God Lindstrøm-nyhed: Kan følge Napoli-legende

Det kan vise sig at være rigtig spændende for Jesper Lindstrøm, at Napoli har fået Walter Mazzarri som ny cheftræner.



Det har været småt med succes for Jesper Lindstrøm i Napoli, siden danskerens kæmpeskifte i sommer. 

Forventningerne var ellers store til til den tidligere Frankfurt-profil, som kostede et stort millionbeløb, også i en Napoli-målestok. Chancerne har dog ladet vente på sig, men måske det snart går den rigtige vej. 

For tidligere på ugen blev Rudi Garcia fyret som cheftræner, og sådan noget er aldrig helt skidt for en spiller, der har været ude i kulden. Garcia er så blevet afløst af Walter Mazzarri, som har en stor fortid i Napoli som træner.

Spørgsmålet er, om trænerskiftet kan kickstarte Lindstrøms Napoli-karriere. Mazzarri er kendt for at spille uden deciderede wings, hvilket ikke ligefrem tæller op. Til gengæld kan det åbne op for en endnu mere spændende rolle for Lindstrøm fremadrettet. En rolle, som tidligere blev besat af kultspilleren Marek Hamsik, der havde gigantisk succes i Napoli under Mazzarri. Det fortæller Gazzetta dello Sport-journalisten Vincenzo D'Angelo, der dækker Napoli, til Tipsbladet.

– Mazzarri var klubbens sikre valg. Han kender miljøet, byen, præsidentens personlighed, og så var han den første træner, der bragte Napoli tilbage i Champions League. Han siger, han vil spille 4-3-3, som præsidenten ønsker det, men han har altid spillet 3-4-2-1 eller 3-5-2, og jeg tror også, han vender tilbage til det system.

– Lindstrøm kan spille længere fremme i en mere central rolle, ligesom Hamsik gjorde dengang! Jeg ser det som en mulighed nu her. At Mazzarri er kommet til er bedre for Lindstrøm, end da Garcia var der, lyder den lovende melding. 

Marek Hamsik og Walter Mazzarri arbejdede sammen i Napoli fra 2009 til 2013, og i den periode spillede Hamsik en kæmpe rolle for Napoli både som målscorer og assistmager på den offensive midtbane bag frontangriberen Edinson Cavani. Marek Hamsik er også den spiller i Napolis historie, som har spillet flest kampe for klubben. I en periode var han også den spiller med flest scoringer, indtil Lorenzo Insigne og Dries Mertens overhalede ham. 

Marek Hamsik var anfører og kultspiller i klubben, og Jesper Lindstrøm kan måske få samme rolle. Samme frisure er dog mere tvivlsomt… Foto: Getty Images.

Derfor vil det være spændende, hvis Lindstrøm kan få sig en rolle ala den Hamsik havde. Han kommer i hvert fald fremover til at spille under en træner, som har det godt med sine spillere, kan den italienske journalist melde. Mazzarri er hårdtarbejdende, og så tænker han konstant på fodbold. 

Vejen til spilletid bliver dog ikke nem, for Napoli hare et stærkt hold med mange dygtige spillere. Vincenzo D'Angelo vurderer, at Lindstrøm nok kommer til at konkurrere mod Matteo Politano og Piotr Zielinski om spilletiden. 

Sikkert er det nok, at Napoli nok skal komme frem over stepperne, vurderer journalisten.

– Han går meget op i defensiven, men hans hold i fortiden har altid scoret mange mål. 

Så må vi se, om den historiske berygtede trio med Marek Hamsik, Ezequiel Lavezzi og Edinson Cavani, der vandt mange fodboldhjerter under Mazzarri, opstår i en ny udgave, hvor Jesper Lindstrøm udgør den ene del.





Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke




LIVE

TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Gaveregn over FC Midtjylland

Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

‘Det bryder jeg mig ikke om at se’

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

Vil ikke juble i Parken

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Afslører Brøndbys transferplaner

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Supercomputer: De vinder Superligaen

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik