Beskyldt for betting: Vil hive journalist i retten

Der er blevet spredt rygter om tre spillere fra italiensk fodbold om, at de skulle undersøges for at bette på kampe.



Italien er for tiden ramt af en stor betting-skandale, hvor tre spillere er i gang med at blive undersøgt eller allerede er blevet det. Siden har der været spredt rygter om, at tre yderligere spillere skulle være de næste i rækken.

Det er sket via den italienske sladderjournalist Fabrizio Corona, som har peget på Stephan El Shaarawy, Nicolo Casale og Federico Gatti. Siden har den offentlige anklager i Torino dog afvist i Calcio e Finanza, at det ikke er spillere, som bliver undersøgt.

Kun Gatti er nævnt i undersøgelser, fordi han havde lånt penge til nu dømte Fagioli til at købe et luksus-ur.

De to øvrige spillere, Casale og El Shaarawy, har reageret på ved at ville lægge sag an mod journalisten. Sidstnævntes advokater Matteo Uslenghi og Federico Venturi Ferriolo har i den forbindelse udsendt et statement.

– Vi har få men klare ord. Stphan El Shaarawy har intet at gøre med gambling af nogen art. Han har aldrig placeret væddemål, og han har aldrig været interesseret i at gøre det, lyder meldingen, som fortsætter:

– Han er totalt afslappet over for totalt ubegrundede og bagvaskende anklager. Først og fremmest vil vi tage alle skridt for at beskytte vores klient. Dette er, hvad vi har at sige lige nu efter påstandene fra Fabrizio Corona til Striscia La Notizia, fortæller spillerens advokater.

Det er foruden førnævnte Fagioli også Sandro Tonali og Nicolo Zanioli, der bliver undersøgt. Læs mere om det her.





LIVE

LIVE: Lå i fosterstilling og græd efter sygdom

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen

De overvejer Christian Eriksen

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

Han er førende til at erstatte Hjulmand



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Se tallene: Så vild en sæson har Simsir haft

Sur FC København-boss: En følelse af ‘hvorfor?’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

LIVE: Slutfløjt i Parken

Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Raser: Det er latterligt!

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten