Damsgaard-kender: Spiller snart med om CL-trofæet

FC Nordsjællands cheftræner Flemming Pedersen har klare forventninger til Mikkel Damsgaards karriere.



Mikkel Damsgaard fik under sommerens EM-slutrunde slået sit navn helt fast i den brede danske befolkning, da han blandt andet hamrede et frispark i kassen i semifinalen mod England.

Fremtiden ser da også lys ud for Sampdoria-danskeren, hvis man spørger hans tidligere cheftræner i FC Nordsjælland, Flemming Pedersen. Han regner med, at offensivspilleren ender i en af de helt store klubber. Det fortæller han i et interview med Eurosport.

– Selvfølgelig spiller han på et højt, internationalt niveau nu, men det er en Champions League-spiller – og han skal vel, forhåbentlig, på sit højeste om nogle år i en top-otte klub i Europa. Han skal være med oppe og spille med om Champions League-trofæet, siger Flemming Pedersen.

Endvidere kommer træneren da også ind på, at han husker tilbage på den sidste tid med Damsgaard i Superligaen, hvor man ganske enkelt kunne se, at han var vokset ud af ligaen og ejede det hele, ifølge Pedersen.

I indslaget, som kan ses øverst i artiklen, bliver der også vist klip fra Damsgaards helt unge dage, hvor man endda har fundet en lignende situation, som den han lavede ved oplægget til Joakim Mæhle mod Skotland.

Tirsdag aften venter Israel, hvor Danmark kan spille sig endnu tættere på VM. Læs mere om den kamp her.





LIVE

LIVE: Bayern-stjerne misser VM

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bombe på vej i Real Madrid?

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Kæmpekøb retur til FC København?

Mulig Kasper Schmeichel-kovending



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Arsenal skal til Danmark

Brøndby tog vigtig overtidssejr

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Supercomputer: De vinder Superligaen 



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’

Bayern München er i pokalfinalen

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

City snupper førstepladsen – Burnley rykker ned



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’

Afslører samtale med Roony Bardghji