FCN-træner hylder Damsgaard: Har ikke set en som ham siden Laudrup

Flemming Pedersen mener godt, at man kan sammenligne Michael Laudrup og Mikkel Damsgaard.



I Superligaen har vi utallige gange set prøver på Mikkel Damsgaard kvaliteter, og nu ser det ud til, at også Serie A får lov til at opleve, hvad den danske kreatør kan.

Forleden scorede Damsgaard nemlig sit første mål for Sampdoria, og lørdag assisterede han Fabio Quagliarella i en 3-1-sejr over Atalanta.

Spørger man FC Nordsjælland-træner Flemming Pedersen, har han heller ingen tvivl om, hvilke styrker Damsgaard besidder, og han spår, at kantspilleren havner på landsholdet i løbet af næste år.

– Jeg har altid høje forventninger til mine spillere. For Mikkel er de endnu højere. Han kom til vores klub som 11-årig, og jeg lærte ham at kende fra U14. Han er stærk teknisk, en stor dribler og har gode førsteberøringer. Han har en mesters hurtige bevægelser. En naturlig intelligens. I 2021 kommer han med på A-landsholdet, siger han til GianlucaDiMarzio.com.

Læs også:Transfervinduet er lukket: Her er de største danske køb og salg

Pedersen sammenligner sågar Damsgaard med Michael Laudrup.

– Jeg kan godt huske Michael Laudrup. I begyndelsen af 80’erne var han i Superligaen, før han skiftede til Lazio og Juventus. Jeg har aldrig set en spiller som ham siden – ikke før Damsgaard.

Michael Laudrup er den største danske fodboldspiller gennem tiderne, så det er måske for stort et pres at lægge på unge Damsgaard?

– Ah, men han hører det ikke. På banen er han ikke bange for noget. Han er en stille person, men har masser af fodboldidéer, som han kan lide at udtrykke. Hvis han ikke er enig i et teknisk valg, er han ikke bange for at sige det. I Nordsjælland er sammenligningen (med Laudrup, red.) normal. Hvem ved, hvordan det er i Sampdoria?

Læs også:Damsgaard om første Sampdoria-scoring: Utroligt

Og så kommer Flemming Pedersen med et par gode råd til sin tidligere spiller.

– Prøv at etablere dig selv som starter i Sampdoria. Han kan blive en nøglespiller for Sampdoria og i Serie A. Nu skal han bare vænne sig til italiensk fodbold, og så skal han arbejde med sin krop, der endnu ikke er bygget helt op.

Selv om FC Nordsjælland har andre unge, spændende spillere på vej efter afskeden med Damsgaard, mener Pedersen imidlertid ikke, at de kan sammenlignes med Damsgaard.

– Vi har to meget lovende 18-årige: Mohammed Diomande og Kamaldeen Sulemana. De har fået en god start på sæsonen, de kommer til at nå langt, og det smukke ved mit job er at hjælpe dem på vej. Men det er få, der er født som Mikkel.

20-årige Damsgaard har spillet fire kampe for Sampdoria – to af dem fra start.

Læs også:Mandagens rygtebørs: To storklubber jagter Christian Eriksen
Læs også:Damsgaard assisterede i ny Sampdoria-skalp
Læs også:Sviatchenko efter sent comeback: Det er helt sindssygt




Dansk stjerne i milliontransfer




LIVE

TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Beijmo med kontant AGF-udmelding

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

OB henter forsvarstalent i Brøndby

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

‘Rødt kort er svært at vurdere’

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Udeladt – kan slet ikke spille

‘De har haft det værste transfervindue’

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Superliga-træner måtte give meget svær besked

Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Han er VM’s bedste spiller

Randers FC – Silkeborg IF



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Her kan du se AGF mod Lech Poznan

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil

Viborg FF – OB