FCN-træner hylder Damsgaard: Har ikke set en som ham siden Laudrup

Flemming Pedersen mener godt, at man kan sammenligne Michael Laudrup og Mikkel Damsgaard.



I Superligaen har vi utallige gange set prøver på Mikkel Damsgaard kvaliteter, og nu ser det ud til, at også Serie A får lov til at opleve, hvad den danske kreatør kan.

Forleden scorede Damsgaard nemlig sit første mål for Sampdoria, og lørdag assisterede han Fabio Quagliarella i en 3-1-sejr over Atalanta.

Spørger man FC Nordsjælland-træner Flemming Pedersen, har han heller ingen tvivl om, hvilke styrker Damsgaard besidder, og han spår, at kantspilleren havner på landsholdet i løbet af næste år.

– Jeg har altid høje forventninger til mine spillere. For Mikkel er de endnu højere. Han kom til vores klub som 11-årig, og jeg lærte ham at kende fra U14. Han er stærk teknisk, en stor dribler og har gode førsteberøringer. Han har en mesters hurtige bevægelser. En naturlig intelligens. I 2021 kommer han med på A-landsholdet, siger han til GianlucaDiMarzio.com.

Læs også:Transfervinduet er lukket: Her er de største danske køb og salg

Pedersen sammenligner sågar Damsgaard med Michael Laudrup.

– Jeg kan godt huske Michael Laudrup. I begyndelsen af 80’erne var han i Superligaen, før han skiftede til Lazio og Juventus. Jeg har aldrig set en spiller som ham siden – ikke før Damsgaard.

Michael Laudrup er den største danske fodboldspiller gennem tiderne, så det er måske for stort et pres at lægge på unge Damsgaard?

– Ah, men han hører det ikke. På banen er han ikke bange for noget. Han er en stille person, men har masser af fodboldidéer, som han kan lide at udtrykke. Hvis han ikke er enig i et teknisk valg, er han ikke bange for at sige det. I Nordsjælland er sammenligningen (med Laudrup, red.) normal. Hvem ved, hvordan det er i Sampdoria?

Læs også:Damsgaard om første Sampdoria-scoring: Utroligt

Og så kommer Flemming Pedersen med et par gode råd til sin tidligere spiller.

– Prøv at etablere dig selv som starter i Sampdoria. Han kan blive en nøglespiller for Sampdoria og i Serie A. Nu skal han bare vænne sig til italiensk fodbold, og så skal han arbejde med sin krop, der endnu ikke er bygget helt op.

Selv om FC Nordsjælland har andre unge, spændende spillere på vej efter afskeden med Damsgaard, mener Pedersen imidlertid ikke, at de kan sammenlignes med Damsgaard.

– Vi har to meget lovende 18-årige: Mohammed Diomande og Kamaldeen Sulemana. De har fået en god start på sæsonen, de kommer til at nå langt, og det smukke ved mit job er at hjælpe dem på vej. Men det er få, der er født som Mikkel.

20-årige Damsgaard har spillet fire kampe for Sampdoria – to af dem fra start.

Læs også:Mandagens rygtebørs: To storklubber jagter Christian Eriksen
Læs også:Damsgaard assisterede i ny Sampdoria-skalp
Læs også:Sviatchenko efter sent comeback: Det er helt sindssygt






LIVE

TransferLIVE: De henter Thomas Meunier

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Spændende transfermelding om Maxsø

Er han løsningen i AGF?

Begejstret for Jacob Neestrup

Thomas Frank: De vinder VM



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Officielt: Filip Djukic tager til Hvidovre



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Transferbombe i Manchester United

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

England – Argentina



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

FC København-transfer bremses af denne årsag

De har spurgt på Gustav Isaksen

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

‘Det er jeg træt af’

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne