Rasmus Højlund var flyvende i den seneste landsholdspause, hvor han samlet lavede hele fem kasser i de to kampe, som Danmark spillede mod Finland og Kazakhstan. Den oplevelse kunne godt have haft en indflydelse for ham.
Det fortæller Gian Piero Gasperini, der er hans cheftræner på klubholdet, Atalanta, i et interview med DAZN.
Han valgte nemlig også, at bænke danskeren i lørdagens Serie A-kamp mod Cremonese, hvor landskampenes påvirkning var årsagen.
– Jeg opfattede ham ikke så koncentreret. Måske var han stadig fortumlet over de mange komplimenter, som han havde fået i løbet af ugen. Han var ikke i sin bedste form, lyder det fra Gasperini.
Derudover kom der også en løftet en pegefinger til Højlund om, at han endnu ikke er færdig med at udvikle sig.
– Han har meget vigtige kvaliteter, og han har demonstreret dem, men han er meget ung, og han må ikke tro, at han ikke har mere at lære, forklarer Atalanta-cheftræneren, som peger på, at mentaliteten i Atalanta er afgørende.
Ikke desto mindre kunne han se Rasmus Højlund komme ind i kampen efter, at Cremonese i anden halvleg havde udlignet til 1-1. Kort efter diskede den danske komet op med et forrygende oplæg til 2-1 i opgøret, der endte med en 3-1-sejr.
I forhold til udviklingsområder, så har den tidligere landsholdsbomber Nicklas Bendtner peget på, at Højlund har en ‘trampolin-fod’. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller
DAGENS SPILFORSLAG
Messi moses af spansk mur
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
TOPNYHED
Klar for FC København
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
NYHEDER
Frankrig – England
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
TRANSFER
Snød FC København for keeper
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød Fodbold henter Magnus Munck
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’
NYHEDER
Dansker fik rødt efter grim hævnaktion
Messi sætter ord på vildt drama
MEDIE
Smadrer transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta
Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar
MEDIE