I Superligaen har vi utallige gange set prøver på Mikkel Damsgaard kvaliteter, og nu ser det ud til, at også Serie A får lov til at opleve, hvad den danske kreatør kan.
Forleden scorede Damsgaard nemlig sit første mål for Sampdoria, og lørdag assisterede han Fabio Quagliarella i en 3-1-sejr over Atalanta.
Spørger man FC Nordsjælland-træner Flemming Pedersen, har han heller ingen tvivl om, hvilke styrker Damsgaard besidder, og han spår, at kantspilleren havner på landsholdet i løbet af næste år.
– Jeg har altid høje forventninger til mine spillere. For Mikkel er de endnu højere. Han kom til vores klub som 11-årig, og jeg lærte ham at kende fra U14. Han er stærk teknisk, en stor dribler og har gode førsteberøringer. Han har en mesters hurtige bevægelser. En naturlig intelligens. I 2021 kommer han med på A-landsholdet, siger han til GianlucaDiMarzio.com.
Læs også:Transfervinduet er lukket: Her er de største danske køb og salg
Pedersen sammenligner sågar Damsgaard med Michael Laudrup.
– Jeg kan godt huske Michael Laudrup. I begyndelsen af 80’erne var han i Superligaen, før han skiftede til Lazio og Juventus. Jeg har aldrig set en spiller som ham siden – ikke før Damsgaard.
Michael Laudrup er den største danske fodboldspiller gennem tiderne, så det er måske for stort et pres at lægge på unge Damsgaard?
– Ah, men han hører det ikke. På banen er han ikke bange for noget. Han er en stille person, men har masser af fodboldidéer, som han kan lide at udtrykke. Hvis han ikke er enig i et teknisk valg, er han ikke bange for at sige det. I Nordsjælland er sammenligningen (med Laudrup, red.) normal. Hvem ved, hvordan det er i Sampdoria?
Læs også:Damsgaard om første Sampdoria-scoring: Utroligt
Og så kommer Flemming Pedersen med et par gode råd til sin tidligere spiller.
– Prøv at etablere dig selv som starter i Sampdoria. Han kan blive en nøglespiller for Sampdoria og i Serie A. Nu skal han bare vænne sig til italiensk fodbold, og så skal han arbejde med sin krop, der endnu ikke er bygget helt op.
Selv om FC Nordsjælland har andre unge, spændende spillere på vej efter afskeden med Damsgaard, mener Pedersen imidlertid ikke, at de kan sammenlignes med Damsgaard.
– Vi har to meget lovende 18-årige: Mohammed Diomande og Kamaldeen Sulemana. De har fået en god start på sæsonen, de kommer til at nå langt, og det smukke ved mit job er at hjælpe dem på vej. Men det er få, der er født som Mikkel.
20-årige Damsgaard har spillet fire kampe for Sampdoria – to af dem fra start.
Læs også:Mandagens rygtebørs: To storklubber jagter Christian Eriksen
Læs også:Damsgaard assisterede i ny Sampdoria-skalp
Læs også:Sviatchenko efter sent comeback: Det er helt sindssygt
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Transferbombe på vej
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
OPTAKT
Sydafrika – Canada
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
EKSKLUSIVT
