I Danmark er det nok de færreste fodboldinteresserede, som ikke har fået øjnene op for Joakim Mæhles evner, når han tæsker frem og tilbage på sin position, som oftest er på venstresiden for landsholdet.
Men nu ser det også ud til, at den italienske storklub Juventus har bemærket Atalanta-danskeren. Det skriver Sky Sport Italia, som peger på, at de allerede vil tilknytte ham i det kommende januar-transfervindue.
Det skyldes en række faktorer. En af dem handler om, at Torino-klubbens cheftræner Max Allegri lader til at være indstillet på at spille med en 3-5-2-formation, hvor der altså vil være behov for at have en som Mæhle.
Dernæst er der bekymringer om Juan Cuadrados fremtid i klubben, som både handler om hans form, ligesom at han har kontraktudløb, når sæsonen slutter til sommer.
Endvidere meldes det, at den danske landsholdsspiller tjekker en række punkter af som venstreback, ligesom det bemærkes, at han også kan spille på højresiden.
I Atalanta har han i denne sæson spillet 14 kampe i Serie A, men han har blot startet inde i otte af dem med én assist til følge. For landsholdet har det længe set meget anderledes ud, og det har ikke været anderledes på det seneste, hvor han i de seneste syv kampe har lavet tre assister.
Han har kontrakt med Bergamo-klubben frem til 2025, og han skiftede til den for omkring 100 millioner kroner tilbage i januar 2021 fra belgiske Genk.
Mæhle spillede tirsdag hele kampen for Danmark i 0-0-opgøret mod Tunesien.
Senest har han også været ude og ytre sig om One Love-armbindet, hvor han kalder situationen for sindssyg og grotesk. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub
DAGENS SPILFORSLAG
Floridas fugtigvarme sænker engelsk tempo
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
NYHEDER
FCK henter svensk talent
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
TOPNYHED
Tidligere FCK’er scorer topjob i NBA
Supercomputer: De vinder VM
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
NYHEDER
Eriksen bad selv om lov til at gå fra banen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
TOPNYHED