I Superligaen har vi utallige gange set prøver på Mikkel Damsgaard kvaliteter, og nu ser det ud til, at også Serie A får lov til at opleve, hvad den danske kreatør kan.
Forleden scorede Damsgaard nemlig sit første mål for Sampdoria, og lørdag assisterede han Fabio Quagliarella i en 3-1-sejr over Atalanta.
Spørger man FC Nordsjælland-træner Flemming Pedersen, har han heller ingen tvivl om, hvilke styrker Damsgaard besidder, og han spår, at kantspilleren havner på landsholdet i løbet af næste år.
– Jeg har altid høje forventninger til mine spillere. For Mikkel er de endnu højere. Han kom til vores klub som 11-årig, og jeg lærte ham at kende fra U14. Han er stærk teknisk, en stor dribler og har gode førsteberøringer. Han har en mesters hurtige bevægelser. En naturlig intelligens. I 2021 kommer han med på A-landsholdet, siger han til GianlucaDiMarzio.com.
Læs også:Transfervinduet er lukket: Her er de største danske køb og salg
Pedersen sammenligner sågar Damsgaard med Michael Laudrup.
– Jeg kan godt huske Michael Laudrup. I begyndelsen af 80’erne var han i Superligaen, før han skiftede til Lazio og Juventus. Jeg har aldrig set en spiller som ham siden – ikke før Damsgaard.
Michael Laudrup er den største danske fodboldspiller gennem tiderne, så det er måske for stort et pres at lægge på unge Damsgaard?
– Ah, men han hører det ikke. På banen er han ikke bange for noget. Han er en stille person, men har masser af fodboldidéer, som han kan lide at udtrykke. Hvis han ikke er enig i et teknisk valg, er han ikke bange for at sige det. I Nordsjælland er sammenligningen (med Laudrup, red.) normal. Hvem ved, hvordan det er i Sampdoria?
Læs også:Damsgaard om første Sampdoria-scoring: Utroligt
Og så kommer Flemming Pedersen med et par gode råd til sin tidligere spiller.
– Prøv at etablere dig selv som starter i Sampdoria. Han kan blive en nøglespiller for Sampdoria og i Serie A. Nu skal han bare vænne sig til italiensk fodbold, og så skal han arbejde med sin krop, der endnu ikke er bygget helt op.
Selv om FC Nordsjælland har andre unge, spændende spillere på vej efter afskeden med Damsgaard, mener Pedersen imidlertid ikke, at de kan sammenlignes med Damsgaard.
– Vi har to meget lovende 18-årige: Mohammed Diomande og Kamaldeen Sulemana. De har fået en god start på sæsonen, de kommer til at nå langt, og det smukke ved mit job er at hjælpe dem på vej. Men det er få, der er født som Mikkel.
20-årige Damsgaard har spillet fire kampe for Sampdoria – to af dem fra start.
Læs også:Mandagens rygtebørs: To storklubber jagter Christian Eriksen
Læs også:Damsgaard assisterede i ny Sampdoria-skalp
Læs også:Sviatchenko efter sent comeback: Det er helt sindssygt
LIVE
TransferLIVE: Meldes færdig i dansk klub
LIVE: FCK, FCN og FCM trækkes i Conference League
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
LIVE: AGF og FC Midtjylland i Europa League-bowlen
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
Han er VM’s bedste spiller
TOPNYHED
Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
LIVE: AGF’s Champions League-modstander trækkes
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
TRANSFER
Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
‘Spanien var det bedste hold’
Vallys afslører flere års hemmelig dialog
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
VM-helt: Gud belønner dem, der fortjener det mest
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
NYHEDER
Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen
TOPNYHED
Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber
TOPNYHED
