Cristiano Ronaldo: Sådan vil jeg huskes

Den portugisiske angriber er i karrierens efterår, og når det er slut med fodbolden, så håber han, at historiebøgerne vil huske ham.



Der er nok ingen tvivl om, at når 36-årige Cristiano Ronaldo på et tidspunkt lægger støvlerne på hylden, så vil han nævnes blandt de bedste spillere gennem tiderne.

I januar blev han i en alder af 35 den hurtigste spiller i Juventus’ historie til at score 100 mål, og det var bare tilføjelsen til en flot karriere, der for alvor tog fart i 2003 med skiftet til Manchester United.

Selvom han endnu ikke ligner en, der er ved at stoppe karrieren, så er forholder han sig til sit eftermæle i et interview med Livescore, hvor han netop er udnævnt til brand-ambassadør.

– Jeg håber, at jeg vil blive husket som en af de bedste spillere, en der knoklede hårdt, som altid gjorde sit bedste for at hjælpe holdet, og at jeg vil være en del af fodboldens historie.

Cristiano Ronaldo blev også spurgt ind til, hvem, han tror, der bliver den største spiller af Erling Haaland og Kylian Mbappé.

– Det er svært at vælge en spiller, der kommer til at blive den bedste, men jeg synes, at det bliver spændende at se denne generation af yngre spillere, som Haaland og Mbappë, der kommer frem nu.

– Nogle spillere kan spille godt i en eller to sæsoner, de rigtig gode spillere er dem, der bliver ved sæson efter sæson, og det er ikke nemt. det kræver hårdt arbejde og engagement.

Den spektakulære angriber har 12 måneder tilbage af sin kontrakt med Juventus, og flere rygter sender ham allerede afsted denne sommer.

Tidligere har hans mor udtalt, at hun gerne så ham i Sporting Lissabon.





LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Vallys afslører flere års hemmelig dialog

FC København kan miste endnu en stjerne

Afsløring: FC København sælger Achouri

Udpeger VM’s tre bedste trænere

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

‘Horsens var et helvede’

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Flere slagter dansker efter grim aktion

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Klar for FC København

Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional