I Superligaen har vi utallige gange set prøver på Mikkel Damsgaard kvaliteter, og nu ser det ud til, at også Serie A får lov til at opleve, hvad den danske kreatør kan.
Forleden scorede Damsgaard nemlig sit første mål for Sampdoria, og lørdag assisterede han Fabio Quagliarella i en 3-1-sejr over Atalanta.
Spørger man FC Nordsjælland-træner Flemming Pedersen, har han heller ingen tvivl om, hvilke styrker Damsgaard besidder, og han spår, at kantspilleren havner på landsholdet i løbet af næste år.
– Jeg har altid høje forventninger til mine spillere. For Mikkel er de endnu højere. Han kom til vores klub som 11-årig, og jeg lærte ham at kende fra U14. Han er stærk teknisk, en stor dribler og har gode førsteberøringer. Han har en mesters hurtige bevægelser. En naturlig intelligens. I 2021 kommer han med på A-landsholdet, siger han til GianlucaDiMarzio.com.
Læs også:Transfervinduet er lukket: Her er de største danske køb og salg
Pedersen sammenligner sågar Damsgaard med Michael Laudrup.
– Jeg kan godt huske Michael Laudrup. I begyndelsen af 80’erne var han i Superligaen, før han skiftede til Lazio og Juventus. Jeg har aldrig set en spiller som ham siden – ikke før Damsgaard.
Michael Laudrup er den største danske fodboldspiller gennem tiderne, så det er måske for stort et pres at lægge på unge Damsgaard?
– Ah, men han hører det ikke. På banen er han ikke bange for noget. Han er en stille person, men har masser af fodboldidéer, som han kan lide at udtrykke. Hvis han ikke er enig i et teknisk valg, er han ikke bange for at sige det. I Nordsjælland er sammenligningen (med Laudrup, red.) normal. Hvem ved, hvordan det er i Sampdoria?
Læs også:Damsgaard om første Sampdoria-scoring: Utroligt
Og så kommer Flemming Pedersen med et par gode råd til sin tidligere spiller.
– Prøv at etablere dig selv som starter i Sampdoria. Han kan blive en nøglespiller for Sampdoria og i Serie A. Nu skal han bare vænne sig til italiensk fodbold, og så skal han arbejde med sin krop, der endnu ikke er bygget helt op.
Selv om FC Nordsjælland har andre unge, spændende spillere på vej efter afskeden med Damsgaard, mener Pedersen imidlertid ikke, at de kan sammenlignes med Damsgaard.
– Vi har to meget lovende 18-årige: Mohammed Diomande og Kamaldeen Sulemana. De har fået en god start på sæsonen, de kommer til at nå langt, og det smukke ved mit job er at hjælpe dem på vej. Men det er få, der er født som Mikkel.
20-årige Damsgaard har spillet fire kampe for Sampdoria – to af dem fra start.
Læs også:Mandagens rygtebørs: To storklubber jagter Christian Eriksen
Læs også:Damsgaard assisterede i ny Sampdoria-skalp
Læs også:Sviatchenko efter sent comeback: Det er helt sindssygt
LIVE
LIVE: FCK tager to mesterskaber
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
MEDIE
Forhandler med storklub
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
HELT VILDT
Værste i 16 år
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
INTERVIEW
‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
Her kan du se FC Bayern München mod VfB Stuttgart
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
Ebola-udbrud sender dansk modstander i isolation
LIGE NU
Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
MEDIE
FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
MEDIE
Stor melding om Andreas Christensens fremtid
HELT VILDT
