt Lozano (Hirving, red.), som er af mine konkurrenter. Det viser også noget. Nu er det mig og Politano (Matteo, red.), der skal kæmpe om pladsen, fortæller Jesper Lindstrøm til Viaplay.

Som Lindstrøm nævner, har Napoli netop afskibet kantspilleren Hirving Lozano til PSV. Derfor tyder meget på, at det bliver italienske Matteo Politano, der bliver den 23-årige danskers største konkurrent om en plads fra start. 

Den tidligere Brøndby-stjerne har fået et enkelt indhop i Napoli-trøjen, da han kom ind  mod Lazio, som for nylig hentede danske Gustav Isaksen. Napoli tabte med 2-1. 

I skrivende stund er den tidligere Frankfurt-spiller i Finland med det danske landshold. 

Danmark møder Finland i EM-kvalifikationen i morgen aften, søndag, klokken 18.00.

Du kan se hele interviewet med Jesper Lindstrøm i videoafspilleren øverst.





‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’




LIVE

TransferLIVE: Nu er det officielt

‘Så kan han klare sig hvor som helst’

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Her lander Superliga-kampprogrammet

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Kasper Schmeichel færdig i Celtic

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Dansk profil overrasker: Han er så god

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Officielt: Neestrup på plads i Panathinaikos

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Klar til at gå shopamok

Storklub jagter to danskere

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Højlund slutter sæsonen med bravour

Storkamp af Patrick Dorgu

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’

Sammenligner Brøndby med Manchester United