Jesper Lindstrøm har været rygtet til talrige europæiske storklubber de seneste måneder, efter han har vist sig godt frem i den tyske Bundesliga.
Det endte med at være de italienske mestre, Napoli, der vandt danskerens gunst, og meget tyder også på, at han kommer til at spille en fremtrædende rolle på Rudi Garcias mandskab.
Det er i hvert fald meldingen fra den store italienske sportsavis Corriere Dello Sport.
– Lindstrøm besidder kvaliteter, skud, hastighed og alsidighed, og det ser ud til, at han kommer til at spille en større og større rolle. Især med henblik på den taktiske vision hos Napoli. Den danske midtbanespiller gjorde sin debut mod Lazio, med få træningspas bag sig, og det betyder, at Garcia tror på ham. Han er en spiller, der er klar, en landsholdsspiller med erfaring fra Champions League og Bundesligaen, skriver den italienske avis.
Det er bestemt også Jesper Lindstrøms forhåbning, at han kan få en masse græs under fødderne. Det var nemlig en af de hovedsagelige årsager til, at valget faldt på den syditalienske klub.
– Jeg har sagt, at jeg gerne vil spille fodbold. Jeg er 23 år gammel. Jeg gider ikke sidde på bænken og ruste op. De tror på mig, og det virker til, at de kommer til at give mig en masse gode muligheder. De har givet udtryk for, at de ser mig som potentielt startellever. Nu fik de også lige solgt Lozano (Hirving, red.), som er af mine konkurrenter. Det viser også noget. Nu er det mig og Politano (Matteo, red.), der skal kæmpe om pladsen, fortæller Jesper Lindstrøm til Viaplay.
Som Lindstrøm nævner, har Napoli netop afskibet kantspilleren Hirving Lozano til PSV. Derfor tyder meget på, at det bliver italienske Matteo Politano, der bliver den 23-årige danskers største konkurrent om en plads fra start.
Den tidligere Brøndby-stjerne har fået et enkelt indhop i Napoli-trøjen, da han kom ind mod Lazio, som for nylig hentede danske Gustav Isaksen. Napoli tabte med 2-1.
I skrivende stund er den tidligere Frankfurt-spiller i Finland med det danske landshold.
Danmark møder Finland i EM-kvalifikationen i morgen aften, søndag, klokken 18.00.
Du kan se hele interviewet med Jesper Lindstrøm i videoafspilleren øverst.
LIVE
LIVE: Aarhus i ekstase – se de vilde billeder
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
HELT VILDT
Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
EKSKLUSIVT
Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
EKSKLUSIVT
Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback
Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst
AVIS
Færdig i Real Madrid
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
10. gang i træk
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
MEDIE