Cristiano Ronaldo: Sådan vil jeg huskes

Den portugisiske angriber er i karrierens efterår, og når det er slut med fodbolden, så håber han, at historiebøgerne vil huske ham.



Der er nok ingen tvivl om, at når 36-årige Cristiano Ronaldo på et tidspunkt lægger støvlerne på hylden, så vil han nævnes blandt de bedste spillere gennem tiderne.

I januar blev han i en alder af 35 den hurtigste spiller i Juventus’ historie til at score 100 mål, og det var bare tilføjelsen til en flot karriere, der for alvor tog fart i 2003 med skiftet til Manchester United.

Selvom han endnu ikke ligner en, der er ved at stoppe karrieren, så er forholder han sig til sit eftermæle i et interview med Livescore, hvor han netop er udnævnt til brand-ambassadør.

– Jeg håber, at jeg vil blive husket som en af de bedste spillere, en der knoklede hårdt, som altid gjorde sit bedste for at hjælpe holdet, og at jeg vil være en del af fodboldens historie.

Cristiano Ronaldo blev også spurgt ind til, hvem, han tror, der bliver den største spiller af Erling Haaland og Kylian Mbappé.

– Det er svært at vælge en spiller, der kommer til at blive den bedste, men jeg synes, at det bliver spændende at se denne generation af yngre spillere, som Haaland og Mbappë, der kommer frem nu.

– Nogle spillere kan spille godt i en eller to sæsoner, de rigtig gode spillere er dem, der bliver ved sæson efter sæson, og det er ikke nemt. det kræver hårdt arbejde og engagement.

Den spektakulære angriber har 12 måneder tilbage af sin kontrakt med Juventus, og flere rygter sender ham allerede afsted denne sommer.

Tidligere har hans mor udtalt, at hun gerne så ham i Sporting Lissabon.





Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen




LIVE

VM-LIVE: Alexander Zorniger i voldsom FIFA-kritik

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

I dialog med Steve Cooper

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Marcondes afviser tilbud, men…



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Jens Stage-skifte i fare

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Holland – Sverige

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Alexander Lind i kæmpe hyldest



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Tyskland – Elfenbenskysten

Interessant melding om VM-profil

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

VM-målscorer fulgte fødsel via Facetime

Tordner mod VM-træner

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Enighed – dansk stortransfer tæt på

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Superliga-boss med spændende transfermelding

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for

Viaplay med stor AGF-nyhed