Helveg lovpriser dansk Serie A-komet

Thomas Helveg har en fortid i Udinese, men fortæller nu at fremtiden i klubben også kan være dansk. I hvert fald er han begejstret for Thomas Kristensen, der byttede AGF ud med Udinese i sommer.



Mange fodboldeksperter i Danmark blinkede lige en ekstra gang med øjnene, da det kom frem, at Thomas Kristensen fra AGF var blevet solgt til Udinese i en handel, der kan løbe op i 60 millioner kroner.

En handel, der til dato kan blive det største salg i klubbens historie, hvis diverse bonusser ellers bliver indfriet. Men den tidligere Udinese-dansker Thomas Helveg forstår godt, at prisen for Thomas Kristensen løb op i det beløb. I hvert fald er han sikker på, at Thomas Kristensen nok skal blive en gevinst for Serie A-mandskabet.

– Jeg så ham spille flere gange og talte med ham ved flere lejligheder. Med tiden skal han nok blive en god forsvarsspiller for Udinese, fortalte Thomas Helveg ifølge Messaggero Veneto.

Den tårnhøje dansker er dog langt fra perfekt endnu. Mod Genoa var han udfordret med at holde offsidelinjen, ligesom at han også så tvivlsom ud i en én-mod-én situation mod Albert Guðmundsson.

Men det bekymrer ikke Thomas Helveg.

– De fejl er almindelige, når man er så ung. Han har brug for tid til at vænne sig til tilværelsen. Man er nødt til at give ham tid, så han kan forbedre sig. Han er en dreng, der lever for fodbold. Han virker til at være beslutsom og disciplineret.

Thomas Helveg fik i hvert fald rigeligt med tid i Udinese. Han nåede at spille 154 kampe for klubben over en periode på fem år.





LIVE

LIVE: Amini vinker farvel

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Braithwaite del af stor transferplan

Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Kom med i Parken: Krise og økonomisk misforståelse

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Atletico Madrid – Arsenal

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Afvist – Brøndby undrer sig

Bo Svensson skriver Superliga-historie

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’

PSG – Bayern München



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde