Afviste Lindstrøms klub: Derfor sagde jeg nej

På et tidspunkt er han klar igen, fastslår Antonio Conte.



Det kører ikke helt som i sidste sæson for Napoli, hvor syditalienerne blev mestre. Siden har man også fået ny cheftræner ind i form af Rudi Garcia, som lader til at sidde på en brandvarm bænk for tiden.

I den forbindelse har der været forlydender om, at Antonio Conte har været til møde med Napoli, og i et interview med Gazzetta dello Sport forklarer han, hvorfor det ikke endte med et job for ham der.

– Jeg ved godt, at der dukkede nogle historier op, men nu føler jeg et behov for at dedikere tid til mig selv og min datter, som er ved at vokse op. Det er et livsstilsvalg. Derefter vil jeg være klar til at komme tilbage til at kæmpe. Og når jeg gør det, bliver det hårdt for alle andre, fortæller Conte.

Selv stoppede han i Tottenham i marts, hvor han fløj hjem i et Ryanair-fly, og han sætter nu ord på, hvordan han ser på sit arbejde som fodboldtræner.

– Stress er som et brændstof for mig, pres giver motivation, for når du vinder, er det endnu bedre. Der er positiv og negativ stress, for mig er det energi og ren adrenalin. Ved slutfløjt, når vi har vundet, er det glæde at dele med alle. Jeg arbejder meget hårdt for at nå de øjeblikke, siger han og fortsætter:

– Nu har jeg koblet fra for at bruge mere tid sammen med min familie og for mig selv. Jeg fortsætter med at studere, ser hvilke ændringer der er i sporten og forstår nye situationer. Når jeg vender tilbage, vil jeg være endnu mere klar til at håndtere de største udfordringer, lyder det fra Conte.

Derudover peger han på, at han en dag gerne vil træne et hold, som kommer fra at have vundet. Da han kom til Chelsea og Juventus var det efter, at begge klubber var endt på syvendepladsen.







LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Han er færdig i Brøndby

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’



Kæmpekøb retur til FC København?

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark